Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza













PROIECT DE LECTIE AFECTIVITATEA

profesor scoala



loading...











ALTE DOCUMENTE

RAPORT DE sCOLARIZARE
ACTIVITĂŢILE CU PĂRINŢII - TEMATICA sEDINŢELOR CU PĂRINŢII
PLANIFICAREA MATERIEI IN CADRUL ACTIVITĂŢII REMEDIALE LA MATEMATICĂ
PROIECT DE TEHNOLOGIE DIDACTICA - sa inteleaga necesitatea sociala a pregatirii profesionale
PROIECT DIDACTIC ADJECTIVUL
PLANIFICARE ANUALA - Sisteme de automatizare
PROGRAMA BACALAUREAT - MATEMATICA
American Literature
American Literature: Posthumous Works By Ellison, Hemingway Published
Portofoliu - Cunoasterea mediului


PROIECT DE LECTIE

Clasa: a X-a A

Profesor Psiholog: Costescu Magdalena

Unitatea de invatamant: Liceul Teoretic "Silviu Dragomir" Ilia

Disciplina: Psihologie

Unitatea de invatare: Procese reglatorii

Lectia (subunitatea de invatare): Afectivitatea

Tipul lectiei: predare-invatare

Obiective operationale:

O1: sa defineasca procesele afective;

O2: sa enumere proprietatile procese 24124x2313y lor afective;

O3: sa reproduca prin mimica sau gestica diferite expresii emotionale;

O4: sa caracterizeze comportamentul afectiv in diferite situatii;

O5: sa analizeze comparativ teoriile asupra declansarii proceselor afective;

O6: sa identifice rolul proceselor afective.

Metode: expunerea, conversatia, problematizarea, explicatia, descoperirea, lucrul cu manualul.

Mijloace: - A. Neculau, L.Iacob "Psihologie", manual pentru clasa a X-a, Editura Polirom;

- Dictionarul de psihologie, autor Paul Popescu Neveanu.

Desfasurarea scenariului didactic

Secventele

lectiei

Continutul

esential

Activitatea profesorului

Activitatea

elevilor

1. Moment organizatoric

- stabileste prezenta, creeaza atmosfera de lucru si asigura conditiile didactice

- raspund la cerintele administrative (absente, ordine).

2. Reactualizarea-verificarea cunostintelor anterioare

Cum putem defini motivatia?

Care sunt functiile motivatiei?

Precizati structura motivatiei.

Enumerati formele motivatiei.

- solicita raspunsuri la intrebari privind continutul lectiei anterioare;

- observa si evalueaza nivelul de pregatire individual, interesul si deschiderea pentru disciplina.

- raspund la intrebari;

- reactualizeaza cunostintele invatate.

3. Predarea noilor cunostinte

Definitia proceselor afective.

Proprietatile lor:

- polaritate;

- intensitate;

- durata;

- mobilitate;

- expresivitate.

Expresii emotionale:

- mimica;

- pantomimica;

- modificari de natura organica;

- schimbarea vocii.

Conduita emotional-expresiva.

Rolurile indeplinite de expresiile emotionale in comportamentul omului:

- rol de comunicare;

- rol de influentare;

- rol de autoreglare;

- rol de contagiune;

- rol de accentuare sau diminuare a insasi starii afective.

Enumerarea proceselor afective:

- tonul afectiv;

- trairile afective de provenienta organica;

- afectele;

- sentimentele;

- pasiunile;

- dispozitiile afective.

Declansarea proceselor afective.

Rolul proceselor afective.

- comunica si scrie pe tabla titlul lectiei;

- sistematizeaza informatiile pe tabla;

- solicita elevii in identificarea unor situatii concrete din viata lor si sa recunoasca procesele afective;

- ii ajuta sa analizeze imaginile din carte;

- solicita elevilor sa reproduca prin mimica sau gestica diferite expresii emotionale;

- sistematizeaza ideile elevilor.

- noteaza in caiete titlul lectiei;

- raspund la intrebari;

- se implica activ la solicitarile profesorului;

- relateaza intamplari din viata lor cu procese afective;

- analizeaza imaginile din carte.

4. Fixarea cunostintelor

Diferite tipuri de expresii emotionale. Declansarea proceselor afective.

- ii ajuta sa analizeze tipurile de expresii emotionale;

- ii ajuta sa analizeze comparativ teoriile asupra declansarii proceselor afective.

- analizeaza tipurile de expresii emotionale;

- analizeaza comparativ teoriile despre declansarile proceselor afective.

5. Incheierea lectiei

- da tema ca lectia sa fie parcursa acasa recunoscand pentru fiecare proces afectiv comportamente in diferite situatii din propria viata sau a cunoscutilor lor.

- noteaza tema pentru acasa.

TABELUL CELOR OPT EMOTII PRIMARE AL LUI PLUTCHIK (dupa Dworetzky, 1988)

Emotia

primara

Functia

 

Comportamente

specifice

1. FRICA

Aparare

Comportamente orientate spre evitarea pericolului: fuga, evitare sau orice modalitate de a se indeparta de sursa pericolului.

2. FURIA

Distrugere

Comportamente destinate sa elimine o bariera in calea satisfacerii unei trebuinte esentiale: revendicari verbale, lovire, acte simbolice de distrugere - amenintari, injurii etc.

3. VESELIA

Integrare

Comportamente care presupun acceptarea unui stimul benefic din exterior: hranirea, intalnirea cu o persoana draga sau afilierea la un grup. Acest tip de actiuni "hranesc" individul.

4. DEZGUSTUL

Respingere

Comportamente destinate sa elimine tot ceea ce este dureros, neplacut: reactii fiziologice - greturi, varsaturi - sau psihologice - dispret, sarcasm, ostilitate ca expresie a respingerii unei persoane sau a ideilor acesteia.

5.ACCEPTARE

(receptivitate sexuala)

Placere

(reproducere)

Comportamente destinate sa duca la contactul cu fiinte de sex opus: curtarea, flirtul, actul sexual.

6. TRISTETEA

Reintegrare

Comportamente asociate cu pierderea a ceva sau a cuiva ce a constituit pentru individ o sursa de sprijin; in general este vorba de semnale ce reclama revenirea persoanei sau obiectului sau unui substitut pentru acestea: plans, semnale de stres, comportament infantil etc.

7. SURPRIZA

Orientare

Reactii comportamentale de a lua contact cu ceva nou, nefamiliar: un zgomot puternic, un teritoriu necunoscut etc; organismul trebuie sa se orienteze rapid si sa se opreasca din actiune astfel incat organele de simt sa poata primi informatii despre noul stimul.

8. PREVEDERE

Explorare

Comportamente destinate sa puna organismul in contact cu aspecte multiple ale mediului: cautare, descoperire, adaptare, anticipare a eventualelor provocari din partea mediului etc.


Document Info


Accesari: 4837
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.

 


Copyright Contact (SCRIGROUP Int. 2014 )