Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




























Proiect de lectie clasa:a-iii-a limba romana, propozitia


PROIECT DE LECTIE


CLASA:a-III-a

OBIECTUL: Limba romana
SUBIECTUL: “ Propozitia “

TIPUL LECTIEI: Recapitularea de cunostinte

SCOPUL LECTIEI: -recunoasterea partilor principale si secundare de propaozitie;

-intelegerea legaturii dintre subiect si predicat;

-recunoasterea propozitiilor simple si dezvoltate;

-dezvoltarea gindiriii logice ,creatoare, atentiei.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1-sa identifice in propozitie subiectul,predicatul si partile secundare de



propozitie, folosind intrebarile corespunzatoare;

O2-sa alcatuiasca propozitii ,pornind de la predicate sau subiecte date,

subiectul si predicatul fiind situate la inceput ,in interiorul sau la

sfirsitul propozitiei;

O3-sa transforme propozitii simple in propozitii dezvoltate si invers;

O4-sa realizeze acordul predicatului cu subiectul ;

O5-si alcatuiasca propozitii dupa scheme date;

O6-sa analizeze partile principale si secundare de propozitie .

METODE SI PROCEDEE:-Conversatia

-Problematizarea

-Exercitiul

-Munca independenta

MATERIAL DIDACTIC: -Manual-“Clasa a-III-a”

-Culegere de exercitii I-IV- MARCELA PENES



MOMENTELE

LECTIEI


OBIECTIVE


UNITATI  DE

CONTINUT


ACTIVITATEA

INVATATOAREI


ACTIVITATEA

ELEVILOR


EVALUARE




-I-


Moment

organizatoric







Organizarea

clasei

Cer elevilor sa se pregateasca pentru

desfasurarea lectiei,

inlaturand orice alta

preocupare,urmarind urmatoarele aspecte:

-zgomotul redus

-pozitia corecta in

banca

-pregatirea pentru

inceperea orei de comunicare:manualul si caietele pe banca




Elevii  se pregatesc

pentru ora de comunicare respectind indicatiile

invatatoarei.



Aprecierea

comporta-mentului

elevilor.




-II-


Verificarea si

reactualizarea

cunostintelor








O1



O3


Verificarea temei






Verificarea cunos-

tintelor prin proba

de verificare.







Verificare orala


Intreb elevii ce au avut de pregatit la

comunicare.

Verific tema din punct de vedere

cantitativ si calitativ.

Elevi vor fi chestionati pe baza

unei probe de verificare.

Se realizeaza o scurta conversatie:

“Ce este propozitia?

De cate feluri sunt

propozitiile ?

Din cine este alcatuita propozitia

simpla?

Ce este subiectul?

Prin ce poate fi exprimat sibiectul?

Unde se poate afla

subiectul intr-o propozitie?





Elevii prezinta caietele de tema.


Elevii rezolva sarcina.



Elevii raspund.



MOMENTELE
LECTIEI


OBIECTIVE


UNITATI DE
CONTINUT


ACTIVITATEA

INVATATOAREI


ACTIVITATEA

ELEVILOR


EVALUARE





Dati exemple de subiect multiplu!

Prin ce poate fi exprimat subiectul multipluA?

Ce este predicatul?

Ce exista intre subiect si predicat.

Care sunt partile principale de propozitie?

Ce este propozitia

dezvoltata?





Aprecierea

raspunsuri



-III-

Anuntarea

subiectului







Anunt elevii ca astazi

vom rezolva cateva

exercitii in cadrul lectiei “Propozitia”.




Elevii noteaza titlul

lectiei






-IV-Dirijarea

invatarii















O4






Rezolvare   de

exercitii


Le dau elevilor cateva exercitii spre rezolvare:

Dezvoltati propozitiile de mai jos astfel incat sa 

obtineti  proverbe:

Mata----zgarie------.

Vorba----mult aduce.

Fuga-i rusinoasa-----.

------- -- nu se face

primavara.

Tara arde ---------.

Le spun elevilor mai

multe propozitii.

Cand spun o propozitie dezvoltata

trebuie sa bata de doua ori din palme:


















Elevii sunt  foarte

concentrati la

propozitii.





MOMENTELE
LECTIEI


OBIECTIVE


UNITATI  DE
CONTINUT


ACTIVITATEA
INVATATOAREI


ACTIVITATEA

ELEVILOR



EVALUARE





















O1


O2







O5








O6



Ionel citeste frumos.

Primavara este timp frumos.

Mieii zburda.

Liliacul a inflorit.

Voi ascultati.

La serbare nu ai stiut

poezia.”

Completati  spatiile

punctate:

------ voinica si frumoasa i-a dat salba

fetei.

----- a alungat fata de acasa.

------- spunea vorbe rele despre fata mosneagului.

------ era plin cu placinte.

------- era plina cu apa limpede cum ii lacrima.

Stabiliti subiectele ,

predicatele si partile

secundare din propo-

zitiile urmatoare:

Mosul a alungat pe fata.

Primavara vesela a

sosit.

Taranii au inceput

muncile pe camp.

Alcatuiti schema

propozitiilor:

In codrul intunecos

privighetoarea canta

vesela.

Copiii citesc carti de

povesti.












Elevii noteaza cerinta si continutul

exercfitiului  dupa care il rezolva.














Elevii rezolva sarcina.












Urmaresc

raspunsurile

elevilor.










MOMENTELE
LECTIEI


OBIECTIVE


UNITATI  DE
CONTINUT


ACTIVITATEA
INVATATOAREI


ACTIVITATEA

ELEVILOR


EVALUARE






-V-

Incheierea

lectiei







Se fac aprecieri atat

asupra desfasurarii

lectiei ,cat si a

comportamentului

elevilor in timpul 

lectiei.

Se da tema pentru acasa.



Asculta aprecierile.






Isi noteaza  tema

pentru acasa.






PROBA DE VERIFICARE



1.Schimbati forma predicatelor din paranteza,astfel incat sa se realizeze acordul acestora cu subiectul:

Iepurele (fug ) pe coasta.

Elevii( citeste ) o poezie de Tudor Arghezi.

Catelul (merg) spre casa.

In padure ( se aude) pasarele.

Mama (tricotez) o bluza.



2.Dezvoltati urmatoarele propozitii simple:


Eu citesc.

Vulpea alearga.

Pomii inmuguresc.

Maria deseneaza.

Noi muncim.



3.Stabiliti subiectele si predicatele din urmatoarele propozitii:


Muncitorii lucreaza toata ziua.

Ionel, Cristina,Maria si Florin se joaca in curtea scolii.

Vine furtuna.






Document Info


Accesari: 997
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )