Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza













PROIECT DIDACTIC - Simbolismul la G. Bacovia, Plumb

literatura romana



loading...











ALTE DOCUMENTE

Demonstratie schita -plan-
Prezinta constructia subiectului si a discursului narativ intr-o opera literara studiata (povestire sau basm cult), prin referire la conceptele din ur
IOEL Schita cartii John Vernon McGee
Romanul adolescentului miop
O, ramai de Mihai Eminescu
Nuvela
MESAJ
CLIMAX
PARAFRAZA
Ilustreaza conceptul operational povestire, prin referire la o opera literara studiata


PROIECT DIDACTIC

PROFESOR:

DATA: 31 .III. 2005

CLASA: a XI-a

OBIECTUL: Limba si literatura româna

TEMA DE STUDIAT: Simbolismul

SUBIECTUL: G. Bacovia, Plumb (prima ora)

TIPUL LECŢIEI:  predare - învatare

SCOPUL LECŢIEI: dobândire, acumulare de noi cunostinte

RESURSE EDUCAŢIONALE:

·        Competente specifice:

C.R.1: Acumularea de noi informatii referitoare la creatia unui autor simbolist.

C.R.2.: Specificarea importantei operei acestuia în contextul literaturii române

C.R.3. Aplicarea termenilor de teorie literara specifici creatiei lui G. Bacovia, argumentarea prezentei unor concepte operationale specifice printr-o serie de exemple edificatoare.

C.3.4. Identificarea si compararea particularitatilor unei epoci culturale si ideologii literare în vederea caracterizarii acestora.

·        Competente derivate: - la finalul orei elevii vor fi capabili sa realizeze urmatoarele:

-         C.1 Structurarea creatiei lui G. Bacovia evidentiind temele creatiei autorului (lumea orasului de provincie, a târgului sufocant, mahalaua, orasul în ruina, orasul - muzeu al figurilor de ceara; singuratatea: camera poetului, dragostea si actul reflex al creatiei; natura ca stare de spirit (anotimpurile, apa); iubirea (fecioara palida & 18218b17s #351;i privita ironic); moartea - senzatie de funebru, dezagregarea totala)

-         C.2  Ilustrarea fiecarei teme a creatiei cu versuri reprezentative ale liricii bacoviene;

-         C.3. Identificarea particularitatilor de arta poetica: muzica, cromatica, olfactivul (precizarea   semnificatiilor poetice ale textelor bacoviene si particularitatile limbajului artistic);

-         C.4  Observarea specificului operei bacoviene, stârnirea interesului pentru studiul - lectura altor opere ale poetului;

-         C.5   Formarea deprinderilor elevilor de a opera, în comunicarea scrisa sau orala, cu noile concepte operationale.

-         C.6 Ilustrarea specificului de arta poetica, geneza poemului semnificatia titlului, structura si compozitia poemului.

-         C.7 Specificarea temei poeziei, a ideii versurilor (melancolie, tristete, solitudine, sufocare spirituala)

-          

·  Metode si procedee:

Ř     Conversatia euristica;

Ř     Activitatea frontala;

Ř     Problematizarea;

Ř     Activitatea individuala;

Ř     Studiul textului literar.

 

·  Mijloace didactice:

Ř     Manual pentru clasa a XI-a, Ed. Corint, Bucuresti, 2001

Ř     G. Calinescu, Istoria literaturii române de la origini pâna în prezent, Ed. Minerva, Bucuresti, 1982

Ř     Ion Caraion, Bacovia - sfârsitul continuu, Ed. Cartea Româneasca, Bucuresti, 1977

Ř     George Bacovia, Opere, Ed. Fundatiei Culturale Române, Bucuresti, 1994

Ř     Daniel Dimitriu, Bacovia, Ed. Junimea, Iasi, 1981

Ř     Mircea Scarlat, George Bacovia,  Ed. Cartea Româneasca, Bucuresti, 1987

Ř     Dinu Flamând, Introducere în opera lui George Bacovia, Ed. Minerva, Bucuresti, 1979

Ř     Mihai Petroveanu, George Bacovia, Ed. Cartea Româneasca, Bucuresti, 1972

Ř     G. Bacovia, Plumb, Ed. Institutului European, 1997

Ř     Capacitatile receptive specifice elevilor de clasa a XI-a

Ř     Spatiu de lucru: sala de clasa

Ř     Timp de lucru: 50 de minut

·  Modalitati de evaluare:

Ř     Evaluare frontala

Ř     Evaluare formativa

Ř     Evaluare prin calificative


SCENARIU DIDACTIC

NR. CRT.

EVENIMENTELE LECŢIEI

OBIECTIVE OPERAŢIONALE SPECIFICE LECŢIEI

CONŢINUTUL LECŢIEI

STRATEGIA DIDACTICĂ

MODALITĂŢI DE EVALUARE

I.

Moment pregatitor

(1 min.)

Pregatirea clasei pentru lectie: - notarea absentelor;

- pregatirea rechizitelor scolare;

- tabla, burete etc.

II.

Actualizarea si sistematizarea cunostintelor acumulate anterior

(25 min)

Elevii sunt capabili: sa identifice trasaturile unor curente si ideologii literare studiate anterior.

Simbolismul - curent literar initiat în Franta prin articolul program al lui Jean Moréas la 18 septembrie 1886 în revista Le Figaro littéraire - Le Symbolisme

Specificarea obiectivelor, a scopului curentului: A sugera, iata visul!

Simbolismul românesc, reprezentanti, etape.

Enumerarea temelor si motivelor simboliste:

-         motivul citadin;

-         tema naturii;

-         motivul ploii si al toamnei;

-         motivul iubirii si al instrumentelor muzicale;

-         solitudinea;

-         conditia nefericita a creatorului;

Trasaturi:

-         cultivarea simbolurilor, a sugestiei;

-         corespondenta între cuvinte si elementele naturii;

-         muzicalitatea versurilor (refrenul, repetarea unor cuvinte, alternanta vocale - consoane, cultivarea versului liber);

-         cromatica;

-         olfactivul;

Identificarea temelor fundamentale ale liricii bacoviene precum si arta poetica:

-         lumea orasului de provincie, a târgului sufocant, mahalaua (Sonet), orasul în ruina (În parc, Singur, Decor), orasul - muzeu al figurilor de ceara(Panorama);

-         singuratatea: camera poetului, dragostea si actul reflex al creatiei (Miezul noptii, Decembre);

-         natura ca stare de spirit (anotimpurile, apa - Moina, Tablou de iarna, Cuptor, Nervi de primavara);

-         iubirea (fecioara palida si privita ironic - Nevroza, Contrast, Unei fecioare);

-         moartea (senzatie de funebru, dezagregarea totala - Plumb)

Arta poetica: muzica (instrumente muzicale - Mars funebru, compozitii muzicale, zgomote diverse - Nervi de toamna, verbe auditive - Lacustra, muzicalitatea interioara a versurilor - Rar),  cromatica (Amurg violet, Decor, Note de primavara), olfactivul (Cuptor)

Ilustrarea fiecarei teme a creatiei cu versuri specifice

Elevii sunt antrenati prin activitate frontala si prin conversatie euristica sa prezinte acceptiile ale termenului poezie, elementele de compozitie în textul poetic: titlu, incipit, secvente poetice.

Accentul cade pe problematizare.

Elevii participa activ la dezbatere

Elevii sunt antrenati prin activitate frontala si prin conversatie euristica sa prezinte acceptiile ale termenului poezie, elementele de compozitie în textul poetic: titlu, incipit, secvente poetice.

Accentul cade pe problematizare.

Elevii participa activ la dezbatere

Evaluare prin calificative verbale (de tipul bine, foarte bine, aproximativ)

Evaluare formativa si frontala

III.

Captarea atentiei pentru activitatea ce urmeaza

(1 min.)

Se face apel la cunostintele anterioare ale elevilor

Se vor reaminti temele simbolismului si elementele specifice acestui curent literar.

Vor fi enuntate succint problemele dezbatute în prima parte a lectiei pentru asigurarea continuitatii cu momentul urmator al acesteia.

Texte-suport

IV.

Enuntarea temei de învatat si a obiectivelor de urmarit (1 min.)

Se anunta tema acestui moment si obiectivele care trebuie urmarite:  C.3., C.4,  C.5, C.6, C.7

Este anuntata noua etapa a lectiei:  G. Bacovia, Plumb

Elevii noteaza pe caiete noua problema de dezbatut.

V.

Desfasurarea lectiei

(20 min.)

Elevii vor fi capabili

C.R.1, C.R.2,

 C.R.3., C. 3.4,

 C.1, C.2,

C.3, C.4, C.5

Ilustrarea specificului de arta poetica, geneza poemului (amintirea dureroasa a înmormântarii unei rude în 1900, prilej cu care viziteaza cavoul Sturzestilor), semnificatia titlului (cuvânt care are corespondent în natura metalul - trasaturi specifice: greutatea sugereaza apasare sufleteasca, culoarea cenusie sugereaza monotonia, angoasa, maleabilitatea metalului - labilitate psihica, sonoritatea surda a cuvântului sugereaza închiderea definitiva a spatiului).

Specificarea temei poeziei (conditia de damnat a poetului într-o societate meschina) facând trimitere la volumul de debut cu acelasi titlu.

Surprinderea elementelor de structura si compozitie.

Structura: doua catrene în cadrul carora se disting doua planuri: unul exterior si unul interior.

Elemente simboliste: cromatica, muzicalitatea, simbolul plumb

Ca metode didactice sunt utilizate:

- activitatea frontala combinata cu activitatea individuala;

- problematizarea;

- conversatia euristica;

- dezbaterea.

Accentul cade pe problematizare, ca modalitate esentiala de asigurare a asimilarii coerente si constiente a informatiilor de ordin teoretic si analitic

Evaluare prin calificative verbale (de tipul bine, foarte bine, aproximativ)

VI.

Asigurarea

feed-back-ului

(1 min.)

Se verifica succint atingerea obiectivelor propuse.

Elevii vor surprinde succint sarcinile parcurse în timpul orei de predare-învatare.

Elevii vor prezenta succint problemele dezbatute pe parcursul desfasurarii lectiei antrenati prin activitate frontala si prin conversatie euristica

Evaluare prin calificative scrise (note sau puncte în caietul de evaluare personala a profesorului)

VII.

Asigurarea retentiei si a transferului (1 min.)

Se traseaza elevilor subiecte pentru activitatea individuala extrascolara

Solutionarea în scris a urmatorului item: Prezentati, într-o scurta compozitie, elementele de factura simbolista din poezia Plumb

Elevii noteaza în caiete sarcinile de solutionat pentru viitoarea ora de limba si literatura româna


Document Info


Accesari: 6314
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.

 


Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2014 )