Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza
Upload
Programowane tryby pracy: Tryb pełnej automatyki

Poloneza
Programowane tryby pracy: Tryb pełnej automatyki

Tryb pełnej automatyki pozwala skupić się wyłącznie na kompozycji zdjęcia. Aby całkowicie zautomatyzować wykonywanie zdjęć ustawiamy pokrętło wyboru trybów pracy w aparacie na zielony symbol. Jest to równoznaczne z wybraniem trybu pełnej automatyki, co oznacza, że fotografującemu pozostaje już tylko wycelować obiektyw i nacisnąć spust. To dobry punkt wyjścia dla osób zaczynających przygodę z fotografią. Ustawienie nadaje się do różnych typowych sytuacji, takich jak przyjęcia, podróże, zdjęcia zwierząt domowych i dzieci - do sytuacji, które po prostu chcielibyśmy zachować w pamięci. Tryb ten ybierzemy także,gdy zetkniemy się z niepowtarzalnym tematem na zdjęcie, lecz nie wystarczy nam czasu na samodzielne wybranie właściwych ustawie& 757n1317h #324;. Wystarczy wtedy tylko wybrać zielony symbol i nacisnąć spust!.
Jakie są ustawienia aparatu EOS w trybie pełnej automatyki?
Ustawienie ostrości jest przełączane automatycznie między trybem One Shot a trybem Al Servo, zależnie od dynamiki ruchu obiektu. Film przesuwany jest po jednej klatce. Ewaluacyjny pomiar oświetlenia wykonywany jest względem głównego obiektu. Program automatycznej ekspozycji zajmuje się obsługą obiektów o różnych ogniskowych. Przy słabym oświetleniu lub przy świetle padającym w stronę obiektywu można posłużyć się lampą błyskową.

Programowane tryby pracy: Wykonywanie portretów

Korzystanie z trybu portretowego wejdzie w krew każdemu,
kto nauczy się z niego korzystać.

Tryb portretowy Wykonanie dobrego portretu nie jest trudne. Należy jednak pamiętać o kilku rzeczach. Jeśli chcemy, by wygląd modela był możliwie naturalny, nie należy kazać mu zbyt długo czekać. Nie warto również stosować światła padającego wprost na twarz, gdyż powoduje ono mrużenie oczu i powstawanie nieładnych cieni. Oświetlenie boczne jest lepsze, najlepsze natomiast jest oświetlenie od tyłu. W celu skupienia uwagi na twarzy fotografowanej osoby dobrze jest rozmyć tło, otwierając szeroko przysłonę. Głębia ostrości oczywiście się przy tym zmniejszy, toteż jej centrum powinno znajdować się na oczach modela, a nie z boku głowy. Obiektywy szerokokątne nie dają dobrych wyników; lepsze są krótkie teleobiektywy o ogniskowej 85 lub 135 mm. Dłuższa ogniskowa pozwoli także stanąć dalej fotografującemu, co zapewni więcej miejsca modelowi.

Jakie są ustawienia aparatu EOS w trybie portretowym?
W trybie portretowym wybrane są ustawienie ostrości One Shot oraz ewaluacyjny pomiar światła. Przesuwanie filmu jest ciągłe, dzięki czemu można szybko wykonać kilka ujęć, tak by uchwycić ten najwłaściwszy moment. Stosuje się dosyć duże otwory przysłony w celu rozmycia tła. Szczególnie przydatna będzie lampa błyskowa, jako że portrety podświetlane od tyłu są często najpiękniejsze..

Więcej o portretach Duże otwory przysłony dają na ogół lepsze portrety. Trzeba jednak umieć przewidzieć najkorzystniejszą głębię ostrości. W przypadku portretów klasycznych w polu ostrości powinien znajdować się tylko model, a całe tło powinno być rozmyte. Jeśli jednak na zdjęciu ma znajdować się coś więcej niż głowa i ramiona modela, być może warto będzie nadać ostrość także pewnym obszarom tła. Najważniejszą rzeczą jest więc sprawdzenie, czy środek i głębia ostrości są odpowiednio dobrane do warunków.

Programowane tryby pracy: Uchwycenie akcji

Tryb pracy, który pozwala zatrzymywać kadry z ruchu obiektów.

Tryb dla obiektów ruchomych Tryb dla obiektów ruchomych nie służy wyłącznie do fotografowania sportowców. Nadaje się także do pędzących samochodów, dzieci na rowerach, zwierząt biegających w ogrodzie i do wszelkich innych ruchomych obiektów. Połączenie trybu automatycznego ustawiania ostrości Al Servo i ciągłego przesuwania filmu oznacza, że poruszające się obiekty można "śledzić", wykonując automatycznie zdjęcie za zdjęciem, bez martwienia się o ostrość obrazu. Wystarczy tylko utrzymywać ruchomy obiekt o obrębie ramki autofocusu. Może to być trudne w przypadku takich sportów jak piłka nożna lub rugby, gdzie akcja zmienia się bardzo szybko. Gdy chcemy fotografować ruch, zachowując jednocześnie dużą głębię ostrości, pomoże nam wybór bardziej czułego filmu. Najczęściej stosowaną czułością jest w tym przypadku ISO 400, lecz być może warto wypróbować superczuły film ISO 1600. Tryb ten jest użyteczny również przy korzystaniu z teleobiektywów, ponieważ wymagają one krótszych czasów ekspozycji, jeśli chcemy uniknąć poruszania aparatu.

Jakie są ustawienia aparatu EOS w trybie dla obiektów ruchomych? Mechanizm nastawiania ostrości pracuje w trybie Al Servo, dzięki czemu może on reagować na zmiany położenia dzięki czemu może on reagować na zmiany położenia obiektu. Film przesuwany jest w sposób ciągły, tak by można było wykonać szybką serię ekspozycji, wśród których przynajmniej jedna powinna być właściwa. Ewaluacyjny pomiar oświetlenia uwypukla główny obiekt zdjęcia. Automatyczne określanie warunków ekspozycji przy narzuconym czasie otwarcia migawki umożliwia dobranie czasu naświetlania do szybkości akcji. Wbudowana lampa błyskowa zostaje wyłączona.Programowane tryby pracy: Zdjęcia ze zbliżeniami

Zdjęcia w zbliżeniu stwarzają szczególne problemy, osiągnięty rezultat jest jednak wyjątkowy.

Tryb zbliżenia Obiektywy zmiennoogniskowej (zoom) w aparatach serii EOS wyposażone są w funkcję macro, która umożliwia ustawienie ostrości bardzo blisko aparatu. Wykonywanie zbliżeń może wydawać się proste, lecz w rzeczywistości wymaga to pewnej wiedzy. Podstawową trudnością jest ustawienie ustawienie odpowiedniej głębi ostrości, ponieważ im bliżej jesteśmy fotografowanego przedmiotu, tym płytszy jest obszar, w którym obiekty są ostre. Uzyskanie ostrości na całej powierzchni obrazu może okazać się prawdziwym problemem. Jednym z rozwiązań jest takie umieszczenie aparatu, by wszystkie istotne elementy znajdowały się w jednakowej odległości od obiektywu. Poza tym każde, zdawałoby się nieznaczne, przesunięcie aparatu może drastycznie przemieścić punkt ostrości na zdjęciu, dlatego też często niezbędne jest użycie statywu, zwłaszcza przy dużych zbliżeniach. Jeśli sam obiekt porusza się choćby w minimalnym stopniu, jak dajmy na to kwiat muskany delikatnym podmuchem wiatru, rozmycie staje się jeszcze większym problemem.

Piękno zbliżeń.
Tryb zbliżenia pozwala na uchwycenie piękna natury w jej najdrobniejszych szczegółach. Podświetlenie od tyłu sprawia, że zdjęcie to jest bardzo udane.

Jakie są ustawienia aparatu EOS w trybie zbliżenia?
Mechanizm ustawiania ostrości pracuje w trybie One Shot, a film przesuwany jest po jednej klatce. Do mierzeniólnego oświetlenia służy tryb pomiaru częściowego. Priorytet otrzymuje głębia ostrości, gdyż w tego rodzaju fotografii jest ona czynnikiem zasadniczym. Zależnie od modelu aparatu może nastąpić automatyczne uruchomienie lampy błyskowej.

Więcej o zbliżeniach Korzystając z automatyki ekspozycji z priorytetem głębi ostrości możemy określić strefę, w której obiekty mają być ukazane wyraźnie. Po wskazaniu przez nas najbliżej i najdalej położonego obiektu, aparat automatycznie dobierze odpowiednią przysłonę i punkt ustawiania ostrości. Powinniśmy uważać, by ustawiana strefa głębi ostrości nie była zbyt szeroka. Wyczucie głębi. Jeżeli możemy ustawić się tak, aby zasadnicze fragmenty fotografowanego przedmiotu znalazły się mniej więcej w jednakowej odległości od aparatu, głębia ostrości staje się mniejszym problemem

Programowane tryby pracy: Zdjęcia krajobrazowe

Wszyscy doceniają wspaniałe zdjęcia krajobrazów. Zasady osiągania pożądanych rezultatów są stosunkowo łatwe do opanowania.

Tryb krajobrazowy Zdjęcia wykonywane w plenerze są jednym z największych uroków fotografii. Niebo, góry, lasy, ocean - każdy aspekt przyrody wygląda zachęcająco. Także krajobrazy typowo miejskie dają często wspaniałe zdjęcia. Przy fotografii krajobrazowej najistotniejszymi czynnikami są kompozycja i kadrowanie. Funkcja blokady ustawień ostrości pozwala uzyskać nieco więcej kontroli nad tym, co na danym zdjęciu będzie ostre. Wykonywanie zdjęć z dużą głębią ostrości wymaga odpowiednio dużych czasów naświetlania. Należy zachować ostrożność, aby uniknąć poruszenia aparatu. Jeśli światło jest delikatne, możemy skorzystać ze statywu, by jeszcze wydłużyć czas ekspozycji. Fotografie wykonane wczesnym rankiem lub późnym popołudniem są często bardziej efektowne z uwagi na specyficzne właściwości światła.

Jakie są ustawienia aparatu w trybie krajobrazowym?
Autofocus ustawiany jest w tryb One-Shot, a film jest przesuwany o jedną klatkę. Ustawiany tryb pomiaru ewaluacyjnego pozwala na pracę w skrajnie różnych warunkach oświetleniowych. Ponieważ priorytet ma głębia ostrości, możemy ustawiać jej parametry. Lampa błyskowa jest wyłączona.

Programowane tryby pracy: Zdjęcia z lampą błyskowąPrzydatność lampy błyskowej nie ogranicza się do zdjęć nocnych i we wnętrzach. Doświetlenie pomaga w przypadku obiektów o oświetleniu kontrowym.

Tryb pracy z lampą błyskową Z lampy błyskowej możemy korzystać nie tylko w nocy. Olbrzymia liczba zdjęć wykonanych w pełnym świetle dnia wyszłaby lepiej, jeśli przy ich wykonaniu użyto by lampy. Stwierdzenie to odnosi się szczególnie do sytuacji, w których światło pada zza modela. Nawet gdy warunki ekspozycji są prawidłowe, fotografia może być niezadowalająca pod względem jakości. Użycie lampy błyskowej w celu doświetlenia obiektu gwarantuje właściwą ekspozycję bez względu na położenie słońca. Wiedza na temat korzyści płynących z doświetlenia pomoże nam podnieść ogólną jakość naszych fotografii. Doświetlanie pozwala osiągnąć przyjemniejsze dla oka zrównoważenie między pierwszym planem a tłem. Musimy jednak pamiętać, że lampa ma ściśle określony zasięg. Nadaje się ona do przedmiotów znajdujących się blisko fotografującego, lecz w przypadku obiektywów w dużym oddaleniu jest bezużyteczna. Poza tym lampa błyskowa emituje pomocniczą wiązkę światła podczerwonego, która włączana jest automatycznie przy wykonywaniu zdjęć w bardzo słabych warunkach oświetleniowych i wykorzystywana przez system automatycznego ustawiania ostrości.

Jak działa tryb pracy z lampą błyskową przy świetle dziennym?
W aparatach serii EOS mierzone jest światło wpadające przez obiektyw (co symbolizuje skrót TTL), dzięki czemu można użyć lampy błyskowej przy świetle dziennym bez prześwietlania zdjęcia. Współczesne lampy Speedlite firmy Canon automatycznie równoważą warunki ekspozycji między pierwszym planem a tłem w celu osiągnięcia najbardziej harmonijnego obrazu.

Najlepsze jest oświetlenie kontrowe. Błysk doświetlający pozwolił prawidłowo wyeksponować twarz dziewczynki, mimo iż światło słoneczne pada od tyłu. Złocista poświata jej włosów nadaje zdjęciu niepowtarzalny charakter.

Wbudowana lampa błyskowa. Niektóre z aparatów serii EOS dysponują wbudowaną lampą błyskową, która ułatwia fotografowanie przy słabym świetle. W niektórych modelach aparatów lampa może się uaktywnić po wykryciu niewystarczającego oświetlenia lub oświetlenia od tyłu.

Kompaktowa lampa Speedlite. Lampa 220EX współpracuje ze wszystkimi aparatami serii EOS, także z tymi, które są wyposażone we własną lampę błyskową i w wielopolowy, ewaluacyjny system pomiaru natężenia światła E-TTL. W sytuacji, gdy wymagane jest dodatkowe oświetlenie, system ten dokonuje błysku wstępnego, na podstawie którego określane są wymagania odnośnie błysku właściwego.

Tworzenie własnych pocztówek

Gdy już zaczniemy robić lepsze zdjęcia, naturalną koleją rzeczy pojawi się chęć, by te najbardziej udane wykorzystać w szczególny sposób. Każdy chyba widział pocztówki ze zdjęciami, sprzedawane we wszystkich popularnych miejscowościach wypoczynkowych. Dlaczego jednak nie pokusić się o zrobienie własnych pocztówek, zamiast kupowania gotowych? Przecież nie są one niczym innym, jak tylko zdjęciami na grubym podłożu, wydrukowanymi w tysiącach egzemplarzy. To samo możemy zrobić z własnymi zdjęciami, przycinając je do właściwych rozmiarów i naklejając na czystą pocztówkę lub wręcz na zwykły karton.
Pomyślmy, jaką radość można sprawić krewnym i znajomym, wysyłając im taką "osobistą" kartkę pocztową. Oczywiście, poczta stawia pewne wymagania odnośnie rozmiaru kartek, lecz spełnianie ich nie jest niczym trudnym. Jeśli się jednak na taki krok zdecydujemy, warto użyć kleju dobrej jakości, docisnąć zdjęcia książką lub innym ciężarem i dać im dostatecznie dużo czasu na wyschnięcie - w przeciwnym razie mogą się odkleić.


Document Info


Accesari: 1873
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.
eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate
Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2022 )