Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




PROIECT DE LECŢIE matematica

profesor scoala



PROIECT DE LECŢIE

ÎNVĂŢĂTOR: Nadia Tufa

CLASA a IV-a E



ORA

OBIECTUL: Matematica

DATA

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE Masurare si masura

CONŢINUTUL Unitati de masurat lungimea

TIPUL LECŢIEI consolidare

OBIECTIVE CADRU/ OBIECTIVE DE REFERINŢĂ

sa utilizeze instrumente si unitatile de masura standard si nonstandard pentru lungime, în situatii variate;

sa exprime pe baza unui plan simplu de idei, oral sau în scris, demersul parcurs în rezolvarea unei probleme;

sa manifeste interes pentru analiza si rezolvarea unor probleme practice prin metode matematice;

4.2.- sa depaseasca blocaje în rezolvarea de probleme, sa caute prin încercare-eroare noi cai de rezolvare;

4.3.- sa manifeste disponibilitate pentru a învata de la altii si a-i ajuta pe ceilalti în rezolvarea de probleme.

POZIŢIA LECŢIEI ÎN MODUL:

a treia pozitie din unitatea de învatare

a doua pozitie din tema

OBIECTIV FUNDAMENTAL: contributie la dezvoltarea capacitatii de explorare/ investigare si rezolvare de probleme; contributie la dezvoltarea capacitatii de a comunica utilizând limbajul matematic si la dezvoltarea interesului si a motivatie 949j919j i pentru studiul si aplicarea matematicii în contexte variate

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

a)      COGNITIVE

OC - sa compuna enunturi vizând relatiile dintre multiplii si submultiplii metrului

OC - sa aprecieze valoarea de adevar a enunturilor formulate de colegi;

OC - sa efectueze transformari;

OC - sa asocieze rezultatul masuratorii cu unitatea de masura potrivita

OC5- sa creeze probleme pe baza datelor colectate în urma unor masuratori;

OC6- sa ordoneze obiecte date, în functie de lungimea lor;

OC7- sa rezolve probleme cu plan, efectuând transformarile necesare.

PSIHO - MOTRICE

OP - sa mentina pozitia corporala adecvata actiunii desfasurate;

OP - sa utilizeze corect instrumentele de lucru (fise, manual, jetoane);

b)      AFECTIVE

OA - sa manifeste interes pe tot parcursul orei;

OA - sa comunice prin mijloace nonverbale.

STRATEGIA algoritmica

a)      de transmitere - orale - expozitive - explicatia

- conversative

- conversatia

- problematizarea

de explorare - directe - observarea organizata

- indirecte - demonstratia grafica

de actiune    - reala - exercitiul

- algoritmul

- activitati creative

- simulata - joc didactic


b)      MIJLOACE DE ÎNVĂŢARE

I.            MIJLOACE INFORMATIV - DEMONSTRATIVE

A.     MATERIALE SAU REPREZENTĂRI FIGURATIVE

planse

jetoane

B.     REPREZENTĂRI SIMBOLICE

cuvinte orale si scrise

II.         MIJLOACE DE RAŢIONALIZARE A TIMPULUI

fise de lucru

III.       MIJLOACE DE EVALUARE:

fise de evaluare

panoul Asii zilei

c)      FORME DE ORGANIZARE

frontala

individuala

pe grupe

în perechi


BIBLIOGRAFIE:

Matematica- manual pentru clasa a IV-a- D. Savulescu, C. Dimidof- Art, 2006;

Ghidul programului de informare/formare a învatatorilor- Bucuresti, 2003;

Matematica- ghidul învatatorului, M.Singer, V. Padureanu; Bucuresti- 1996

Matematica- culegere de exercitii si probleme- D. Berechet, M. Gardin, Paralela 45, 2006

Matematica- culegere- auxiliar al manualelor_ V. Pârâiala, D. Pârâiala, Euristica, 2006;

Matematica- caiet de vacanta- M. Zaharia, E. Sergentu, C. Abaza- Paralela 45, 2006.








DESFĂsURAREA LECŢIEI


OB


ETAPELE LECŢIEI

CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII SI STRATEGIA DIDACTICA

METODE

PROCEDEE

MIJLOACE

DOZA

RE

EVALUARE

ACTIVITATEA PROPUNĂTOAREI

ACTIVITATEA ELEVILOR

1. Moment organizatoric

Activitate frontala

Pregatirea materialului pentru lectie

Stabilirea ordinii si disciplinei

Se pregatesc pentru lectie.

Conversatia





2. Verificarea temei

Activitate frontala si individuala

Verific tema pentru acasa: cantitativ-trecând pe la fiecare elev si calitativ prin sondaj.

Citesc si urmaresc rezolvarea temei pentru acasa; corecteaza eventualele greseli.



Evaluare

frontala,

individuala


3. Captarea atentiei

Activitate frontala

Prezint personajul Trica, invitatul special la ora de matematica care va desemna la sfârsitul orei asul zilei, elevul care a acumulat cel mai mare numar de puncte pe parcursul desfasurarii activitatilor. Fiecare elev îsi va însemna câte un punct pentru fiecare raspuns corect dat în timpul lectiei sau pentru fiecare rezultat corect obtinut la nivelul echipei.

Elevii asculta si observa     drumul pe care trebuie sa îl parcurga Trica. Fiecare punct acumulat de elevi reprezinta un kilometru din drumul pe care îl are de strabatut acesta. Cu cât elevii aduna mai multe puncte, cu atât Trica strabate mai multe locuri, cunoaste mai multi oameni...

Conversatia



Evaluare frontala


4. Anuntarea titlului lectiei si a obiectivelor

Activitate frontala

Anunt si scriu la tabla titlul lectiei:

Unitati de masura pentru lungime

Anunt obiectivele operationale ale lectiei:

- vor efectua transformari ale unitatilor de masura pentru lungime;

- vor asocia unitati de masura cu lungimi ale unor obiecte

- vor masura forme geometrice, vor compune probleme pe baza masuratorilor efectuate

- vor ordona obiecte în ordinea crescatoare a lungimilor lor

Noteaza titlul lectiei

Conversatia



















OC1






OC2


OC3











OC4





OC5





5. Consolidarea

cunostintelor însusite anterior














Activitate frontala

Reactualizarea cunostintelor referitoare la unitatea de masura pentru lungime :

Care este unitatea principala de masura pentru lungime ?

Ce instrumente folosim pentru masurarea lungimii ?

Care sunt multiplii si submultiplii metrului ?

Transformati 1m in cm, apoi în mm.

Calculati oral :

1000 m + 250 m -50 m -1000m =

1km -1000m =

1km - 100m =

Stabiliti valoarea de adevar a enunturilor, apoi creati si voi enunturi asemanatoare:

1 dm este de 1000 de ori mai mic decât 1hm.

1 km este de 1000 de ori mai mare decât 1m.

1 dam este de 10 ori mai mare decât 1m si de 10 ori mai mic decât 1hm.

Calculati în scris (fisa de lucru):

200 mm + 3 dm =? dm

200 mm + 3 dm + 1 cm: 1 =? cm

10 hm: 2 : 10 =? dam

1 000 mm x 3 =? m

2500 dam + 33 000m - 30hm =? km

77km : 7 - 3 600 dam: 6 - 1 000dm x 6=? hm

din 1 dm = ? mm



Activitate pe grupe

Solicit completarea punctului al doilea din fisa de lucru: completarea pe scara unitatilor a rezultatelor obtinute la exercitiul anterior, asocierea unor marimi date cu unitatea de masura cea mai potrivita.


Activitate pe perechi

Fiecare elev formeaza împreuna cu colegul de banca o echipa de lucru. Fiecare echipa are pe banca câte o figura geometrica. Cu ajutorul riglei, un elev masoara dimensiunile figurii respective si le noteaza, iar celalalt îi afla perimetrul. Peste 3 minute se vor compara rezultatele.


Solicit creare de probleme pe baza datelor colectate în urma masuratorilor efectuate de elevi.





Raspund la întrebari.





Rezolva oral exercitiile propuse.



Rezolva în scris exercitiile cu transformari , ajutându-se de schemele de pe plansa.



Stabilesc valoarea de adevar utilizând jetoane cu simbolul A sau F.

Rezolva pe fise si la tabla exercitiile:

2 dm + 3 dm = 5 dm

20 cm + 30 cm + 1 cm = 51 cm

100 dam : 2 : 10 = 5 dam

3 000 mm = 3 m

25 km + 33 km - 3 km = 55 km

11 km - 600 dam- 6 000 dm = 110 hm -

- 60 hm - 6 hm = 44 hm

din 100 mm = 1 00 mm : 4 = 25 mm


Completeaza scara unitatilor cu rezultatele obtinute la exercitiul anterior, asociind:

55 km- lungimea soselei de la Onesti la Bacau

44 hm- lungimea unui lan de grâu

5 dam- latimea terenului de joaca

3 m- latimea salii de clasa

5 dm- latimea unui tablou

51 cm- lungimea unui copil la nastere

25 mm- grosimea unui dictionar


Lucreaza în perechi. Un elev masoara si noteaza dimensiunile figurii geometrice , iar celalalt afla perimetrul. Citesc apoi si compara rezultatele cu grupele care au avut aceleasi figuri geometrice .


Compun si rezolva o problema în care utilizeaza rezultatele masuratorii .

Noteaza datele problemei.


Conversatia






Explicatia

Exercitiul






Jocul didactic

Jetoane

Conversatia

Exercitiul

Explicatia



Conversatia

Jetoane cu figuri geometrice

Instrumente de masura pentru lungime: metrul, rigla


Exercitiul

Explicatia








Activitati creative



















































Evaluare individuala si frontala orala



Evaluare individuala si frontala orala






OC6












OC7



Obtinerea performantei si realizarea feed-back-ului

Activitate individuala

A sosit momentul pe care-l asteptati cu nerabdare: concursul.

Elevul care va rezolva punctul al treilea de pe fisa primul, în mod corect, va prezenta rezolvarea în fata clasei.

Activitate frontala

Rezolvarea unei probleme, respectând etapele (culegere- pagina 113, problema 3):

- citirea enuntului

- selectarea si notarea datelor cunoscute

- notarea cerintei

- prezentarea orala a demersului de rezolvare, de la cerinta spre datele cunoscute

Prin ce operatie se poate afla câti metri are a treia

bucata ?

Din ce se scade? Ce se scade din lungimea totala?

Cunoastem lungimile celorlalte doua bucati? Prin ce operatie se pot afla?

Ce trebuie sa efectuam înainte de a afla lungimile celor doua bucati?

- rezolvarea cu plan la tabla si pe caiete

Scriu numele copiilor în ordinea crescatoare a lungimilor obiectelor care se afla în directia acestora.

Elevul care termina primul prezinta solutia argumentând modalitatea de rezolvare aleasa. Ceilalti realizeaza aprecieri, recomandari.


Rezolva problema, respectând etapele.













Munca independenta






Problemati-

zare


Exercitiul






















Evaluare individuala si frontala orala




Evaluarea

Solicit elevilor completarea fisei de evaluare.

Rezolva independent exercitiile propuse.


Fisa de evaluare


Evaluare individuala în scris



Încheierea activitatii

Activitate frontala

Fac aprecieri globale si individuale în legatura cu participarea elevilor la lectie. Notez câtiva elevi care s-au remarcat prin raspunsurile date .


Dau elevilor ca tema pentru acasa exercitiile 3, 4, 5 din manual, pagina 125.

Urmaresc si retin aprecierile si indicatiile învatatoarei

Noteaza tema pentru acasa.



Conversatia



Aprecieri verbale

Numele:    Data :26.04.2007

Unitati de masura pentru lungime

Completati pe scara unitatilor rezultatele obtinute la exercitiul anterior, uniti prin sageti marimile date cu unitatea de masura cea mai potrivita


... latimea terenului de joaca

lungimea unui lan de grâu

3 puncte (0,5 fiecare transformare corecta)

3 puncte (1 punct fiecare exercitiu corect rezolvat)

3 puncte (2 puncte- lungimea drumului, 1 punct transformarea unitatii de masura)

1 punct din oficiu



Document Info


Accesari: 8246
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )