Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




PROIECT DIDACTIC CLASA a IX-a - Limba si literatura romana Stilurile functionale ale limbii romane - Calitatile generale si particulare ale stilurilor

profesor scoala



PROIECT DIDACTIC


CLASA: aIX-a

OBIECTUL: Limba si literatura romana

TEMA DE STUDIAT: Stilurile functionale ale limbii romane



SUBIECTUL:     Calitatile generale si particulare ale stilurilor

TIPUL LECTIEI: de sistematizare

SCOPUL LECTIEI: consolidarea cunostintelor


RESURSE EDUCATIONALE:


  • Obiective de referinta

C1.2. Folosirea unor registre stilistice diferite in functie de situatia de comunicare:

EVENIMENTELE LECTIEI


OBIECTIVE OPERATIONALE SPECIFICE LECTIEI


CONTINUTUL LECTIEI


STRATEGIA DIDACTICA


MODALITATI DE EVALUARE



I.






Moment pregatitor









Pregatirea clasei pentru lectie: - notarea absentelor;

- pregatirea rechizitelor scolare;

- tabla, burete etc.







II.











Actualizarea cunostintelor acumulate anterior









Elevii sunt capabili sa creeze compozitii orale si scrise pe o tema data.




Exercitii de identificare in compozitiile elevilor a caracteristicilor generale ale stilului.

Se dezbate felul personal de a se exprima al unei persoane (in acceptia curenta); modul particular de folosire a resurselor limbii in diverse domenii de activitate (in acceptia lingvistica); ansamblul mijloacelor folosite pentru a obtine efecte artistice (in acceptia literara).

Enumerarea calitatilor particulare ale stilului; identificarea mijloacelor stilistice diferite in functie de aria lor de utilizare (domenii diferite: medicina, literatura, presa, justitie, administratie etc.)




Elevii sunt antrenati prin activitate frontala si prin conversatie euristica

Accentul cade pe problematizare.



Evaluare prin calificative verbale (de tipul bine, foarte bine, aproximativ)




III.


Captarea atentiei pentru activitatea ce urmeaza



Se face apel la cunostintele anterioare ale elevilor



Vor fi enuntate succint problemele dezbatute in prima parte a lectiei pentru asigurarea continuitatii cu momentul urmator al acesteia.




IV.


Enuntarea temei de invatat si a obiectivelor de urmarit


Se anunta tema acestui moment si competentele care trebuie urmarite:    C1.2., C1.2..1., C1.5.1., C1.3


Este anuntata noua etapa a lectiei: Stiluri functionale - aplicatii


Elevii noteaza pe caiete noua problema de dezbatut.
















V.















Desfasurarea lectiei














Elevii vor fi capabili

C1.2., C1.2..1., C1.5.1., C1.3

C..1., C.2. , C.3. C.4..














C1.2., C1.2..1., C1.5.1., C1.3

C..1., C.2. , C.3. C.4..









C1.2., C1.2..1., C1.5.1., C1.3








C..1., C.2. , C.3. C.4..














C1.2., C1.2..1., C1.5.1., C1.3

C..1., C.2. , C.3. C.4..








Precizarea calitatilor particulare si generale ale stilului prin referire la urmatoarele fragmente:


"Atr. 24 (1) Invatamantul liceal functioneaza, de regula, cu urmatoarele profiluri: - reali si umanist - , informatic, pedagogic, tehnic, economic, administrativ, agricol, silvic, agromontan, de arta, sportiv, teologic.

(2) Liceele se organizeaza cu unul sau mai multe profiluri. In cadrul acestor profiluri, se pot organiza, cu aprobarea Ministerului Invatamantului, clase cu specializari mai restranse si clase speciale pentru elevi cu aptitudini si performante exceptionale.

(3) La liceele de specialitate care, pe langa diploma de bacalaureat, elibereaza si atestat profesional, durata studiilor poate fi de cinci ani si este stabilita prin hotararea guvernului.

Legea Invatamantului



"Atunci cand instalati Word pentru Windows, el ceeaza cateva directoare ce contin exemple de documente. Pentru a nu crea directoare duplicat, aruncati o privire asupra acestora in caseta de Dialog Open. De exemplu, exista deja un director denumirea LETTER sau altul denumit TEMPLATES."

Utilizare Word 6 pentru Windows, cap. 5, Secretele gestionarii cu succes a fisierelor.



Domnule Director,



Subsemnatul, Ionescu Tudor, elev al Colegiului Tehnic Ion Creanga Tg. Neamt, solicit aprobarea de a frecventa cursurile de calculatoate desfasurate in acest an in Scoala noastra.

Solicit aceasta deoarece doresc sa ma perfectinez in doneniu.


25 noiembrie 2000    Tudor Ionescu






Domnului Director al Colegiului Tehnic Ion Creanga Tg. Neamt


Marirea taxei pe valoarea adaugata (TVA) nu este o masura de actualitate, se arata intr-un comunicat al Ministerului Finantelor. TVA ramane la 19 % si nu va exista nici o TVA peste aceasta limita. Cresterea se refera la accize, a caror marire este devansata de la 1 iulie la 1 aprilie, a declarat ministrul Finantelor, Ionut Popescu. Reafirmand pozitia sa fata de mentinerea actualei cote de TVA, Ministerul Finantelor este consecvent cu pozitia exprimata de catre Guvernul Romaniei si de catre premierul Calin Popescu Tariceanu in discutiile cu Fondul Monetar International, se mai precizeaza in comunicat."

Adevarul, 26. 02. 2005, Ministrul Finantelor reafirma faptul ca nivelul TVA ramane 19%


Se vor discuta fiecare dintre aceste texte, observandu-se particularitatile lexicale ale fiecaruia. Elevii vor recunoaste termenii specializati pentru fiecare tip de text ales.

Realizarea incadrarii textelor in stilurile limbii, apelandu-se la argumente identificate, extrase si analizate.



Ca metode didactice sunt utilizate:

- activitatea frontala combinata cu activitatea individuala;

- problematizarea;

- conversatia euristica;

- dezbaterea.







activitatea frontala combinata cu activitatea individuala;

- problematizarea;

- conversatia euristica;

- dezbaterea.




activitatea frontala combinata cu activitatea individuala;

- problematizarea;

- conversatia euristica;

- dezbaterea.







activitatea frontala combinata cu activitatea individuala;

- problematizarea;

- conversatia euristica;

- dezbaterea.
















activitatea frontala combinata cu activitatea individuala;

- problematizarea;

- conversatia euristica;

- dezbaterea.

















activitatea frontala combinata cu activitatea individuala;

- problematizarea;

- conversatia euristica;

- dezbaterea.




Evaluare prin calificative verbale (de tipul bine, foarte bine, aproximativ)


Evaluare formativa si frontala








VI.


Asigurarea

feed-back-ului



Se verifica succint atingerea obiectivelor propuse.


Elevii vor surprinde succint sarcinile parcurse in timpul orei de predare-invatare.


Elevii vor prezenta succint problemele dezbatute pe parcursul desfasurarii lectiei antrenati prin activitate frontala si prin conversatie euristica

Evaluare prin calificative scrise (note sau puncte in caietul de evaluare personala a profesorului)


VII.

Asigurarea retentiei si a transferului


Se traseaza elevilor subiecte pentru activitatea individuala extrascolara

Redarea in scris a ex. 1 - p. 120

Elevii noteaza in caiete sarcinile de solutionat pentru viitoarea ora de limba si literatura romana







Document Info


Accesari: 12513
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )