Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload
Verslo Planas - Melioracija

Lituaniana


Santrauka

Mano planuojama privati įmonė dirbs melioracijos srityje - atliks įvairius eksploatacijos darbus. Pagrindinės įmonės teikiamos paslaugos būtų smulkūs kelių prieziūros darbai, melioracijos įrenginių prieziūra, pvz. griovių ir pralaidų sienavimas, tiltų, ir viadukų aplinkos tvarkymas, teritorijų suvarkymas ir prieziūra ir t.t.. Įmonė vadinsis "eksploatacijos darbų brigada".Pagrindiniai įmonės tikslai pirmiesiems ir vėlesniems darbo metams yra: teikti vartotojams juos tenkinančios kokybės paslaugas melioracijos srityje ir gauti maksimalų pelną is sios veiklos, perimti apie 9 % paslaugų rinkos ir vėliau sią dalį plėsti.

Melioracijos sritis iskart po nepriklausomybės atstatymo patyrė didelį nuosmukį, tačiau dabar daugelis potencialių melioracijos paslaugų vartotojų jau atstatė buvusius ekonominius rysius ar uzmezgė naujus, todėl vis dazniau uzsako bent smulkias eksploatacijos ar tvarkymo darbų paslaugas. Atsirado naujų paslaugų pirkėjų - vis daugėja smulkių ir stambesnių uzsakymų ūkininkams, kuriems darbus finansuoja valstybė.

Įmonės taikinys kaip tik ir yra smulkūs melioracijos ir eksploatacijos darbai, teritorijų sutvarkymas.

Verslo įkūrimui planuojama gauti 60 t&# 141i820b 363;kst. lt. paskola 3 metams su 13% palūkanų ir kasmet atiduoti jos dalį. Kasmetinė įmoka: 25411,32 lt., paskolos garantas - sandėlys, kurio vertė 120 000 lt.

Įmonė pilnai atsipirks per 1 veiklos metus, bet kreditas bus grązintas tik per 3 veiklos metus.

Veiklos pradzioje įmonėje dirbs du kvalifikuoti inzinieriai ir 8 zemos kvalifikacijos darbininkai. Visus darbuotojus planuojama pasisamdyti per darbo birzą, nes kvalifikacijos reikalavimai nėra auksti. Pirmaisiais darbo metais apyvarta sieks 250 tūkst lt. Planuojama perimti apie 9% rinkos.

1. Verslo aprasymas

Verslo srities aprasymas

Melioracijos srityje, Lietuvai atgavus nepriklausomybę, įvyko daug pokyčių. Kadangi visos sioje srityje dirbusios įmonės buvo finansuojamos valstybės, tai atgavus nepriklausomybę, jų veikla sutriko. Pastovūs vartotojai lėsas, anksčiau skirtas melioracijai ir eksploatavimui, skyre ekonominių rysių atstatymui naujų klientų paieskai ir kitoms finansinėms problemoms spręsti. Todėl melioracijos bendrovių veikla apmirė, daugelis jų nunyko.

Siuo metu melioracijos ir eksploatacijos darbų rinka vėl plečiasi. Įmonės ir bendrovės sustiprėjo finansiskai ir jau numato savo biudzetuose lėsų, skirtų remontui, eksploatacijai ir statyboms. Nemazą rinkos dalį sudaro valstybiniai uzsakymai kelių ir kitų objektų statyboms. Asirado naujų klientų. Tai ūkininkai, remiaimi Zemės ūkio fondo. Jiems dazniausiai tiesiami keliai, atstatomas laukų drenazas, kasami grioviai ir tvenkiniai.

Dėl anksčiau minėtų veiksnių pradedant 1995 metais (iki tol paslaugų rinka nekito ar net mazejo) melioracijos ir ekploatacijos darbų rinka ėmė tolygiai didejančiai augti. 1996 metais ji isaugo 15 %, 1997 m. padidėjo 25%. Sis augimas dar nepasiekė epogėjaus, tačiau planuojame, kad rinka vis dar augs, tačiau mazejančiai. 1998 metais ji isaugs 15 %, 1999 m. - 10%, o 2000 metais tik 5%.

Rinka pasizymi paslaugų įvairove, tačiau mes pateiksime tik mus dominančios rinkos dalies vystymosi zingsnius ir ateities progonozes:

Eksploatacijos darbai 1996 metais

tame tarpe: Sienavimas

Pavalymai

%

  Drenazo remontas

Eksploatacijos darbai 1997 metais

tame tarpe: Sienavimas

Pavalymai

Drenazo remontas

%

 

Eksploatacijos darbai 1998 metais

tame tarpe: Sienavimas

Pavalymai

Drenazo remontas

%

  %

  Eksploatacijos darbai 1999 metais

tame tarpe: Sienavimas

Pavalymai

Drenazo remontas

Eksploatacijos darbai 2000 metais

tame tarpe: Sienavimas

Pavalymai

Drenazo remontas

Toks sios rūsies paslaugų rinkos vystymasis palieka vietos veiklai ir stambioms melioracijos bendrovėms ir net kelioms smulkioms, tokioms, kaip mūsų planuojama įmonė.

Verslo idėjos aprasymas

Is ankstesniame skyriuje pateiktų duomenų matome, kad firmai veikti rinkoje vietos yra. Sios srities versle yra tik keli stambūs konkurentai. Tai rajono melioracijos bendrovės.

Atrodytų, kad plečiantis rinkai turėtų plėstis ir stambios rajono melioracijos bendrovės, perimdamos vis didesnę rinkos dalį ir nepalikdamos vietos mūsų įmonei. Melioracijos bendrovės plečiasi, bet vietos konkurencijai jos tikrai paliks. Stambiesiems melioratorams sunku prisitaikyti prie labai didelių eksploatavimo ir melioracijos paslaugų rinkos svyravimų. Nesezono metu rinka sudaro tik desimtają dalį sezono rinkos.

Stambūs melioratoriai negali samdyti daug papildomai dabuotojų, nes ir taip patiria didelius nuostolius mokėdami uz prastovas esamiems darbuotojams ziemą. Jie kol kas dar nesamdo darbuotojų sezonui, todėl ziemą jų turi per daug, o vasarą - per mazai. Stambiosios bendrovės sezono metu paima stambiausius uzsakymus ir dėl pajėgumų stokos palieka smulkiuosius.

O didziają dalį smulkių uzsakymų ir sudaro anksčiau paminėta rinkos dalis - sienavimai, pavalymai, smulkus drenazo įrengimų bei kelių remontas. Mūsų firma kaip tik ir taikosi į sių paslaugų poreikio patenkinimą ir yra prisitaikiusi prie nedidelės jų apimties.

Verslo tikslai, vidinės veiklos organizavimas

Pagrindiniai įmonės tikslai pirmiesiems ir vėlesniems darbo metams yra: teikti vartotojams juos tenkinančios kokybės paslaugas melioracijos srityje ir gauti maksimalų pelną is sios veiklos, perimti apie 9 % paslaugų rinkos ir vėliau sią dalį plėsti.

Siuos pagrindinius tikslus galima isskirti keletą smulkesnių veiklos momentų, padėsiančių juos įgyvendinti: įmonės populiarinimas, issamios sinformacijos apie esamus ir potencialius klientus rinkimas, tenkinančios uzsakovus darbų kokybės uztikrinimas, darbuotojų motyvacija, reguliarus ir nenutrūkstamas reikalingų paslaugoms tiekti priemonių ir įrankių tiekimas bei prieziūra, optimalus turimų įrankių panaudojimas, optimalus pareigų pasidalinimas tarp darbuotojų.

Įmonės populiarinime reklama sudarys tik maząją dalį veiklos. Įmonės populiarinimu uzsiims pats įmonės direktorius dalyvaudamas visuose stambiuose konkursuose ir rinkdamas informaciją apie darbų uzsakovus. Jis stengsis kiekvienam potencialiam klientui suteikti informaciją apie įmonę. Plačiau įmonės populiarinimas isnagrinėtas marketingo skyriuje.

Kadangi kiekvienas sanderis bus sudaromas taikant individualius įkainius kiekvienam klientui, tai galima bus labai konkrečiai issiaiskinti, ko klientas nori, kokia kokybė jį tenkina ir tai uztvirtinti kontrakte. Įmonė samdys tik patyrusius ekploatacijos srityje specialistus ir darbininkus. Taip bus uztikrinta reikalinga darbų kokybė.

Darbo kokybė, apimčių didinimas priklauso nuo darbuotojų motyvuotumo. Taigi, ir sioje srityje bus imtasi tam tikrų priemonių. Įmonėje darbuotojams numatytas bazinis atlyginimas. Norint suinteresuoti ir juos darbų apimties plėtime, bus skelbiami mėnesiniai darbų apimties planai. 90 % pelno, gauto uz virs plano atliktus darbus bus skirta darbuotojų premijoms. Vėliu darbuotojams bus numatyta 150 lt. premija uz be priekaistų ir laiku atliktus darbus per mėnesį.

Paslaugų tiekime įmonė praktiskai nenaudos atsargų. Darbo priemonės yra zoliapjovės, dalgiai, kastuvai ir pan. Darbui taip pat reikalinga spec. rūbai, pirstinės ir kita. Visas sis inventorius greitai ir lengvai galima įsigyti atitinkamuose prekybos centruose, todėl tokiam darbui pakaks vieno zmogaus, dirbančio antraeilėse pareigose. Motorinės įrangos eksploatacinę prieziūrą atliks firmos, is kurių ji buvo pirkta. Sunkvezimių, kurie yra ne nauji, eksploatacinį remontą atliksime savo jėgomis. Detalės bus perkamos is autoservisų - tai neturėtų uzimti daug laiko. Taigi, visas reikiamas inventorius, kuras ir detalės bus perkami operatyviai, tada, kai jų prisireikia.

Turimos motorinės įrangos panaudojimą ir paskirstymą atliks abu vadovaujantys inzinieriai derindamiesi tarpusavyje. Technika bus naudojama tik ten, kur darbų apimtis yra pakankamai didelė. Kitur darbas bus atliekamas rankiniu būdu. Įrangos paskirstymą lengvins tai, kad zoliapjoves ir panasų inventorių galima rankomis pakrauti į sunkvezimį ir greitai pervezti ten, kur jie labiau reikalingi. Tokiu būdu gamybos priemones tą pačią dieną galima bus panaudoti net dviejuose objektuose.

Kontraktų sudarymas ir klientų paieska yra įmonės direktoriaus pareiga. Personalo paskirstymą atliks abu vadovaujantys inzinieriai derindami veiksmus tarpusavyje. Yra dvi brigados po 5 zmones, tačiau jei vienu metu tektų dirbti daugiau nei dviejuose objektuose, personalas bus paskirstytas proporcingai darbų apimčiai ir inzinieriai dalyvaus stambesniose darbų objektuose. Taigi, priklausomai nuo objektų skaičiaus, galima bus personalą suskirstyti net į 5 brigadas. Toks lankstumas leis vykdyti pakankamai smulkius uzsakymus.

Planuojamos pirmųjų veiklos metų apimtys litais yra tokios: balndzio mėn. 18312, geuzės mėn. 27468, birzelio mėn. 36623, liepos mėn. 45779, rugpjūčio men. 54934, rugsėjo mėn. 45779. Įvykdzius siuos planus bus perimta mazdaug 9 % paslaugų rinkos. Kad paslaugas atlikti prireiks isleisti apie 40 000 lt. technikos ekploatacijai, kurui, įrankiams ir kitam.

Paslaugos aprasymas

Kaip minėta ankstesniuose skyriuose, įmonė stengsis pati susirasti klientus, rinkdama informacija apie rajone vykdomas statybas ir panasius darbus - apie galimus klientus.

Kai klientas vienu ar kitu būdu suzino apie įmonę ir nusprendzia pasinaudoti jos paslaugomis, jis kontaktuoja su firmos direktoriumi. Sis apziūri būsimą darbo objektą ir tariasi su uzsakovu dėl kainos, kokybės reikalavimų ir terminų.

Kaina kiekvienu atveju yra sutartinė. Nustatant ją atsizvelgiama, ar tai stambus uzsakovas, ar ne, ar jis pastovus klientas, ar tai įmonė, ar privatus asmuo.

Įmonė atlieka teritorijos sutvarkymo darbus; griovių valymas ir sienavimą; tvenkinių ir uztvankų teritorijos prieziūrą: vejų sienavimą: melioracijos įrenginių smulkią prieziūrą: pralaidų valymas ir kasimas; teritorijos apie melioracijos objektus prieziūrą ir t.t.; smulkų neesfaltuotų kelių remontą kaimo vietovėje: duobių uzlyginimas, sienavimas it pan..

Darbus vykdo dvi brigados po 5 zmones, kurios gali būti dar padalintos, jei yra daugiau nei du smulkūs uzsakymai ir įmonė pajėgi juos atlikti.

2. Marketingas

2.1 Rinkos apzvalga

Gerėjant rajono įmonių ekonominei padėčiai, jos jau nebegaili lėsų teritorijų tvarkymui, pastatų rekonstrukcijoms ar net naujoms statyboms. Ūkininkai, remiami valstybės, tiesiasi sau kelius, kasa griovius tvenkinius, atstato zemės melioracijos įrenginius ar net is naujo melioruoja.

Dėl sių priezasčių melioracijos ir eksploatavimo ir statybos rinka pastaraisiais 2 metais plečiasi ir zada plėstis toliau. Ji specifinė tuo, kad yra labai sezoniska, todėl stambios statybos ir melioracijos bendrovės nespėja arba patiria sunkumus prisitaikydamos prie jos. Pavyzdziui, bendrovė "Panevėzio melioracija" 1998 metais negalėjo patenkinti visų uzsakymų, nes trūko personalo, o ziemos mėnesiais ji patyrė nemazus nuostolius, nes turėjo mokėti uz prastovas dviems trdzdaliams darbuotojų.

Mūsų įmonė zada veikti tik smulkių melioracijos ir eksploatacijos darbų rinkos segmente. Remiantis bendrovės "Panevėzio meloracija duomenimis", si rinkos dalis savo apimtimi kito ir zada keistis taip: 1996 metais 1530210 lt.; 1997 metais 1759742 lt.; 1998 metais 2199678 lt.; 1999 metais prognozuojama apimtis 2419645 lt.; 2000 metais prognozuojama apimtis bus 2540628 lt.

Kaip tik smulkiuosius uzsakymus atmeta didelės bendrovės dėl to, kad neapsimoka ar dėl pajėgumų stygiaus. Tai ir yra mūsų įmonės taikinys.

Stambieji vartotojai rinkoje yra visos didziosios rajono įmonės, kaip "Sema", Firma "Aukstaitijos dujos", "Geusta", "Panevėzio keliai", "Panevėzio stiklas", "Panevėzio cukrus" ir kitos. Stambus uzsakovas yra miesto Savivaldybė, skelbianti konkursus miesto kelių ar pastatų remontus, kitems darbams. Smulkiejis uzsakovai yra rajono ūkininkai, taip pat privatūs asmenys, vykdantys statybas rajone. Mūsų įmonė zada daugiau orentuotis į smulkiuosius vartotojus, tačiau palaikys rysius ir su stambiaisiais uzsakovais. Esant reikalui, įmonė atliks smulkesnius sių bendrovių uzsakymus, tokius kaip zolės nupjovimas, teritorijos sutvarkymas ir t.t.

2.2 Konkurencijos analizė

Pagrindinis įmonės konkurentas Akcinė Bendrovė "Panevėzio melioracija"­. Si bendrovė per metus padaro įvairių darbų uz 3 mln. lt. Bendrovėje dirba apie 200 zmonių. Bendrovė yra stambi, todėl jai apsimoka atlikti tik vidutinius ir didelius uzsakymus. Ji atlieka didziają dalį ūkininkų, remiamų valstybės uzsakymų, tačiau siuos smulkius darbus ji atlieka uz savikainą ar su minimaliu pelnu.

Pavyzdziui paskutiniais metais si bendrovė laimėjo konkursus dideliems statybos, melioracijos ir eksploatacijos darbams. Tačiau administracija pazymi, kad buvo atsisakyta smulkių eksploatavimo, tvarkymo ir pan. darbų uz 200 tūkst. lt. dėl to, kad neuztenka pajėgumų. Tai dar viena sios bendrovės problema. Sezono metu ji pajėgi perimti visus uzsakymus ir smulkius ir stambius, bet tik jei samdys papildomą personalą. Bendrovė to nedaro, nes ziemą ir taip patiria didelius nuostolius mokėdama darbininkams uz prastovas.

Atvirksčiai - svarstoma, kad reiktų atleisti 35 % darbuotojų ir sezono metu samdyti juos laikinai. Taigi, pagrindinis konkurentas neskuba reformuoti savo ūkinę veiklą ir taip palieka pakankamai vietos rinkoje smulkius uzsakymus atliksiančioms įmonėms - tokioms, kaip mūsų kuriama.

Dar vieni konkurentai yra kitų rajonų melioracijos įmonės, tačiau jie sudaro dar mazesnį pavojų. Kadangi tai stambesnės įmonės, joms dar labiau neapsimoka atlikti smulkius uzsakymus. Norėdamos dirbti kitame rajone, jos patiria dideles transporto islaidas ir papildomas islaidas darbuotojų komamdiruotėms ir kitiems priedams.

3. Marketingo planas

3.1 Kainodaros strategija

Veiklos pradzioje, nustatydami paslaugų kainas, taikysime nenuostolingumo metodą, tačiau jei konkurentinė kaina bus daug aukstesnė, aisku, mūsų paslaugų įkainiai kils. Įmonės atstovai konkursuose ir klientams akcentuos tai, kad mūsų įmonė netaiko pastovių įkainių, todėl naudinga yra su mumis susisiekti ir konkrečiai aptarti galimą tos ar kitos paslaugos kainą.

Nustatant kainą bus taikoma įsiskverbimo į rinką strategija. Todėl bus nuolat stebimos kainos rinkoje bei konkurentų kainos.

Nustatant paslaugų kainas bus atsizvelgiama į tokius momentus:

Ar klientas yra stambi, ar smulki įmonė;

Gal klientas gali mokėti daugiau (finansinė jo padėtis);

Ar klientas įmonė, ar privatus asmuo;

Kokių terminų ir kokybės klientas reikalauja;

Ar tai pastovus mūsų klientas?

Ar klientas zada tapti pastoviu uzsakovu (tariasi dėl papildomų darbų).

Pagal isvardintus kriterijus įvertinus klientus, pastoviems klientams, ketinantiems tokiais tapti, bei privatiems asmenims bus galima taikyti sutartines nuolaidas. Įvertinant kliento finansinius pajėgumus irgi galima nezymiai keisti tarifą - geroje finansinėje būklėje esanti įmonė sutiks mokėti keliais procentais daugiau.

Tsizvelgiant į kliento reikalavimus kokybei ir atlikimo laikui, tarifas irgi bus didinamas.
3.2
Reklama ir rėmimas

Imonei integeruojantis nebus daugiusiai lėsų isleidziama reklamai. Pagrindinė integravimosi politikos kryptis - rysių su potencialias klientais uzmezgimas ir plėtra. Todėl daugiausiai ne klientai ateis pas mus, bet mes ieskosime klientų.

Reklama bus uzsakyta tik dalyje rajono spaudos: "Vitrinoje", "Valstiečių laikrastyje" ir panasiuose, kurius skaito ūkininkai ir kiti galimi potencialūs klientai. Pagrindinis dėmesys bus kreipiamas į vykstančius rajone eksploatacijos ir statybos montavimo darbų konkursus. Kiekviename konkurse dalyvaus įmonės atstovas. Jo tikslas surinkti kuo daugiau informacijos apie eksploatacijos darbų pasiūlą ir pagrindinius jų uzsakovus.

Dalyvaudama dideliuose konkursuose, mano įmonė siųlys stambių darbų uzsakovams ir net konkursus laimėjusioms bendrovėms papildomas smulkias paslaugas, tokias kaip teritojos sutvarkymas pries ir po statybos, statybos aikstelės paruosimas.

Labai didelis dėmesys bus skiriamas informacijos apie pastovius statybos montavimo darbų ir eksploatacijos darbų uzsakovus. Susisteminus informaciją, bus galima numatyti būsimą paslaugų pareikalavimą. Taigi, kiekvieną pastovų paslaugų vartotoją periodiskai lankys mūsų atstovas su dalykiniais pasiūlymais. Tai tuo pačiu suteiks daugiau informacijos vartotojams apie įmonės įkainius ir atliekamas paslaugas.

4. Paslaugos teikimas

4.1 Įmonės vykdomų darbų apasymas

Bus atliekamas nedidelis asortimentas su eksplotacija ir smulkiu remontu susijusių darbų:

Teritorijos sutvarkymo darbai;

Griovių valymas ir sienavimas, tvenkinių ir uztvankų teritorijos prieziūra;

Vejų sienavimas;

Melioracijos įrenginių smulki prieziūra - pralaidų valymas ir kasimas, teritorijos apie melioracijos objektus prieziūra ir t.t.

Smulkus neesfaltuotų kelių remontas kaimo vietovėje - duobių uzlyginimas, sienavimas it pan.

Kadangi kiekvienas sanderis bus sudaromas taikant individualius įkainius kiekvienam klientui, tai galima bus labai konkrečiai issiaiskinti, ko klientas nori, kokia kokybė jį tenkina ir tai uztvirtinti kontrakte. Įmonė samdys tik patyrusius ekploatacijos srityje specialistus ir darbininkus. Taip bus uztikrinta reikalinga darbų kokybė.

Turimos motorinės įrangos panaudojimą ir paskirstymą atliks abu vadovaujantys inzinieriai derindamiesi tarpusavyje. Technika bus naudojama tik ten, kur darbų apimtis yra pakankamai didelė. Kitur darbas bus atliekamas rankiniu būdu. Įrangos paskirstymą lengvins tai, kad zoliapjoves ir panasų inventorių galima rankomis pakrauti į sunkvezimį ir greitai pervezti ten, kur jie labiau reikalingi. Tokiu būdu gamybos priemones tą pačią dieną galima bus panaudoti net dviejuose objektuose.

Planuojamos pirmųjų veiklos metų apimtys litais yra tokios: balndzio mėn. 18312, geuzės mėn. 27468, birzelio mėn. 36623, liepos mėn. 45779, rugpjūčio men. 54934, rugsėjo mėn. 45779. Įvykdzius siuos planus bus perimta mazdaug 9 % paslaugų rinkos. Kad paslaugas atlikti prireiks isleisti apie 40 000 lt. technikos ekploatacijai, kurui, įrankiams ir kitam.

4.2 Verslo vietos parinkimas

Mano įmonės pavadinimas bus "eksploatacijos darbų brigada". Tokį pavadinimą renkuosi todėl, kad is pavadinimo jau galima būtų suprasti, kuo įmonė uzsiima. Kad nekiltų problemų patentuojant (pavadinimas nesidubliuotų), įtraukiau į pavadinimą savo vardą ir pavardę. Pavadinimas bus individualus ir informatyvus.

Nemanau, kad vietos pasirinkimas sios rūsies įmonei turi didelę reiksmę. Tačiau patalpas pasistengsiu rasti arti tų firmų atstovybių, kurias lanko potencialūs klientai, arba pačios firmos yra potencialūs klientai.

Įmonė vykdo darbus visame rajone, todėl didziausią įtaką jos veiklai turės reklama ir rėmimas - kuo daugiau potencialių klientų turi suzinoti apie ją. Vietos parinkimas ofisui nera labai sverbus veiksnys.

4.3 Patalpos ir įrengimai

Patalpos bus nedidelės: laukiamasis ir administratoriaus kabinetas, todėl 500 lt. joms nuomoti mėnesiui pakaks. Patalpas as nutariau nomoti, o ne pirkti dėl kelių priezasčių. Patalpoms nusipirkti reiktu apie 30 000 lt. Tokio kapitalo neturiu, todėl tektų skolintis sią sumą. Nedidelei įmonei kreditą gauti bus sunku. Nuoma per mėnesį kainuotų apie 500 lt. Taigi, per metus susidarytų 500 * 6 = 3000 lt. Įmonė dirba tik sezono metu, ir tik norint neprarasti pastovios ofiso vietos, nuomos sutartis turės būti sudaroma istisiems metams.

Jei darbų sezonas baigtūsi anksčiau, nuomos sutartį galia būtų nutraukti. O jei nutraukti ir nepavyktų - būtų patirtas mazesnis nuostolis nei nusipirkus patalpas ir jų nenaudojant.

Primaisiais darbo metais, siekiant sutaupyti lėsų, galima patalpas įsinuomoti tik 6 mėnesiams. Vėliau, plečiantis firmos veiklai ir kai bus grązinti visi kreditai, galima jas ir nusipirkti. Nekilnojamas turtas gali pasitarnauti kaip garantas jei reiktų paskolos veiklos plėtrai. Be to amortizaciniai atskaitymai mazintų pajamų mokestį.

Jei patalpas pirktume dabar:

Metams reiktų įnesti 30 000 / 3 = 10 000 lt.

Periodų skaičius 3 nes planuoju, kad įmonė atsipirks per 3 metus.

Jei patalpos nuomojamos:

Metams reiktų įnesti 500 * 6 = 3000 lt.

Taigi, labiau apsimoka patalpas nuomoti.

Patalpų remontas ir iranga 8 000 lt.

Du lengvieji sunkvezimiai 26 000 lt.

Irankiai, zoliapjovės spec. rūbai ir pan. 12 000 lt.

Papildomos islaidos įm. kūrimui 4 000 lt

VISO: 60 000 lt

Veiklai pradėti reikės padaryti tokias islaidas:

Kadangi bus atliekami nesudėtingi darbai, tai darbo inventorius bus toks:

2 sienapjovės  7000 lt.

2 nesiojamų benzininiai dalgiai "Varna" 2000 lt.

10 kastuvų 200 lt.

2 grėbliai 50 lt

2 rankiniai dalgiai  50 lt.

10 komplektų specrūbų  2500 lt

kitos mulkios priemonės ir įrankiai 200 lt.

Ofiso įrengimui reikės tokios įrangos:

kompiuteris ir spausdintuvas 3750 lt.

telefonas - faksas 1000 lt.

rastinės priemonės 250 lt

ofiso baldai 3000 lt.

Papildomos smulkios reikalingos priemonės ir smulkus remontas, jei tai bus reikalinga, bus atlikta is lėsų, skirtų papildomoms islaidoms įmonės kūrimui.

Transportas

Įmonė vykdys smulkius uzsakimus, todėl turės vykdyti darbus labai issimėčiusiose objektuose. Kadangi darbams nauudojami nesudėtingi ir nesunkūs įrengimai bei įrankiai, pagrindinis reikalavimas transportui - didelis ekonomiskumas.

Vezti reikės dazniausiai zmones, įrankius, nedidelius kiekius statybinių medziagų. Atsizvelgiant į visus siuos faktorius transportui bus naudojami du 3,5 t. keliamosios galios automobiliai.

Automobiliai bus perkami geros techninės būklės, bet nenauji - 1992 - 1993 m gamybos. Sie sunkvezimiai pilnai atitinka įmonės keliamus reikalavimus:

Automobilis turi platformą kroviniams ir medziagoms vezti, kurį galima uzdengti tentu. Taigi, galima vezti tiek įrengimus ar net beldus, tiek statybines medziagas.

Masinos kabina yra prailginta. Is viso telpa 6 keleiviai. Taigi vena brigada gali pilnai sutilpti į vieną automobilį ir veztis įrankius bei medziagas.

Automobils naudoja dizelinį kurą, 8l. /100 km., kai automobilis pilnai pakrautas.

Veiklos pradzioje bus naudojami tik du tokie automobiliai. Vėliau, plečiant įmonės veiklą bus nupirktas dar vienas.

Automobilius vairuos brigadininkai. Jei darbai vyks daugiau nei dviejuose objektuose pervezimus atliks tiems objektams vadovaujantis inzinierius. Jis taip pat spręs, kaip optimaliai isnaudoti transportą, kad būtų isvengta didelių kuro sąnaudų.

Įpatingų priemonių transporto organizavimui ir sąnaudų taupymui ebus imamasi. Automobilių eksploatacijai ir kurui bus skirta 2000 lt. mėnesiui - sios sumos tikrai turėtų pakakti kurui ir atsarginėms detalėms.

4.5 Personalo parinkimas

Darbuotojų paieska bus atliekama dviem kanalais. Pirmiausia darbuotojų pareikalavimas bus paskelbtas rajono darbo birzoje. Darbuotojams bus taikomi auksčiau minėti reikalavimai.

Antrasis darbuotojų paieskos kanalas - rajono spauda. Darbuotojų pareikalavimas nedidelis, todėl skelbimas bus duotas tik į vieną rajono laikrastį - "Sekundė".

Skelbimas galėtų būti mazdaug toks: "Individuali įmonei "eksploatacijos darbų brigada" reikalingi darbininkai ir inzinieriai - mechanikai, turintys darbo patirtį eksploatacijos ar staybos srityje." Jis yra nelabai informatyvus todėl, kad tuo norima pritraukti daugiau zmonių. Galima bus pasikalbėti su kiekvienu asmeniskai ir atrinkti geriausius.

4.6 Paslaugos teikimo savikaina

Nagrinėjant įmonės veiklos islaidas, galima pastebėti, kad beveik visos stambiausios į paslaugos tiekimą įeinančios islaidios yra pastovaus pobūdzio. Pirmaisiais veiklos metais darbuotojai gaus pastovų atlyginimą, todėl sios islaidos yra pastovios. Įmonė kas mėnesį mokės pastovų palūkanų mokestį.

Kai įmonė dirbs maksimaliu pajėgumu (apie 50000 lt. darbų apimtis) per mėnesį ji patirs tokias islaidas:

Tiesioginės sąnaudos

Atlyginimai 11 darbuotojų: 9 800 lt.

Detalės automobiliams ir agregatams  1800 lt

Veiklos sąnaudos

Transporto islaidos (kuras) 1200 lt.

Ofiso nuoma 500 lt.

Rysiai, kanceliarija ir energetika 1500 lt.

Socialinis draudimas 4200 lt.

Nenumatytos islaidos: 3000 lt.

Mėnesinės įmokos uz paskolą 4236 lt.

Viso: 26236 lt.

Per pirmuosius veiklos metus įmonė padarys tokias islaidas:

Apyvarta

Mokėjimai:

Pirkimai

atlyginimai (+ soc. Dr.)

nuoma

mokesčiai

rysiai ir energetika

palūkanos

Viso islaidų per mėnesį

Viso mokėjimų per metus

Viso apyvarta per metus

Veiklos pelningumas pirmaisiais veiklos metasi bus % nuo apyvartos. Pirkimai, tai kuras, detalės ir smulkus inventorius. Bendra suma jiems buvo paskaičiuota planuojamai apyvartai ir padlinta po lygiai veiklos mėnesiams.
Vadyba

5.1 Organizacijos valdymo modelis ir stilius

Kaip sėkmingai vyks įmonės veikla didziąja dalimi priklausys nuo jos valdymo ir vadovavimo jai. Taigi didziausia atsakomybė siuo atveju tenka vadovui, kadangi jis yra vienintelis sios įmonės savininkas ir pats turi sukurti firmos struktūrą, pasirinkti vadovavimo modelį bei stilių ir tai turi gerai apgalvoti dar pries įkurdamas įmonę ( kai jau yra parinkti visi reikiami darbuotojai ir galima spręsti, kas kam pavaldus turėtų būti ). Sprendziant sį klausimą ir kuriant valdymo struktūrą reikia daryti ir rinktis tai, kas geriausiai atitiktų įmonės veiklą ir garantuotų gerą valdymą, kurį vadovas suvokia taip- geras valdymas yra tuomet, kai visi planuojami darbai yra atlikti, pasiekti uzsibrėzti įmonės tikslai ir tai padaryta efektyviausiu būdu.

Aisku, kuriant įmonę is pradzių visais jos reikalais rūpinsis vadovas (kadangi darbuotojų dar nėra o jie ir negalėtų tvarkyti firmos kūrimo reikalų, nes tam neturėtų teisinio pagrindo), tačiau veiklai įsibėgėjus bus būtina darbus paskirstyti, kad būtų isvengta nesusipratimų ir greičiau būtų pasiektas norimas rezultatas. Būtina susidaryti aiskų vaizdą, kaip atrodys įmonės valdymas, ir pagal tai parinkti jai tinkamą valdymo struktūrą. Siuo atveju geriausiai tinka linijinė valdymo struktūra. Kodėl? Visų pirma todėl, kad firmoje dirba nedaug darbininkų paranku palaikyti tiesioginį rysį su jais taip efektyvinant kontrolę ir gaunant tikslesnę informaciją apie veiklą. Verta pastebėti, kad informacijai keliaujant per kelis etapus (jei sakykim darbininkai ją perduotų darbų vykdytojui, darbų vykdytojas toliau ją siųstų sekretorei, ji savo ruoztu -pavaduotojui ir tik po to pavaduotojas ją pateiktų vadovui, tai ta informacija norom nenorom būtų smarkiai pakeista) ji pakinta ir gali privesti prie neteisingų sprendimų. Firmoje dirba 9 darbuotojai ir sio skaičiaus pilnai pakanka efektyviai įmonės veiklai. Kaip pastebėjote, nesamdomas pavaduotojas, nes manoma, kad tokiai mazai įmonei dar viena darbo vieta būtų nuostolinga, o be to vadovas turi pakankamai zinių visose srityse, kurios reikalingos įmonės valdymui ir ketina su viskuo susitvarkyti pats.

5.2Organizacinė firmos struktūra.

Įmonės organizacinė struktūra atrodys taip:


Direktoriaus pareigas atliksiu as pats. Direktorius yra tuo pačiu ir vyr. finansininkas , ir buhalteris, ir įmonės vadybininkas, atstovas konkursuose.

Pirmasis inzinierius atliks vyr. mechaniko pareigas ir vadovaus 4 zmonių brigadai - darbų vykdytojas. Taigi, jis turėtų būti baigęs aukstąjį mokslą sioje srityje. Pageidautina bent 2 metų patirtis.

Antrasis inzinierius irgi turėtų turėti aukstojo issilavinimo diplomą ir bent 2 metų patirtį. Jis vadovaus 4 zm. brigadai (darbų vykdytojas) ir atliks darbų saugos specialisto bei vyr tiekėjo pareigas.

Visi kiti eiliniai darbuotojai turi turėti darbo statybos ar melioracijos įmonėse patirtį. Aukstasis issilavinimas jiems nebūtinas.

Įmonėje bus naudosjamas vienas is vadovavimo modelių tai yra delegavimas. Tai vienas priimtiniausių variantų, nes yra suinterisuotumas, kad įmonėje dirbtų savarankiski, savo darbą ismanantys darbuotojai, o tai nulems atsakomybės paskirstymas, kuriuo ir yra pagrįstas delegavimas. Kaip tai ketinama daryti? Darbuotoją priimant į darbą is jo dar nereikalaujama nieko, tik su juo bendraujama stengiamasi jį pazinti, issiaiskinti jo sugebėjimus, kadbūtų suzinota, ko galima is jo reikalauti ir tikėtis ir ar is viso jis tinka.Vėliau jam duodami įvairūs nurodymai kaip ir ką daryti ir kontroliuojamas kaip jis tai vykdo, daroma atatinkamos pastabos, pasakoma, kaip norima, kad būtų atliktas darbas. Kai yra įsitikinama, kad darbininkas suprato reikalavimus ir veiklos specifiką, paliekama jam daug didesnes galimybes veikti laisvai - svarbus veiklos rezultatas, o ne tai kaip tai daroma. Taip palengva darbuotojas pripranta prie reikalavimų, nusistovėjusios tvarkos įmonėje, suzino savo atsakomybės sritį, o vadovui belieka tik teirautis pas darbų vykdytoją kaip sekasi veikla.

Rizikos veiksniai

Galimos problemos ir kliūtys

Mūsų eikiamos paslaugos rinka yra priklausoma daugiausiai nuo stambiųjų rajono bendrovių, butų ūkių finansinės padėties. Kol kas kasmet oksploatavimo ir smulkaus remonto bei teritorijos tvarkymo darbų rinka auga. Ji auga kartu su įmonių, ūkių finansinės padėties gerėjimu. Gerai besiverčiančios įmonės skiria pinigų teritorijos tverkymui, pastatų remontui ir modernizavimui. Jų finansinė gerovė didziaja dalimi susijusi su energijos, kuro ir silumos kainomis.

Taigi, vienas is pavojų - energijos, kuro ir silumos kainų svyravimai. Bet reikia pastebėti, kad sios kainos jau kelis metus svyruoja nedaug.

Didelę įtaką smulkių eksploatavimo darbų apimčiai daro kaimo rėmimo programai skiriamos lėsos. Jas naudoja ūkininkai keliams tiesti bei remontuoti, drenazo įrengimų remontuoi ir kt.. Jau keli metai jos auga, tačiau reikia tikėtis, kad sis augimas sustos ir ims mazėti.

Stabilizuojantis rajono ekonominei padėčiai reikia tikėtis, kad eksploatacijos darbai nustos augti arba augs pamazu. Iki tol tikimasi susirasti pastovius klientus ir juos islaikyti. Daugelis įmonių periodiskai sutvarko savo teritorijas, atlieka smulkų pastatų, kelių remontą.

Dar vienas is pavojų galėtų būti dar kelių tokios pat rūsies įmonių atsiradimas rinkoje. Jei atsirastų tik viena įmonė, tai nesudarytų rimtos problemos. Mūsų įmonė pajėgtų konkuruoti ir blogiausiu atveju sugebėtų islaikyti pastovią apyvartą. Savo veiklos pradzioje mūsų įmonė nepatenkins visos rinkos, taigi lieka vietos ir konkurentams.

Konkurenciją sudaro ir kitų rajonų melioracijos bendrovės, dirbančios mūsų rajone, tačiau jos dazniausiai patiria dideles islaidas, nes dirba toli. Taigi kainos atzvilgiu galima sudaryti joms konkurenciją. Be to reikia tikėtis, kad ir kituose rajonuose ekonominė padėtis gerėja, todėl tų rajonų įmonėms vis daugiau darbo atsiras vietoje ir joms darbai kitame rajone nebeapsimokės.

6.2 Alternatyvi veikla

Jei veiklos tokios paslaugos poreikis dėl anksčiau minėtų priezasčių sumazėtų tiek, kad įmonės veikla nebebūtų pelninga, vienas is alternatyvios veiklos variantų galėtų būti smulkių ir stambesnių krovinių bei statybinių medziagų pervezimai.

Aisku, tektų palikti tik tiek darbuotojų, kiek bus turima transporto priemonių (plečiantis įmonei jų daugės ir neaisku, kiek įmonė turės transporto, kai eksploatacijos paslaugos paklausa sumazės).

Tokiai veiklai potencialas turėtų susidaryti is ankstesnės įmonės veiklos. Įmonė turi lengvuosius sunkvezimius, galinčius vezti tiek statybines medziagas, tiek krovinius po tentu.

Be to, per veiklos laiką susidarys nemaza informacinė bazė apie stambiausius statybos objektus ir kitus klientus, kurie naudojosi eksploatacijos paslaugomis. Panaudojant sią informaciją bus galima lengviau rasti klientų naujai paslaugai. Sie vartotojai jau zinotų mūsų įmonę ir jiems galima būtų pasiūlyti smulkių pervezimų paslaugas.

7. Finansai

Kapitaliniai įdėjimai ir jų panaudojimas

Įmonės įkurimui reikalingi tokie kapitaliniai įdėjimai:

Patalpų remontas ir iranga, orgtechnika 8 000 lt.

Du lengvieji sunkvezimiai 26 000 lt.

Irankiai, zoliapjovės spec. rūbai ir pan. 12 000 lt.

Papildomos islaidos įm. kūrimui 4 000 lt

VISO: 60 000 lt

Tikiuosi gauti paskolą 3 metams su 13% palūkanų ir kasmet atiduoti jos dalį. Kasmetinė įmoka: = 25411,32 lt. Paskolos garantas - man priklausantis sandėlys Piniavos gyvenvietėje, kurio vertė 120 000 lt.

Planuoju, kad įmonė pilnai atsipirks per 1 veiklos metus, bet kreditas bus grązintas tik per 3 veiklos metus. Is karto skolinto kapitalo atiduoti neapsimoka, nes neliks laisvų lėsų įmonės plėtrai.

Prognozuodamas veiklos apimtis as remiuosi anksčiau mano apskaičiuotomis minimaliomis mėnesinėmis veiklos apimtimis, nes įmonė, nustatydama paslaugų kainas, bent jau pirmaisiais veiklos metais remsis nenuostolingumo principu.

Planuoju, kad pirmą veiklos mėnesį darbų apimtis bus nedidelė - pusė minimalios mėnesinės apyvartos. Ji sieks 18 312 lt. Taip yvyks dėl to, kad reikės uzmegzti rysius su klientais, integruotis į rinką. Kol gausime pirmuosius uzsakymus gali praeiti net pusė mėnesio. Vėliau veiklos apimtys turėtų isaukti iki 150% (54934 lt.) ir paskutinį sezono mėnesį vėl numatomas 25 % kritimas, nes baigiantis sezonui uzsakymų mazėja.

Įmonės kasoje, norint isvengti grobstymų, pinigai nebus laikomi, o minimalus pinigų kiekis banko saskaitoje 3000 lt.

Kasos planas pirmiesiems veiklos metams (1999)

Balandis

Geguzė

Birzelis

Liepa

Rugpjūtis

Rugėjis

Įplaukos ir mokėjimai

a)   Realizacijos apimtis

b)   Pirkimo apimtis

c) Mokėjimai

Pelnas arba nuostoliai mėnesiui

a)   Pajamos is pasl. Alizacijos

b)   Mokėjimai:

Pirkimai

Atlyginimai

Nuoma

Mokesčiai

rysiai ir energetika

palūkanos

c)   Viso mokėjimų

d)   Grynas pelnas arba nuostoliai

Grynų pinigų pareikalavimas

a)   Gr. Pinigų suma mėnesio pradzioje

b)   Akumuliotų gr. pinigų suma

c)   Numatoma gr. pinigų suma

d)   Grynųjų pinigų perteklius arba paskolų suma

Grynieji pinigai balandzio mėnesio pradzioje, tai numatyti 4 000 lt. papildomų islaidų įmonės kūrimui.

"eksploatacijos darbų brigada".

1999 m. Pelno- nuostolių ataskaita

Atliktų eksploatacijos darbų pajamos:

Balandis

Geguzė

Liepa

Rugpjūtis

Rugsejis

Spalis

VISO:

Veiklos islaidos:

Medziagų pirkimai

Atlyginimai darbuotojams

Nuoma

Palūkanos

Rysiai ir energetika

VISO:

Neapmokestintas pelnas:

Mokėtinas pelno mokestis

Grynasis pelnas

Gautas nepaskirstytas pelnas bus skiriamas naujos įrangos pirkimams (benzopjūklai, benzininiai dalgiai, zoliapjovės, dar vienas lengvasis sunkvezimis), nes sekančiais metais bus pasamdyta papildomai inzinierius ir keturi darbuotojai. Be to 2 veiklos metų pradzioje bus nupirktos patalpos ofisui. Laisvos lėsos bus reikalingos ir pastovaus personalo samdymo programai.

7.2 Lūzio tasko įvertinimas

Kadangi įmonė dirbs paslaugų srityje ir taikys sutarinius tarifus negalima skaičiuoti kiek prekių reikia parduoti ar kiek kartų turi būti suteikta tokia ar kitokia paslauga. Todėl siame skriuja bus paskaičiuota minimali apyvarta, kad įmonė sugebėtų padengti visas einamąsias islaidas. Taip pat bus paskaičiuotas laikotarpis, kuriuo pradedant įmonė pilnai atsipirks.

Minėtų rodiklių skaičiavimą lengvins ir tai, kad kintamoms veiklos islaidoms, kiekvieną mėnesį numatytos patovios sumos, leidziančios uztikrinti maksimalią pirmaisiais veiklos metais prognozuojamą apyvartą per mėnesį. Bet maksimali apvarta bus tik kelis veiklos mėnesius, kitais mėnesiais ji bus mazesnė - taigi, palika nemaza atsarga.

Maziausia reikalinga apyvarta

As planuoju, kad kreditą, reikalingą įmonės įkūrimui, as atiduosiu per 3 metus. Pagrindinės kapitalo investicijos:

Patalpų remontas ir iranga 8 000 lt.

Du lengvieji sunkvezimiai 26 000 lt.

Irankiai, zoliapjovės spec. rūbai ir pan. 12 000 lt.

Papildomos islaidos įm. kūrimui 4 000 lt

VISO: 60 000 lt

Tikiuosi gauti paskolą 3 metams su 13% palūkanų ir kasmet atiduoti jos dalį.

Kasmetinė įmoka: (60 000 * 0.13)/(1-(1+0.13)-3) =25411,32 lt.

Per mėnesį reikės uzdirbti 25411,32 /6 = 4235,22 lt. paskolos padengimui

Jei pelno mokestis sudarys 30 %, paskaičiavęs apytiksles mėnesines islaidas, mėnesines įmokas uz gautą paskolą, ir pridėjęs pelno mokesčio priedą gausiu minimalią mėnesinę apyvartą. Pagrindinės mėnesio islaidos bus:

Atlyginimai 10 darbuotojų ir man:  14 000 lt.

Transporto islaidos (kuras, detalės): 2000 lt.

Zoliapjovių, benzopjūklų ir kt. inventoriaus: 1000 lt

Kitos islaidos (ofiso islaikymas, rysiai, t.t.): 2000 lt

Nenumatytos islaidos: 3000 lt.

Mėnesinės įmokos uz paskolą 4236 lt.

VISO: 24236 lt - 70 %

PELNO MOKESČIUI: 10387 lt - 30 %

MIN. METINĖ ĮMONĖS APYVARTA 34623 * 6 = 207738 lt.

Taigi, kad islikti metinė įmonės apyvarta turės būti apie 210 000 lt., o per mėnesį bus atliekama darbų mazdaug uz 34623 lt. As manau, kad 10 zmonių brigadai tokia apyvarta reali. Pavyzdziui AB "Panevėzio melioracijoje" per metus vienam darbuotojui tenka 171 000 lt. rangos darbų, tačiau naudojama brangi melioracijos ir zemės ūkio technika, atliekami stambūs uzsakymai. Mano įmonėje vienam darbuotojui per metus maziausiai turės tekti 25000 lt. eksploatacijos darbų.

Sis paskaičiavimas atliktas su didele atsarga, nes nenumatytoms islaidoms numatyta 3000 lt., kas yra nuo 7 % iki 14 % nuo planuojamos mėnesinės apyvartos, be to kintamoms islaidoms, tokioms kaip transportas, medziagos ir gamybos priemonių eksploatacija, numatytos pastovios sumos pagal galimą maksimalų įmonės pajėgumą kas mėnesį, nors neplanuojama dirbti pilnu pajėgumu. Be to gamybos priemonių ir pastatų nusidėvėjimas mazins mokesčius.

Atsipirkimo periodas

Is viso į įmonę bus investuota 60000 lt. Sią paskolą numatyta atiduoti per 3 metus, todėl kad veiklos pradzioje nereiktų mokėti didelių įmokų paskolai atiduoti. Stengdamasi greičiau atiduoti kreditą, įmonė patirtų didesnę riziką ir turėtų maziau laisvo kapitalo veiklai plėsti. Realiai įmonė paskolą galėtų grązinti per pirmuosius savo veiklos metus. Tuo galima įsitikinti lyginant laisvas lėsas įmonės sąskaitoje ir investicijas:

Kaip matome, įmonė galėtų atsipirkti per pirmuosius veiklos metus, o kai kreditas bus grązintas, jos veiklos pelnas kelis kartus jau virsys padarytas investicijas.


Document Info


Accesari: 3582
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.
eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare
Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )