Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza






Proiect didactic clasa a 2-a CHIPUL TOAMNEI










ALTE DOCUMENTE

PROIECT DE ACTIVITATE - EDUCATOARE
GRAFICUL DEPUNERII OPŢIUNILOR PENTRU OCUPAREA POSTURILOR TITULARIZABILE DE CĂTRE CANDIDAŢII CARE AU OBŢINUT LA CONCURSUL NAŢI
Înmultirea când unul din factori este2; 3; 4; 5; 6; 7; 8. Exercitii si probleme - PROIECT DIDACTIC
Ciubotelele ogarului - Limba si literatura româna
PLANIFICARE CALENDARISTICA engleza
STAREA sI CALITATEA ÎNVǍŢǍMÂNTULUI - AN sCOLAR - 2007 / 2008
PROIECT DIDACTIC - Roata toamnei
Planificare calendaristica - Educatie civica
PROGRAMA F1 COMPETENŢE SPECIFICE sI CONŢINUTURI limba romana


CERC PEDAGOGIC


Proiect didactic

DATA: 12.11.2007

       ȘCOALA  : cu clasele   I-VIII   Plosca

       CLASA   : a II a B

       ÎNVĂȚĂTOARE   : Ungureanu Florina

                                  TEMA:

                   "CHIPUL  TOAMNEI"

                      TIPUL LECȚIEI   :

       ACTIVITATE TRANSDISCIPLINARĂ

 

                                    Scopul lecției:

*                     Cunoașterea caracteristicilor anotimpului toamna;

*                     Îmbogățirea vocabularului;

*                     Aplicarea în lucrări practice a cunoștințelor despre toamnă

*                    Dezvoltarea deprinderilor de observare a unor fenomene specifice anotimpului

*                    Dezvoltarea unei atitudini competitive fair-play in cadrul concursului.

Obiective - cadru :

·        limba română -  Dezvoltarea capacității de exprimare orală și scrisă

·        matematică    -  Dezvoltarea interesului și a motivației pentru studiul și aplicarea matematicii în contexte variate

·        cunoașterea mediului - Formarea unei atitudini pozitive față de mediul înconjurător, prin stimularea interesului față de păstrarea unui mediu echilibrat și exersarea unor deprinderi de îngrijire/ocrotire a acestuia

·        educație plastică - Obținerea efectelor plastice prin tehnici și  elemente de limbaj plastic, corect  executate

·        educație muzicală - Intonarea cântecului , respectând poziția corectă, tonul  și semnalul de început, dicția, respirația în cânt și emisia corectă.

·        abilități practice - Dezvoltarea capacității de cooperare în scopul realizării unui produs

·        educație pentru sănătate - Aplicarea în mod corect a normelor igienico-sanitare : consumul de fructe și legume,spălarea acestora etc.

Obiective operaționale:

COGNITIVE

-         să descrie aspectele generale ale toamnei : fenomenele specifice lunilor de toamnă ,schimbările survenite în natură  ;

-         să denumească muncile de toamnă în grădini , livezi și vii pe ogoare;

-         să clasifice roadele toamnei : fructe , legume , flori , cereale;

-         să enumere roadele toamnei;

-         să evidențieze necesitatea consumului de fructe și legume;

-         să explice ce sunt păsările călătoare; 15115l116p

-         să dea exemple de păsări călătoare;

-         să bifeze pe o fișă semnele venirii anotimpului toamna;

-         să dea exemple de însușiri ale substantivelor: toamnă,fructe,legume,frunze,păsări;(fără a se preciza terminologia)

-         să intoneze corect cântecul "Toamna" respectând poziția corectă, tonul  și semnalul de început, dicția, respirația în cânt și emisia corectă;

-         să definească noțiunile de termeni,sumă,descăzut,scăzător,rest etc.

-         să efectueze oral și în scris adunări și scăderi cu numere de la 0 la 30,cu trecere peste ordin

-         să alcătuiască oral probleme care să se rezolve prin anumite exerciții;

-         să coloreze fructele și legumele date;

-         să lipească corect și estetic pe o planșă fructele,legumele și celelalte recompense;

-         să colaboreze în vederea realizării unui produs cât mai reușit;

AFECTIVE:

-         să aprecieze obiectiv lucrarea proprie și pe ale celorlalți;

-         să manifeste un comportament adecvat în activitatea pe echipe.

PSIHO-MOTORII:

-         să mânuiască corect ustensilele de lucru;

-         să - și reprime tendința de efectuare a unor acțiuni inutile în timpul activității.

METODE ȘI PROCEDEE:

·       Conversația

·       Explicația

·       Exercițiul(matematic, muzical etc.)

·       Munca independentă

·       Lucrul în perechi

MATERIALE    DIDACTICE:

·       Costumații pentru Toamnă,Crizantemă,Frunze și Castan

·       Ecusoane

·       Planșe

·       Jetoane cu frunze,fructe,păsări călătoare etc.

·       Plicuri

·       Fișe

·       Prezentări în Power Point

·       Calculator

·       Videoproiector

·       Carioci , creioane colorate,lipci

·       Diplome

·       Flori și felicitări pentru invitați

FORME DE ORGANIZARE:

·       Pe echipe

LOC DE DESFĂȚURARE:

·       Sala se clasă

DURATA ACTIVITĂȚII:

45 minute

Desfășurarea lecției

   Momentele

       lecției

Elemente de conținut

Resurse

Evaluare

     Metode

  Mijloace

Moment

organizatoric

§      Crearea condițiilor psiho-ergonomice în vederea asigurării unui climat propice învățării

Captarea

atenției

§        

Dragi invitați,

Zâna Toamnă ne-a învăluit în haina ei cu trenă lungă de culoarea vântului. Frunzele castanilor au ruginit și au început să cadă, formând un covor gros pentru pământul roditor. Iarba și-a schimbat culoarea și treptat parcă se topește sub stropii reci de ploaie. Norii plumburii au pus stăpânire pe înaltul cerului, iar soarele nu răzbește în fața lor.

Tot ceea ce ne înconjoară pare un tablou pictat în culorile maro, roșu, portocaliu, galben, verde... Sunt culorile Toamnei. În activitatea ce va urma vom sărbători împreună acest anotimp , bucurându-ne de roadele și frumusețile celui mai bogat dintre anotimpuri.

Vom începe printr-un scurt montaj închinat acestui anotimp.

§   Se va  prezenta un joc de rol, o scurtă scenetă "Toamna a sosit"  interpretată de o parte dintre elevii clasei a II a B.

     ( Vezi ANEXA 1)

*      Prințesa Toamna va împărți flori și câte o felicitare invitaților.

Învățarea prin dramatizare

Costumații

Anunțarea temei și enunțarea obiectivelor

§      Se anunță tema și obiectivele lecției:

"Astăzi vom realiza chipul toamnei așa cum apare el din punctul de vedere al mai multor discipline de învățământ."

Dirijarea

învățării

      Elevii sunt împărțiți pe 3 grupe,fiecare având un nume sugestiv:

Echipa Frunzelor ruginii, Echipa Păsărilor călătoare, Echipa Fructelor de toamnă.

§         Limba română/Cunoașterea mediului

*      Conversație - anotimpul toamna:

Se va derula convorbirea după următorul plan de întrebări :

 - Care sunt anotimpurile anului ?

- În ce anotimp ne aflăm acum ?

- Care sunt lunile anotimpului toamna ?

- Care sunt fenomenele din natură caracteristice toamnei? (ceața , bruma , vântul rece , ploile dese , frunzele îngălbenesc și cad , copacii rămân goi , florile se ofilesc și se scutură ) .

- Ce se întâmplă cu păsările călătoare , cu micile viețuitoare ,cu animalele din pădure ? De ce ?

-Ce fac elevii în acest anotimp?

(Elevii încep școala în luna septembrie.)

-Care sunt muncile specifice toamnei în grădini , pe ogoare , în livezi , în vii ?

- Care sunt " roadele toamnei " ( de unde se recoltează acestea?)

-Ce flori înfloresc toamna?

-Ce legume și zarzavaturi se coc toamna ?

-Dar fructe care se coc toamna?

-Ce pregătesc gospodinele din fructe, legume și zarzavaturi ?

§         Educație pentru sănătate

-De ce se consumă legumele și fructele?

-Ce faceți cu ele înainte de a le consuma ?

Pe parcursul conversației, se vor completa  pe o planșă  principalele  "semne" ale anotimpului toamna:

 

 

*      Brainstorming: "Când aud cuvântul toamnă mă gândesc la......."

                                                            

              frunzele îngălbenesc și cad                 plouă des


    pleacă păsările călătoare                   se coc fructele și legumele


                                 TOAMNA


                                                                         ceață și brumă

   bate vântul

                                                       se ofilesc florile

                elevii încep școala                

                oamenii și animalele își fac provizii pentru iarnă

*      !  Pentru răspunsurile corecte la întrebări, fiecare grupă va primi recompense: jetoane cu fructe,flori de toamnă,legume , păsări călătoare sau frunze colorate.

*      Cu ajutorul videoproiectorului se va prezenta un material în Power Point care conține imagini care  sugerează  ce se întâmplă în anotimpul toamna.

  • Educație muzicală

*Se cere elevilor să își amintească un cântec învățat care descrie anotimpul toamna , în special din punctul de vedere al bogățiilor sale.

*Se interpretează cântecelul "Mândră-i toamna și bogată"

  • Limba română

     Fiecare elev primește o fișă pe care trebuie să o completeze:

Bifează doar semnele toamnei:

         Păsările călătoare pleacă în țările calde.

         Înfloresc pomii.

                 

         Frunzele copacilor  îngălbenesc și cad.

                      

          Ninge și viscolește.

       

        Gospodinele pregătesc conserve pentru iarnă.

     Se vor afișa pe retroproiector variantele corecte. Fiecare elev care a rezolvat corect va primi ca recompensă  câte un jeton cu fructe,flori de toamnă,legume,păsări călătoare sau frunze colorate.    

*      Fiecare elev va avea un plic cu imaginea unei rândunici pe spatele căreia va fi scris un cuvânt.Fiecare elev din echipă are un alt cuvânt.Acestea vor fi: toamna,fructe,legume,păsări ,frunze. Elevii vor primi ca sarcină să dea exemplu de câte 3 însușiri pentru cuvântul scris pe rândunica lui.Exemplele vor fi date în scris,pe fișă.

     Elevii care  au dat cele mai frumoase exemple vor fi recompensați.

  • Matematică

*      În același plic , fiecare elev va avea câte o frunză din carton, necolorată, pe spatele căreia se află scrisă o operație de adunare.(De precizat că  frunzele sunt de mai multe forme, pe fiecare fel fiind scrisă o altă operație, astfel încât operațiile nu vor fi aceleași la 2 elevi vecini.)

(Vezi ANEXA 2)

-         Ce fel de operație aveți scrisă pe frunza primită? (adunare)

-         Care este semnul adunării? (semnul plus)

-         Cum se numesc numerele care se adună ? (termeni)

-         Dar rezultatul adunării? (sumă sau total)

    Pe fișă, fiecare elev va rezolva operația de adunare prin scriere unele sub altele,apoi va trece rezultatul și pe frunză.

*      În același plic , fiecare elev va avea câte un fruct din carton, necolorat, pe care va fi scrisă o operație de scădere.

(De precizat că pe fiecare fel de fructe este  scrisă o altă operație, astfel încât operațiile nu vor fi aceleași la 2 elevi vecini.)

(Vezi ANEXA 3)

-         Ce fel de operație aveți scrisă pe frunza primită? (scădere)

-         Care este semnul scăderii? (semnul minus)

-         Cum se numește numărul din care scădem? (descăzut)

-         Dar cel pe care îl scădem?(scăzător)

-         Dar rezultatul scăderii? (rest sau diferență)

    Pe fișă, fiecare elev va rezolva operația de scăderere prin scriere unele sub altele,apoi va trece rezultatul și pe fruct.

*      Fiecare echipă va trebui să alcătuiască o problemă cu o operație,cu elemente specifice toamnei(fructe,legume,frunze, flori, păsări călătoare etc.)care să se rezolve printr-o operație dată.Pe un cub,vor fi scrise 3 operații și vor fi desenate 3 simboluri ale toamnei.Un reprezentant de la fiecare echipă va rostogoli cubul și astfel se va alege operația și cu ce anume va fi problema.

(Vezi ANEXA 4)

Grupele care au compus și rezolvat corect problema vor fi   recompensate.

  • Educație plastică

*Elevii vor colora cu carioci sau creioane colorate frunzele și   

fructele pe care le-au utilizat la matematică.

       În timp ce elevii lucrează se va audia melodia "Toamna" de Vivaldi iar pentru delectarea invitaților pe videoproiector se vor derula imagini din natură în anotimpul toamna .

Conversația

Conversația

Problematizarea

Brainstorming

Prezentare material

Power Point

Exercițiul muzical

Munca independentă

Exercițiul

Exercițiul

Exercițiul

Munca în echipă

Metoda "Cubul"

Recompensa

Exercițiul

Ecusoane pentru fiecare copil cu numele acestuia și numele echipei

Planșă

Recompense

Calculator, stick

Fișe

Recompense

Jetoane cu rândunele

Fișe

Jetoane cu frunze

Fișă

Jetoane cu fructe

Fișă

Cartonașe cu operațiile

Un cub din carton

Frunze și fructe pe care le vor colora elevii

videoproiector

calculator

Evaluare orală continuă

Evaluare orală continuă

Evaluare orală continuă

Evaluare orală continuă

Evaluare scrisă

Evaluare scrisă

Evaluare orală continuă

Evaluare scrisă

Evaluare orală continuă

Evaluare scrisă

Evaluare pe echipe

Evaluare individuală

Evaluarea

  • Abilități practice

    Fiecare echipă va primi o planșă pe care este desenată o fată-prințesă pe care o vom numi prințesa Toamna.

" - Copii,astăzi am vorbit în cadrul activității transdisciplinare despre cel mai bogat anotimp: Toamna.Activitatea noastră s-a numit Chipul toamnei așa că acum fiecare echipă va trebui să realizeze o planșă care să sugereze acest lucru.

  Prințesa pe care ați primit-o va trebui împodobită cu toate elementele pe care le are echipa voastră : rândunelele folosite la limba română, fructele și frunzele folosite la matematică și apoi colorate plus recompensele primite pe parcursul activității."

*         În timp ce elevii lucrează se va audia melodia "Toamna" de Vivaldi iar pentru delectarea invitaților pe videoproiector se vor derula imagini din natură în anotimpul toamna .

*      Când planșele vor fi gata,acestea vor fi afișate pe tablă și privite cu atenție.Invitații vor primi câte un bilețel pe care vor nota numele echipei pe care o consideră ca fiind cea care a fost cea mai bună pe parcursul activității transdisciplinare și care are cea mai frumoasă prințesă Toamna.

Exercițiul

Munca în echipă

Metoda "Turul galeriei"

Planșe cu prințesa Toamna

videoproiector

calculator

bilețele

Evaluarea muncii în echipă prin metoda "Turul galeriei"

Încheierea organizată a lecției

  • Se vor număra voturile și se vor acorda diplome(Locul I, Locul al-II-lea, Locul al-III-lea)
  • Vor fi evidențiați cei mai buni elevi.
  • Recomandări
  • Prințesa Toamna(aceeași fetiță care a interpretat rolul Toamnei în sceneta de la început) va împărți mere și pere tuturor copiilor.
  • Încheierea

Diplome

Mere și pere proaspete pentru fiecare copil


Document Info


Accesari: 25062
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.

 


Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2014 )