Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload


Proiect de lectie – matematica, inmultirea


PROIECT DE LECTIE – MATEMATICA, INMULTIREA


Nume: Clasa a III-a

Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii

Disciplina: Matematica

Unitatea de invatare : Inmultirea

Subiectul lectiei: Inmultirea cand unul dintre factori este 4



Categoria de lectie: Formare de priceperi si deprinderi


Obiectiv fundamental : Insusirea inmultirii cu 4 , dezvoltarea gandirii logice


Obiective operationale:


A.Cognitive

O.C.1. – sa efectueze operatii de inmultire cand un factor este 2,3,4;

O.C.2 – sa opereze cu termeni specifici matematici: factor, produs;;

O.C.3. – sa identifice operatiile corespunzatoare relatiilor „de n ori mai mare” si „cu n mai mare”

O.C.4. – sa rezolve sarcinile din fisa de lucru individuala

B.Psihomotorii

O.PM. 1 – sa adopte o pozitie adecvata a corpului in timp ce scriu.

O.PM. 2– sa scrie lizibil si ingrijit pe caiete si pe tabla, in ritm propriu.

C.Afective

O.A.1 – Sa traiasca bucuria reusitei personale si a clasei;

O.A.2 – Sa manifeste interes pentru participarea la lectie si dorinta de afirmare


Resurse


A. Bibliografice :

1. stiintifice

  • Elena Joita, Didactica aplicata. Partea I – invatamantul primar, Editura Gheorghe Alexandru, Craiova, 1994
  • M. Manolescu ,M.M.Constantinescu ,G. Gorcinski , Proiectare si evaluare didactica in invatamantul primar , matematica, Editura Steaua Procion, Bucuresti , 1997
  • www.didactic.ro

2. oficiale:

  • M.E.C-Programa scolara   clasele a III-a si a IV-a, Bucuresti, 2004.

3. metodico-didactice:

  • S. Pacearca,M. Mogos,  Matematica – manual pentru clasa a III-a, Ed. Aramis 2000, Bucuresti, 2005

B. Metodologice

1. strategii didactice: euristic-algoritmic

2. metode si procedee: conversatia, exercitiu, explicatia, problematizarea,observatia, munca independenta

3. forme de organizare: frontala individuala

4. mijloace didactice: manualul, caiete, instrumente de sris, planse, fise de lucru

C. Temporale 45 minute

D. Umane 24 elevi


Ob. oper

momentele lectiei

continuturi

strategii didactice

timp

evaluare

O.A.2

Moment organizatoric

Asigur un climat de ordine si disciplina necesar desfasurarii in bune conditii a lectiei

-conversatia

instructajul

2’

frontala

instructajul

O.A.2



O.C.1



O.C.2






O.PM.2


Reactualizarea cunostintelor dobandite anterior

Verific calitativ tema prin citirea orala de catre elevi, se fac aprecieri , se corecteaza eventualele greseli

Verific cateva notiuni teoretice referitoare la operatia de inmultire, adesand elevilor urmatoarele intrebari

o      „Cum se numesc numerele care se inmultesc

o      „Cum se numeste rezultatul inmultirii

o      „Ce se intampla cu produsul daca schimbam ordinea factorilor?”

Exercitii orale

2x5=2x8=

3x8=2x1=

2x9=3x7=

3x3=5x3=

3x5=2x9=

2x4=3x6=

Calcul la tabla:

o      Afla produsul numerelor 3 si 4.

o      Afla numarul cu 3 mai mare decat 4

o      Care e numarul de 3 ori mai mare decat4 ?

-conversatia

-problemati zarea

8’

orala

frontala

individuala

O.A.2


O.C.6

Captarea atentiei

Prezint elevilor doua saculete: unul contine jetoane cu numerele de la 1 la 10 , celalalt contine 10 jetoane inscriptionate cu cifra 4.

Solicit elevii sa extraga cate un biletel din fiecare saculet si sa le scrie la tabla sub forma de produs

Ce factor se repeta la toate aceste inmultiri? ….(4)

-conversatia






5’

orala

frontala

individuala

O.A.2


O.PM.2

Anuntarea temei si a obiectivelor

Azi vom invata “Inmultirea cand unul dintre factori este 4”, vom rezolva multe exercitii interesante.

-conversatia


2’

orala


O.C. 1







O.PM.1


O.PM.2


O.C.2





O.C.3











O.C.4


O.PM.1


O.PM.2

Dirijarea invatarii

Deschideti manualele la pagina 26.

Intuim problema ilustrata ( 4 mese libere cu cate 4 acaune), enuntam „de 4 ori cate 4 locuri sau 4x4” , calculam prin adunare repetata , obtinem rezultatul , verificam prin urmarirea „sariturii” din 4 in 4 pe axa numerelor.

In mod similar rezolvam problema urmatoare

Precizez: „ Daca inmultim un numar cu 4 se obtine un numar de 4 ori mai mare decat numarul dat” iar elevii noteaza in caiete

Intuim desenul cu patratele rosii care sugereaza inmultirea „ 4x8”, dupa care intuim desenul cu patratele albastre care sugereaza inmultirea „8x4”, calculam prin adunare repetata, comparam rezultatele si verificam faptul ca , la inmultire , daca schimbam ordinea factorilor , produsul nu se schimba.

Stiind ca inmultirea este o adunare repetata a aceluiasi termen, constatam ca :

1+ 1+ 1+ 1 =  4 adica 4x1 =4 si1x4 = 4

2+ 2+ 2+ 2 =  8 4x2 = 8 2x4 = 8

3+ 3+ 3+ 3 = 12 4x3=12 3x4=12

4+ 4+ 4+ 4 = 16 4x4=16

5+ 5+ 5+ 5 = 20 4x5=20 5x4=20

6+ 6+ 6+ 6 = 24 4x6=24 6x4=24

7+ 7+ 7+ 7 = 28 4x7=28 7x4=28

8+ 8+ 8+ 8 = 32 4x8=32 8x4=32

9+ 9+ 9+ 9 = 36 4x9=36 9x4=36

10+10+10+10=40 4x10=40 10x4=40

Exercitiul 1 pagina 27 , scrierea inmultirilor corespunzatoare desenelor se va rezolva la tabla si in caiete

Ex.2 pag. 27 , calcul prin adunare repetata se va efectua tot la tabla si in caiete

Ex.3 pag. 27, scrierea unor adunari repetate de termeni egali ca produse , se va efectua individual, cu sprijin acolo unde e cazul

-conversatia dirijata












-observatia




-problemati zarea









-conversatia dirijata

-problemati zarea





-explicatia





















20’

frontala

orala











individuala

orala






















individuala

scrisa

O.A.2


O.C.4


O.PM.1

O.PM.2

Asigurarea retentiei si a transferului

Deci, noi astazi, copii, am invatat inmultirea cand unul din factori este 4. Eu v-am pregatit si niste fise (anexa 1); primul punct va cere sa descoperiti adunarea repetata corespunzatoare inmultirii iar la exercitiul al doilea veti stabili valoarea de adevar , taind raspunsurile gresite.

-conversatia

-problemati zarea

6’

individuala

frontala

orala


O.A.1

Incheierea activitatii

Tema pentru acasa: ex. 5 pag 27 , la care veti afla suma , diferenta si produsul a doua numere

Voi face aprecieri individuale si colective asupra modului de desfasurare a activitatii

Voi corecta fisele de lucru si voi acorda stimulente

-conversatia

2’

individuala

formativa


Anexa 1


FISA DE LUCRU



1.       Alegeti varianta corecta:



7 x4 =3 x 4 = 4 x6


a) 7+7+7+7 a) 3+3+3 a) 4+4+4+4


b) 4+4+4+4+4+4+4 b) 3+3+3+3                     b) 4+4+4+4+4+4


c) 7+7+7+7+7 c) 4+4+4                      c) 6+6+6+6


d) 7+7+7d) 4+4+4+4 d) 6+6 +6+6+6+6



2.     Taiati raspunsurile gresite:



a) Numerele care se aduna se numesc termeni / produse / factori.


b) Rezultatul adunarii se numeste suma / diferenta / descazut.


c)  Rezultatul inmultirii poarta numele de diferenta / suma / produs.


d) Numerele care se inmultesc se numesc scazator / termeni / factori.


e) 3 x 8 = 21 ; 24 ; 15


f)  9 x 3 = 24 ; 18 ; 27


g) 3 x 4 =9 ;6 ; 12


h) 6 x 3 = 18 ; 15 ; 21




Document Info


Accesari: 2906
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )