Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA MATEMATICA sI sTIINTE ALE NATURII

profesor scoala


Data: 23.09.2008

Clasa: I A

scoala:Scoala cu clasele I-VIII,Bosanci

Profesor itinerant: BALAN STEFANITA







PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA


Aria curriculara:MATEMATICA sI sTIINTE ALE NATURII

Disciplina:MATEMATICA

Unitatea de invatare:NUMERELE NATURALE 0-10 (a)

Subiectul lectiei :Numarul 10

Tipul lectiei :mixt

Obiectiv general :

-dobândirea de cunostinte privind formarea numarului 10 ca simbol al multimii cu 10 elemente, scrierea si citirea acestui numar, pentru întelegerea conceptului de numar natural,

Obiective operationale :

a)cognitive

OC1-sa formeze numarul 10 pe baza corespondentei între multimi finite de elemente,

OC2-sa prezinte rigleta numarului 10, indicând culoarea si numarul de unitati,

OC3-sa citeasca numarul 10 în contexte diferite( în calendar, încaiet, pagina cartii, cadranul ceasului etc.)

OC4- sa scrie numarul 10 pe liniatura caietului respectând forma cifrelor, încadrarea în spatiul grafic, înclinarea si distanta,

OC5-sa stabileasca locul lui 10 în tirul numeric învatat,

OC6-sa compare numarul 10 cu celelate numere ânvatate folosind rigletele si semnele ,,< ''si ..> ''

OC7-sa descompuna(compuna) numarul 10 în mai multe variante de descompunere(compunere) a numerelor naturale însusite


b)motrice

OM1-sa-si coordoneze activitatea oculomotorie pentru citirea imaginilor si a simbolurilor grafice

OM2-sa-si coordoneze miscarile pentru a utiliza eficient    jetoanele, betisoarele, rigletele, stiloul în scriere si manualul

c)afective:Elevii

-OA1-vor manifesta interes pentru operarea cu numere


Resurse:

-Metodologice:

a) strategie didactica: dirijata, inductiva

b)metode, procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia,problematizarea, observarea dirijata, munca cu manualul

c)mijloace, materiale: cartonase si jetoane cu cifre si figuri geometrice, figurine,betisoare, riglete, ,,Jocul numerelor'' , manual matematica, plansa didactica (predarea numarului 10 ), fise de lucru, tabla, creta

d)forme de organizare a lectiei: frontala, individuala, în perechi

-Bibliografice:

-Dumitra Radu,Celina Iordache, Matematica. Manual pentru clasa I, Bucuresti, Ed. Aramis, 2005;

Mihaela Neagu, Mioara Mocanu, Metodica predarii matematicii în ciclul primar, Craiova, Ed. Polirom, 2007

-Temporale :45 minute











Moment lectie

Du-rata

Continuturi

Ob.

Metode.

Procedee

MijloaceMateriale

Forme de realizare

Evaluare

Moment

organizatoric




Reactualizarea cunostintelor















Captarea atentiei









Anuntatea titlului si a

obiectivelor

lectiei


Dirijarea învatarii



































Fixarea cunostintelor





Evaluarea cunostintelor



Tema pentru acasa

Aprecieri finale























































































Se asigura conditiile organizatorice si psihologice necesare pentru desfasurarea eficienta a lectiei.



a)Joc didactic ,,Jocul numerelor

Le voi cere elevilor:

-sa caute cartonase imprimate cu anumite cifre si sa le asocieze cartonase cu multimi cu tot atâtea elemente,

-sa cauta cartonasele pe care sunt imprimate cifrele învatate si sa le aseze în ordine crescatoare si descrescatoare,

-Care sunt vecinii numarului..... ? (un elev din clasa ridica un cartonas-paleta cu una din cifrele învatate si numeste un coleg sa-i raspunda la întrebare).

b)-Numara din 2 in 2 de la 0 la 9.

-Numara din 3 in 3 de la 0 la 9.

-Care numere sunt mai mici decât 5 ?

-Care este vecinul mai mare al lui 7 ? Dar al lui 4 ?

Pe tabla magnetica sunt asezate frunze galbene de toamna si copacii.Elevii vor forma prin încercuire multimea frunzelor si multimea copacilor.

Se compara cele doua multimi si se observa ca multimea care are 9 elemente si înca un element se spune ca are 10 elemente.Deci, numarul 10 corespunde multimilor care au 9 elemente si înca un element.

Elevii formeaza pe baza numararii

grupe de câte 10 betisoare de diferite culori.

Se solicita elevii sa dea exemple de 10 elemente.

La rigleta numarului 9 se adauga rigleta numarului 1.Apoi se cauta rigleta numarului 10.Se va stabili numarul de unitati de pe rigleta si se compara rigleta lui 10 cu multimea frunzelor, de la tabla magnetica.Se constata ca rigleta are tot atâtea unitati câte elemente are multimea.

Voi explica elevilor ca oricarui numar îi corespunde o cifra.

Le arat elevilor cartonasul-paleta cu numarul 10 si se va observa ca s-au folosit doua cifre pentru a scrie 10.

Se gasesc asemanarile dintre 10 si obiectele din mediul înconjurator.

Se memoreaza versurile:

,,10 va trimite vestea

Ca s-a încheiat povestea

si-a semnat precum îmi pare

Un bat c-un covrig în spinare.''

Se cauta 10 pe fila unui calendar, se deschide cartea la pagina 10, se indica numarul 10 pe cadranul ceasului.

Se prezinta plansa cu 10.

Explic si demonstrez scrierea corecta a lui 10.

Se realizeaza exercitii de încalzirea articulatiilor mâinilor si degetelor elevilor.

Dirijez scrierea corecta. Urmaresc si corectez pozitia corecta a caietului si a corpului în timpul scrierii. Urmaresc si apreciez elevii care scriu corect.

Cer elevilor sa lucreze, în perechi exercitii din carte:

-formare de multimi de 10 obiecte,

- completarea casetelor cu cifra ce corespunde numarului de elemente;

- scrierea in casete a numerelor ce lipsesc;

Distribui fise individuale de lucru si explic elevilor sarcina ce trebuie rezolvata.


Se da tema din caietul cu fise, de la pagina cu numarul 10.

Apreciez modul de desfasurare a lectiei, evidentiez elevii care au raspuns foarte bine si îi încurajez pe ceilalti.














O.M1

O.M2























OC1

OM2








OC2















OC3

OM1




OM2




OC4

OC5

OC6



OC7





OM1

OM2

Conver-satie





conversa-tie,

explicati-e,

demonstratie,

jocul












Conver-

satie

Explica-tie

Problematizare



Conver-satie





Explica-tie

Conver-satie










Conver-satie


Observa-tie

Explica-tie

demon-stratie







Exerci-tiul,

munca cu manualul


conver-satie






conversatie









Jocul numerelor















Tabla magnetica










betisoare



riglete









Paleta cu 10 de tipar





Versuri poezie






Plansa cu 10









riglete





manual




fise



caietul de fise







Frontal, realizeazasarcina individual


















frontal










Frontal


















frontal















In perechi







Individual




frontal






frontala,

evaluare de catre colegi,

formativa










frontala
















frontala



















frontala








Formativa, scrisa








Formativa, în perechi




Individuala




frontala























Document Info


Accesari: 5504
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )