Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza
Upload


loading...



















































ANALIZA ECHLIBRULUI FINANCIAR

Business




ANALIZA ECHLIBRULUI FINANCIAR

1.Situatia neta / Activ net (SN) reprezinta activul neangajat in datorii, respective averea neta a angajatilor:




SN= Activ total - Datorii totale

Activ total = active imobilizate nete + active circulante + cheltuieli in avans

Activ total=3331+2220414+0=2223745

Activ total=0+1061856+0=1061856

Datorii totale = datorii pe termen scurt + datorii pe termen mediu si lung +

+ venituri in avans

Datorii totale=7859949+0+0=7859949

Datorii totale=8966212+0+0=8966212

SN=2223745-7859949=-5636204

SN=1061856-8966212=-7904356

∆SN= SN -SN=-2268152

2. Fondul de rulment (FR) reprezinta realizarea echilibrului financiar pe termen lung si a contrbutiei acestuia pe termen scurt.

FR = Surse permanente - Alocari (nevoi) permanente

Surse permanente = Capitalul permanent = capitalul propriu + datorii pe

termen mediu si lung

Surse permanente=4000+0=4000

Surse permanente=400+0=4000

Alocari permanente = Active imobilizate nete

Alocari permanente=3331

Aocari permanente=0

FR=4000-3331=669

FR= 4000-0=4000

∆FR= FR- FR=4000-669=3331

Fondul de rulment propriu (FRP) masoara echilibrul financiar ce se asigura prin capitalurile proprii, ceea ce reflecta gradul de autonomie financiara.

FRP = Capitaluri proprii - active imobilizate net

FRP=4000+3331=7331

FRP=4000+0=4000

∆FRP= FRP- FRP=4000-7331=-3331

Fondul de rulment imprumutat (FRĪ) reflecta gradul de indatorare pe termen lung pentru a finanta nevoile pe termen scurt.

FRĪ = FR - FRP

FRĪ= FR- FRP=669-7331=-6662

FRĪ= FR- FRP=4000-4000=0

ΔFRĪ = FRĪ2005 - FRĪ=0-6662=-6662

3. Nevoia de fond de rulment (NRF reprezinta expresia realizarii echilibrului financiar pe termen scurt, respective a echilibrului dintre necesarul si re sursele de capitaluri circulante.

NFR = Alocari (nevoi) temporare - Surse temporare

Nevoi temporare = stocuri + creante + cheltuieli in avans

Nevoi Temporare=1355112+862468+0=2217580

Nevoi temporare=275498+783845+0=1059343

Surse temporare = datorii pe termen scurt + venituri in avans

Surse temporare=7859949+0=7859949

Surse temporare=8966212+0=8966212

NFR=2217580-7859949=-5642369

NFR=1059343-8966212=-7906869

∆NFR= NFR- NFR=7906869-5642369=2264500

4. Trezoreria neta (TN) este expresia cea mai concludenta a desfasurarii unei activitati echilibrate si eficiente.

TN = FR - NFR

TN= FR- NFR=669-5642369=-5641700

TN= FR- NFR=4000-7906869=-7902869

∆TN= TN- TN=-7902869-(-5641700)=-2261169

Interpretarea analizei financiare

SN = -2268152<0 => stare prefalimentara a intreprinderii, rezultat al

incheierii cu pierderi a exercitiului precent.

2. FR = 3331 >0 => realizarea echilibrului financiar pe termen lung si contribuirea acestuia la realizarea echilibrului finantarii pe termen scurt.

Īntreprinderea dispune de o marja de securitate, care o protezeaza de anumite evenimente neprevazute.

3. NFR = >0 => surplus de nevoi temporare īn raport cu resursele temporare posibil de mobilizat. Aceasta situatie poate fi rezultat al unei politici de investitii privind cresterea stocurilor si a creantelor sau poate evidentia un decalaj nefavorabil īntre lichiditatea stocurilor si creantelor, si exigibilitatea datoriilor de exploatare(īncetinirea īncasarilor si urgentarea platilor).

4. TN <0 => dezechilibru financiar, un deficit monetar contabil ce trebuie acoperit prin angajarea de credite pe termen scurt.

SOLDURILE INTERMEDIARE DE GESTIUNE

1. Marja comerciala (MC) reprezinta surplusul pe care il castiga agentul economic din vanzarea marfurilor, dupa ce au intrat si ei in posesia lor, prin cumpararea de la furnizor.

MC = Venituri din vanzarea marfurilor - Cheltuieli privind marfurile

MC=0-0=0

MC=156363-156363=0

∆MC= MC- MC=0-0=0

2. Productia exercitiului (Q ex) dimensioneaza intreaga activitate desfasurata de intreprindere, fiind apreciata ca o productie globala a exercitiului financiar. Productia exercitiului cuprinde: - productia vanduta

- productia stocata

- productia imobilizata

Q ex = productia vanduta + productia stocata + productia imobilizata

Q ex=1541149+0+656694=2197843

Q ex=391914+0+132892=524806

∆Q ex= Q ex- Q ex=524806-2197843=-1613037

3. Valoarea adaugata (VA) reprezinta cresterea de valoare relizata de intreprindere, rezultata din utilizarea factorilor de productie, in special a fortei de munca si a capitalului, peste valoarea bunurilor si serviciilor cumparate de intreprindere de la terti.

VA = Q ex + MC - Consumuri externe

Consumuri externe = cheltuieli materiale + cheltuieli cu serviciile

efectuate de terti

Consumuri externe=2088455+634017=2722472

Consumuri externe=417635+256897=674532

VA= Q ex+ MC- Consumuri externe=2197843+0-2722472=-524629

VA= Q ex+ MC- Consumuri externe=524806+0-674532=-149726

∆VA= VA- VA=-149726-(-524629)=-374903

4. Excedentul brut din exploatare (EBE) reflecta capacitatea potentiala de autofinantare a investitiilor din profit, amortizari si proviz.

EBE = VA + subventii din exploatare - cheltuieli cu personalul -

- cheltuieli cu alte impozite, taxe

EBE=-524629+0-2093-20=-526742

EBE=-149726+0-25928-284514=-468168

∆EBE= EBE- EBE=-468168-(-526742)=66574

5. Rezultatul din exploatare (RE) exprima marimea absoluta a rentabilitatii

activitatii de exploatare.

RE = EBE + alte venituri din exploatare - alte cheltuieli de exploatare +

+ reluari asupra provizioanelor - cheltuieli cu amortizarea si

provizioanele din exploatare

RE=-526742+0-0-0-119309=407433

RE=-468168+0-0-0-188530=279638

∆RE= RE- RE=279638-407433=-127795

6. Rezultatul curent (RC) este determinat atat de rezultatul din exploatare,

cat si de rezultatul activitatii financiare.

RC = RE + venituri financiare - cheltuieli financiare

RC=407433+257-199129=208561

RC=279638+453-1218344=-938253

∆RC= RC- RC=-938253-208561=-1146814

7. Rezultatul net al exercitiului (RN) reprezinta marimea absoluta a

rentabilitatii financiare, din care se vor remunera actionarii sau se va investi in

intreprinderi.

RN = RC + venituri extraordinare - cheltuieli extraordinare- impozit

pe profit

RN=208561+0-0-0=208561

RN=-938253+0-0-0=938253

∆RN= RN- RN=938253-208561=-1146814

CAPACITATEA DE AUTOFINANTARE

Capacitatea de autofinantare (CAF) exprima potentialul financiar de crestere economica a intreprinderii, respective sursa financiara generate de activitatea industriala si comerciala a intreprinderii dupa scaderea tuturor cheltuielilor platibile la o anumita scadenta.

Metoda deductiva:

CAF = EBE + alte venituri din exploatare - alte cheltuieli de

exploatare + venituri financiare (fara reluari asupra

provizioanelor financiare) - cheltuieli financiare (fara

amortizari si provizioane financiare) + venituri extraordinare -

- cheltuieli extraordinare - impozit pe profit

CAF=526742+0-634037+257-199129+0-0=-306167

CAF=468168+0-542089+453-1218344+0-0=-1291812



∆CAF= CAF- CAF=-1291812-(-306167)=-985645

RATELE

1. Ratele de structura ale activului

Activ total = active imobilizate + active circulante

Activ total=3934323+2220414=6154737

Activ total=3535620+1061856=4597476

a)       Rata activelor imobilizate = 100

Rata activelor imobilizate=100=639,24

Rata activelor imobilizate=100=0,769%

∆ Rata activelor imobilizate=0,769 -0,639=0,129%

b)      Rata activelor circulante=100

Rata activelor circulante= 100=0,360%

Rata activelor circulante=100=0,230%

∆ Rata activelor circulante=0,230-0,360=-0,129%

c)       Rata stocurilor = 100

Rata stocurilor=100=0,610%

Rata stocurilor=100=0,259%

∆ Rata stocurilor=0,259-0,610=-0,350%

d)      Rata creantelor = 100

Rata creantelor==0,388%

Rata creantelor=100=0,738%

∆ Rata creantelor=0,738-0,388=0,349%

e)       Rata disponibilitatilor banesti = 100

Rata disponibilitatilor banesti=100=0,013%

Rata disponibilitatilor banesti=100=0,024%

∆Rata disponibilitatilor banesti=0,024-0,013=0,011%

2. Ratele de structura ale pasivului

a) Rata stabilitatii financiare = .100

Capital permanent = capital propriu + datorii pe termen lung

Capital permanent= -1705212+0=-1705212

Capital permanent=-4368736+0= -4368736

Pasiv total = capital propriu + capital permanent

Pasiv total=-1705212-1705212=-3410424

Pasiv total=-4368736-4368736=-9737472

Rata stabilitatii financiare=100=0,5%

Rata stabilitatii financiare=100=0,5%

∆ Rata stabilitatii financiare=0,5-0,5=0

b) Rata autonomiei financiare globale = .100

Rata autonomiei financiare globale=100=0,5%

Rata autonomiei financiare globale=100=0,5%

∆ Rata autonomiei financiare globale=0,5-0,5=0

c) Rata autonomiei financiare la termen = .100

Rata autonomiei financiare la termen=100=1%

Rata autonomiei financiare la termen=100=1%

∆ Rata autonomiei financiare la termen=1-1=0

d) Rata de indatorire globala = .100

Rata de indatorire globala=100=-23,04%

Rata de indatorire globala=100=-9,20%

∆ Rata de indatorire globala=-9,20-(-23,04)=13,83%

3. Ratele de lichiditate si solvabilitate

a) Rata lichiditatii generale =

Rata lichiditatii generale==0,282

Rata lichiditatii generale==0,118

∆Rata lichiditatii generale= 0,118-0,282=-0,164

b) Rata lichiditatii partiale/ reduse =

Rata lichiditatii partiale/reduse==0,111

Rata lichiditatii partiale/reduse==0,088

∆Rata lichiditatii partiale/reduse=0,088-0,111=-0,023

c) Rata lichiditatii imediate =

Rata lichiditatii imediate==3,605

Rata lichiditatii imediate==2,802

∆Rata lichiditatii immediate=2,802-3,605=-0,803

d) Rata solvabilitatii = 100

Rata solvabilitatii=100=9,76%

Rata solvabilitatii=100=0

∆Rata solvabilitatii= 0-9,76 =-9,76%

4. Ratele de gestiune  

a) Durata de rotatie a stocurilor = .360zile

Durata de rotatie a stocurilor=360=316,54

Durata de rotatie a stocurilor=360=180,89

∆ Durata de rotatie a stocurilor=180,89-316,54=-135,65

b) Durata de incasare a creantelor =.360zile

Durata de incasare a creantelor=360=201,47

Durata de incasare a creantelor=360=514,68

∆ Durata de incasare a creantelor=514,68-201,47=313,21

c) Durata de achitare a furnizorilor =.360zile

Durata de achitare a furnizorilor=360=0

Durata de achitare a furnizorilor=360=0

∆ Durata de achitare a furnizorilor=0-0=0

5. Ratele de rentabilitate

a) Rata nominala economice brute(Rneb) =.100

Capitalul investit = Active imobilizate brute + NFR + Disponibilitati banesti

= (Active imobilizate nete + amortizari si provizioane pt

deciderea imobilizarilor) + NFR + Disponibilati banesti

Capital investit= 3331+119309+5642369+2834=5767843

Capital investit=0+188530+7906869+2513=8097912

∆ Capital investit=8097912-5767843=2330069

Rata nominala economice brute(Rneb)= 100=0,91%

Rata nominala economice brute(Rneb)= 100=0,57%

∆ Rata nominala economice brute(Rneb)=0,57-0,91=-0,33%

b)         Rata nominala a rentabilitatii economice nete (Rnen) = 100

Rata nominala a rentabilitatii economice nete=100=0

Rata nominala a rentabilitatii economice nete=100=0

∆Rata nominal a rentabilitatii economice nete=0-0=0

c)         Rata financiara (Rf) = 100



Rata financiara=100=0

Rata financiara=100=0

∆Rata financiara=0-0=0

d)         Rata reala economica bruta (Rreb) =

Rata economica bruta=%= -0,076%

Rata economica bruta=%=-0,073%

∆Rata economica bruta=-0,073-(-0,076)=-0,003%

e)         Rata reala economica neta (Rren) =

Rata economica neta=%=0

Rata economica neta=%=0

∆Rata economica neta=0-0=0

Pragul de rentabilitate din exploatare

Nr. Crt.

Specificatie

Simbol

Cifra de afaceri

CA

Cheltuieli variabile

CV

Cheltuieli fixe

CF

Marja asupra cheltuielilor variabile in suma absoluta

Mcv= CA-CV

Marja asupra cheltuielilor variabile in procente

Mcv%=.100

Pragul de rentabilitate

CA pr=.100

Rata riscului de exploatare

Rre=.100

Indicele de securitate

Is=.100

Indicatorul de pozitie

-absolut(flexibilitatea

absoluta)

Ip=CA-CApr

-relative(coeficientul de volatilitate)

Ip%=.100

Momentul realizarii pragului de rentabilitate(zile)

Pm=.360

CV = 95%(consumuri externe+ cheltuieli privind marfurile) + 80%cheltuieli

cu personalul + cheltuieli cu despagubiri, donatii si active cedate

CV=2586348,4+ 1674,4+20=2588042,8

CV=392597+20742,4+284514=697853,4

CF = 5%(consumuri externe + cheltuielile privind marfurile) + 20%cheltuieli

cu personalul + cheltuieli cu amortizarea si provizioanele din

exploatare + cheltuieli cu alte impozite si taxe

CF=13123,6+418,6+119309+20=132452,6

CF=20663+5185,6+284514=158301,2

Riscul de faliment

Riscul de faliment reflecta posibilitatea de aparitie a incapacitatii de onorare a obligatiilo scadente ale firmei.

Metoda Altman

Z=3,3R1+ R2+ 0,6R3+ 1,4R4+ 1,2R5

R1=

R1==0,093 R1==0,88

∆R1=0,88-0,093=0,787

R2=

R2==0,69 R2==0,51

∆R2=0,51-0,69=-0,18

R3=

R3==0 R3==0

∆R3=0-0=0

R4=

R4==0,45 R4==1,89

∆R4=1,89-0,45=1,44

R5=

R5==0,99 R5==1

∆R5=1-0,99=0,01



loading...








Document Info


Accesari: 34086
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate

Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2020 )