Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




Klasifikace okruhů

Poloneza


Rubrika Co je čím ... v počítačových sítích



předchozí díl |

 díl č. 7  

| následující díl

Klasifikace okruhů

Počítačové sítě, zvlástě pak sítě rozlehlé, pouzívají ke své činnosti různé druhy okruhů.

Jedním mozným kritériem pro klasifikaci pouzívaných okruhů můze být vztah mezi jejich vlastníkem a jejich uzivatelem. Pokud si uzivatel zřídí potřebnou přenosovou cestu sám (např. natáhne či polozí potřebné vedení mezi dvěma blízkými uzlovými počítači) a na ní si zřídí okruh, jde o soukromý okruh - private circuit. V kazdém státě vzdy existuje spojová organizace, která zřizuje veřejné okruhy - public circuits, které můze za patřičný poplatek (a při dodrzení příslusných technických podmínek) pouzívat kazdý - příkladem můze být veřejná telefonní síť.

Spojové organizace (správy spojů) mají obvykle nejlepsí podmínky pro budování a provozování nejrůznějsích přenosových cest a spojových prostředků (a obvykle i legislativně vytvořený monopol na tuto činnost). Provozovatelé počítačových sítí, kteří potřebují mít vhodný okruh trvale k dispozici a jen pro sebe, si jej pak musí nechat od spojové organizace za patřičný poplatek zřídit (vytvořit) a pronajmout. Jde pak o pronajatý okruh - leased circuit, který zůstává majetkem spojové organizace (správy spojů), ale výhradní právo na jeho vyuzití má ten, kdo si jej pronajal. Nase správa spojů nazývá tento druh okruhů příznačně "propůjčenými" okruhy.

Dalsím mozným kritériem pro dělení spojů je jejich trvalá či dočasná existence. Vezměme si jako příklad veřejnou telefonní síť. Zde si jistě kazdý dokáze představit, ze z kazdého telefonního přístroje vede dvojice vodičů (tedy linková přenosová cesta) jen do nejblizsí telefonní ústředny. Chceme-li se spojit s jiným telefonním účastníkem, který je obdobným způsobem připojen k téze telefonní ústředně, musí uvnitř této ústředny dojít k dočasnému propojení obou vedení tak, aby mezi oběma účastníky vzniknul potřebný telefonní okruh. Po ukončení hovoru pak tento dočasný okruh zaniká a v rámci ústředny se obě přenosové cesty mohou rozpojit. Obdobně je tomu i v případě, ze oba účastníci telefonního styku jsou připojeni k různým ústřednám - zde se pro vytvoření dočasného telefonního okruhu musí vhodným způsobem vyuzít jestě i přenosové cesty vedoucí mezi oběma ústřednami - vzdy ovsem dočasně, jen po dobu konání hovoru.

Takovéto spojení mezi dvěma místy, které neexistuje trvale v čase, ale je pouze dočasně sestavováno az v případě skutečné potřeby, představuje tzv. komutovaný okruh - switched circuit, dial-up circuit. Komutovaný proto, ze procesu přepojování uvnitř ústředny se odborně říká komutace.

Naopak spoj, který existuje trvale (i v době, kdy není případně vyuzíván), se nazývá pevný okruh - non-switched circuit, direct circuit. Okruhy, které si uzivatelé pronajímají od spojových organizací (tj. pronajaté okruhy), jsou vzdy pevnými okruhy. Zřízení pevného okruhu obvykle znamená, ze v rámci telefonní ústředny se napevno propojí vhodné, jiz existující přenosové cesty (resp. na nich vytvořené okruhy). Pevný okruh přitom můze procházet přes více telefonních ústředen, v kazdé z nich jsou vsak příslusné přenosové cesty resp. okruhy vzdy spojeny napevno. Pevný okruh tak obchází přepojovací zařízení v telefonních ústřednách, která jsou obvykle zdrojem nejrůznějsích poruch a rusení na komutovaných okruzích. To je jedním z důvodů, proč mohou být pevné okruhy kvalitnějsí, nez okruhy komutované (a v důsledku toho mohou umozňovat dosazení vyssích přensoových rychlostí). Dalsím důvodem pro vyssí kvalitu pevných okruhů je moznost vybrat pro ně dostatečně kvalitní přenosové cesty jiz při jejich zřizování.

Spojové organizace zřizují pevné okruhy vzdy az na základě pozadavků uzivatelů. Podle svých technických mozností pro takové přenosové rychlosti, jaké si uzivatel objedná (a samozřejmě také zaplatí). Pro rozlehlé počítačové sítě se dnes ve světě pouzívají pronajaté pevné okruhy nejčastěji s přenosovou rychlostí 64 kbit/sekundu a vyssí. V nasich podmínkách jsou vsak zatím běznějsí spíse spoje s nizsími přenosovými rychlostmi.

Dalsí mozné hledisko pro klasifikaci okruhů je to, zda jsou určeny pro přenos analogových signálů (např. telefonních, rozhlasových či televizních signálů) , tj. jde-li o analogové okruhy - analog circuits, nebo jsou-li určeny pro přenos číslicových signálů, tj. jde-li o číslicové okruhy - digital circuits.

Je dobré si uvědomit, ze jednotlivá kritéria klasifikace se navzájem nemusí vylučovat. Veřejné komutované analogové okruhy si asi dokáze představit kazdý - příkladem můze být právě veřejná telefonní síť. Pronajaté okruhy bývají pevné (nikoli komutované), ale mohou být jak analogové, tak i číslicové. Ve světě dnes existují i číslicové okruhy, které jsou veřejné a komutované.


Document Info


Accesari: 1395
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )