Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza
Upload
Verslo planas naujai pradedantiesiems

Lituaniana
Verslo planas

Verslo planas naujai pradedantiesiemsVerslo planą sudaro aprašymas ir finansinių duomenų lentelės. Verslo aprašymas yra pagrindinė verslo plano dalis. Jį sudaro apie 150 klausimų, suskirstytų atskirais skyriais. Skyrius galite rengti bet kokia eilės tvarka, tik skyrių Reziumė (santrauka) reikėtų parengti paskiausiai. Praleiskite tuos klausimus, kurie nesusiję su jūsų verslu. Parengę pirmąjį verslo plano variantą, gausite nedidelių atskirų dalių rinkinį apie įvairius verslo aspektus. Vėliau šias dalis teks sujungti į vientisą verslo aprašymą.

Verslo plano parengimas nėra galutinis tikslas - esmė yra sisteminis požiūris, tiriant būsimą verslą ir kruopščiai apgalvojant kiekvieną veiklos detalę. Planuodami jūs dar kartą apsvarstote ir išstudijuojate faktus, kritiškai apmąstote verslo idėjas. Galbūt tai atima daug jūsų laiko, tačiau padeda išvengti lemtingų klaidų verslui įsibėgėjus.

Šis verslo planas yra bendrasis modelis, tinkantis visoms verslo rūšims, tačiau jis turi būti modifikuojamas kiekvienai veiklai atskirai. Prieš pradėdami, turėtumėte peržvelgti skyrių Plano tobulinimas, esantį dokumento pabaigoje. Jame patariama, į kuriuos dalykus dėmesį turėtų atkreipti atskirų sričių verslininkai (gamybininkai, mažmenininkai, paslaugų tiekėjai ir pan.). Ten taip pat rasite patarimų, kaip sėkmingai pristatyti verslo planą investuotojams ir bankininkams. Jei būtent jiems ir rengiate planą, ypatingą dėmesį skirkite rašymo stiliui. Ne tik jūsų idėjos, bet ir darbo kokybė bei apipavidalinimas bus vertinami.

Geram planui parengti paprastai prireikia keleto savaičių, daugiausia laiko skiriant tyrimui ir idėjų bei prielaidų peržiūrėjimui. Kadangi tai svarbiausia proceso dalis, ties ja padirbėkite itin atidžiai. Gailėtis tikrai neteks. Telieka pridurti, jog turėtumėte kruopščiai aprašyti informacijos šaltinius ir prielaidas, kuriomis pagrįsti finansiniai duomenys.

Verslo planas

SAVININKAI

Verslo pavadinimas ABC įmonė

Adresas ............gatvė xx-xx

LT-XXXX miestas

Telefonas 222-333-4444

Faksas 111-222-3333

El.p.  naujas@verslas.lt

I.  Turinys

I. Turinys

II. Santrauka

III. Bendras įmonės pristatymas

IV. Produkcija ir (ar) paslaugos

V. Rinkodaros planas

VI. Gamybos planas

VII. Valdymas ir organizacinė struktūra

VIII. Asmeninių finansų suvestinė

IX. Pradinės išlaidos ir kapitalizacija

X. Finansinis planas

II. Santrauka

Šį skyrių ruoškite paskiausia!

Santraukos apimtis: iki 3 puslapių.

Įtraukite tai, apie ką pasakotumėte 5 minučių trukmės pokalbyje.

Pristatykite būsimo verslo pagrindus: koks bus jūsų produktas, kas bus jūsų klientai, kam priklauso verslas, kokia, jūsų nuomone, jūsų verslo ateitis.

Ji turi būti entuziastinga, profesionaliai parašyta, išbaigta ir glausta.

Jeigu prašote paskolos, nurodykite tikslią reikiamą sumą ir kaip ją panaudosite, taip pat paminėkite, kaip paskola padidins jūsų pelną, taip garantuodami paskolos grąžinimą.

III. Bendras įmonės pristatymas

Kokį verslą pradėsite? Kokia veikla užsiimsite?

Misijos formulavimas: Dauguma bendrovių pristato savo misiją trumpai - trisdešimčia žodžių, paaiškindami, kodėl kuria verslą ir nurodydami pagrindinius jo principus. Misijos formuluotei plane ši vieta tinkamiausia. Po jos turėtų sekti:

Įmonės tikslai ir siekiai. Tikslas - jūsų norai, kaip turėtų atrodyti jūsų verslas. Siekiai žymi jūsų pažangą kelyje į tikslą. Pavyzdžiui, tikslas gali būti sėkmingai dirbančios ir klestinčios bendrovės turėjimas, kuri pirmauja teikiant paslaugas vartotojams ir išlaiko nuolatinių klientų ratą. Siekiais galima vadinti užduotį pasiekti tam tikras metines pardavimo apyvartas ar tam tikras priemones, skirtas pamaloninti klientus.

Verslo filosofija: Kas jūsų versle svarbiausia jums?

Kur realizuosite prekes? (Šiame skyriuje tik paminėkite tą rinkos dalį; išsamiau paaiškinsite Rinkodaros dalyje)

Apibūdinkite savo pramonės šaką. Ar tai auganti pramonė? Kokius trumpalaikius ir ilgalaikius pokyčius įžvelgiate? Kaip jūsų įmonė jais galės pasinaudoti?

Svarbiausi jūsų bendrovės privalumai ir stipriosios savybės:

Kokie faktoriai užtikrina jūsų įmonės sėkmę?

Kokie jūsų pranašumai konkuruojant su kitomis įmonėmis?

Kokia jūsų asmeninė patirtis, įgūdžiai ir savybės pasitarnaus šiame versle?

Teisinė nuosavybės forma: individuali įmonė, ūkinė bendrija, uždaroji akcinė bendrovė ir pan.

Kodėl pasirinkote būtent šią formą?

IV. Produkcija ir (ar) paslaugos

Glaustai pristatykite savo prekes ir/ar paslaugas (techniniai aprašymai, brėžiniai, nuotraukos, paradavimo lankstinukai ir panašios priemonės įtraukiamos į priedus).

Kokios aplinkybės leis jums sėkmingai konkuruoti rinkoje ir kokios trukdys? Pavyzdžiui, prekių ir/ar paslaugų kokybė, originalūs ir patentuoti gaminiai.

Kokia bus kainodara, jūsų prekių ir/ar paslaugų pardavimo išsimokėtinai struktūra.

V. Rinkodaros planas

Pasirengimo pastabos:

Rinkos tyrimas - Kodėl?

Kad ir kokia gera būtų jūsų siūloma prekė ar paslauga, įmonė negali sėkmingai gyvuoti neskirdama dėmesio rinkodarai, kuri prasideda nuo kruopštaus ir sistemingo tyrimo. Neapdairu teigti, jog jūs jau viską žinote apie rinką, į kurią bandysite įsilieti. Jūs privalote ją išstudijuoti, kad įsitikintumėte, jog einate teisingu keliu. Verslo planavimas - puiki galimybė surinkti duomenis apie rinką ir peržiūrėti jūsų rinkodaros pastangas.

Rinkos tyrimas - Kaip?

Rinkos tyrimas skiriamas į pirminį ir antrinį.

Antrinis tyrimas - tai įvairių leidinių, pvz., pramonės apybraižų, prekybos žurnalų, laikraščių, surašymo ir demografinių duomenų, naudojimas. Šiuos leidinius galima rasti viešosiose bibliotekose, pramonės susivienijimuose, prekybos rūmuose, valstybinėse institucijose.

Pradėkite nuo vietinės bibliotekos. Dauguma bibliotekininkų bus patenkinti galėdami nurodyti jums savo verslo leidinių kolekciją. Būsite maloniai nustebinti. Taip pat yra daugybė puslapių internete. Prekybos rūmuose gausite informacijos apie vietinę rinką. Prekybininkų asociacijos turi sukaupę nemažai medžiagos apie tam tikrą pramonės šaką.

Pirminis rinkos tyrimas - tai tyrimas, kai duomenis jūs renkate patys. Pavyzdžiui, galite atlikti prekybos intensyvumo tam tikru laikotarpiu skaičiavimus, pasinaudoti geltonaisiais puslapiais išsiaiškinant konkurentus, atlikti apklausą ir taip sužinoti klientų pageidavimus. Profesionalus rinkos tyrimas atsieina brangiai, tačiau jį smulkūs verslininkai gali atlikti ir patys, vadovaudamiesi tam reikalui išleistomis knygomis.

Sudarydami rinkodaros planą, būkite kuo tikslesni; pateikite statistinius duomenis ir šaltinius, kuriais rėmėtės. Rinkodaros planas vėliau tarnaus pagrindu, vykdant visus svarbius pardavimų sumanymus.

Rinkodaros planas:

Ekonomika

Duomenys apie pramonės šaką:

Koks rinkos, į kurią ketinate įsitraukti, dydis?

Kiek procentų rinkos galvojate užimti? (Tai svarbu tik tuo atveju, jei planuojate tapti rinkos lyderiu.)

Dabartinė paklausa šioje rinkoje

Tendencijos numatytoje rinkoje - augimo, klientų poreikių keitimosi, prekių tobulinimo tendencijos.

Augimo potencialas ir jūsų dydžio įmonės galimybės.

Kokios gali iškilti kliūtys įžengiant į numatytą rinką? Keletas būdingiausių yra:

didelės kapitalo sąnaudos;

didelės gamybos išlaidos;

didelės rinkodaros išlaidos;

klientų palankumas/ prekinio vardo pripažinimas;

apmokymas/įgūdžiai;

unikali technologija/patentai;

profesinės sąjungos;

gabenimo išlaidos;

tarifų barjerai ir kvotos.

Ir, žinoma, kaip ketinate įveikti kliūtis?

Kaip jūsų kompanijai gali atsiliepti:

technologiniai pokyčiai;

vyriausybės nutarimai;

ekonominiai pasikeitimai;

pokyčiai jūsų verslo sektoriuje.

Produktai

Prekių/paslaugų skyriuje aprašėte, kaip jūs įsivaizduojate savo prekes ir paslaugas. Dabar papasakokite, kaip pirkėjai jas įsivaizduoja.

Ypatybės ir nauda

Surašykite pagrindines savo prekes ir paslaugas.

Nurodykite kiekvienos prekės/paslaugos:

svarbiausias ypatybes, t.y., ką jos duos pirkėjui, kuo prekės ypatingos.

Jų naudą, t.y., kokią naudą turės pirkėjas, jas įsigijęs.

Atkreipkite dėmesį į ypatybių ir 17117s184r naudos sąvokų skirtumą. Pavyzdžiui, namas suteikia pastogę ir yra patvarus, jis pagamintas iš tam tikrų medžiagų pagal tam tikrą dizainą; tai jo ypatybės. Jo nauda - nuosavybės turėjimas, finansinis saugumas, šeimos aprūpinimas, patekimas į bendruomenę. Ypatybės pasitarnauja naudos sukūrimui.

Koks aptarnavimas suteikiamas po pardavimo?

Pavyzdžiui, pristatymas į namus, garantija, paslaugų sutartis, palaikymas, paskesnė priežiūra, pinigų grąžinimas.

Klientai

Apibūdinkite savo potencialius klientus, jų charakteristikas ir jų geografinę padėtį, t.y. pateikite demografinius duomenis.

Apibūdinimai skirsis priklausomai nuo to, ar jūs prekes planuojate pardavinėti kitoms įmonėms ar tiesiai vartotojams. Jei parduodate į vartotoją orientuotą prekę, bet per atstovus, didmenininkus ir mažmenininkus, tada jums reikia atidžiai išstudijuoti tiek galutinį vartotoją, tiek tarpinius perpardavinėtojus.

Žinoma, galite turėti ir daugiau nei vieną klientų grupę. Nurodykite svarbiausias. Tada kiekvienai klientų grupei nubrėžkite vadinamąjį demografinį profilį, į kurį įeina:

Amžius,

Lytis,

Vieta,

pajamų dydis,

socialinė klasė/užsiėmimas,

išsilavinimas,

kita (kas būdinga jūsų verslo rūšiai).

Reikia išmanyti perkančių iš jūsų įmonių:

rinką (ar dalį rinkos),

vietą,

įmonės dydį,

kokybinius/technologinius/kainų prioritetus,

kita (kas būdinga jūsų verslo sričiai).

Konkurencija

Kokios prekės ir kompanijos konkuruos su jumis?

Surašykite svarbiausių savo konkurentų pavadinimus ir adresus.

Ar jie varžysis su jumis visais aspektais, ar tik kai kurių prekių, klientų ar vietų atžvilgiu.

Ar turėsite svarbių netiesioginių konkurentų? (Pavyzdžiui, video nuomos punktai konkuruoja su kino teatrais, nors priklauso skirtingai verslo rūšiai).

Kaip jūsų prekės/paslaugos gebės konkuruoti?

Pasinaudodami Konkurencijos analizės lentele, palyginkite savo įmonę ir tris svarbiausius konkurentus. Pirmojoje skiltyje surašyti pagrindiniai konkurencijos faktoriai. Kadangi kiekvienos verslo rūšies jie skirtingi, faktorius gali tekti keisti.

Skiltyje, pavadintoje "Aš", sąžiningai pasakykite, kokį, jūsų manymu, įspūdį klientai susidarys apie jus. Tada apgalvokite, ar tam tikras faktorius bus silpnoji ar stiprioji jūsų verslo vieta. Kad ir kaip sunku pripažinti savo silpnybes, būkite teisingi. Dar geriau, jei jus įvertintų nesuinteresuoti asmenys - kartais tai gali atverti jums akis. Ir prisiminkite, jog visiems vis tiek neįtiksite. Tiesą sakant, stengtis įtikti visiems net ir neverta, nes tai tik sekina jūsų galimybes ir blaško dėmesį.

Dabar išstudijuokite kiekvieną konkurentą atskirai. Keliais žodžiais nusakykite jų galimybes.

Paskutinėje skiltyje įvertinkite kiekvieno konkurencijos faktoriaus svarbą klientams. 1=lemiamas; 5= nelabai svarbus.

Lentelė

Konkurencijos analizė

Faktorius

Stipru

Silpna

Konkurentas A

Konkurentas B

Konkurentas C

Svarba klientui

Prekės

Kaina

Kokybė

Pasirinkimas

Aptarnavimas

Patikimumas

Stabilumas

Kompetencija

Įmonės reputacija

Dislokacija

Išvaizda

Pardavimo būdai

Kreditavimo politika

Reklama

Įvaizdis

Užpildę lentelę, keliais sakiniais aptarkite jūsų įmonės privalumus ir trūkumus.

Niša

Dabar, kai sistemiškai ištyrėte savo verslo sritį, prekę, klientus ir konkurentus, turite aiškų vaizdą apie savo imonės užimamą nišą.

Keletu sakinių apibūdinkite savo nišą - jūsų išskirtinę vietą rinkoje.

Strategija

Dabar sukurkite rinkodaros strategiją, atitinkančią jūsų užimamą nišą.

Reklama

Kaip pranešite pirkėjams apie prekes?

Reklama: kokios informavimo priemonės ir kodėl pasirinksite? Kaip dažnai reklamuosite? Kokį jų derinį ir kodėl?

Ar jau apgalvojote, kaip išleidžiant kuo mažiau pinigų reklamai, gauti maksimalią naudą?

Ar naudosite kitus būdus nei apmokama reklama? Pvz., prekių pristatymus, akcijas pirkėjams, katalogus, prekybos agentų paslaugas ar platinsite prekes tarp draugų ar profesionalų.

Kokį įvaizdį norite susikurti?

Kokias vaizdines ir grafines priemones naudosite? (Firmos ženklą, vizitines korteles, firminius blankus, informacinius bukletus, jei klientai ateina į jūsų biurą - interjero dizainą.)

Ar turėsite būdą, kaip nustatyti nuolatinius klientus ir su jais nuolat palaikyti ryšį?

Lėšos reklamai.

Kiek planuojate išleisti išvardintoms reklaminėms priemonėms?

Kiek - prieš pradėdami verslą? (Šie skaičiai įeis į visą pradžios biudžetą.)

Kiek - verslui plėtojantis? (Šie skaičiai įeis į jūsų veiksmų plano biudžetą.)

Kainodara

Paaiškinkite metodus, kaip ruošiatės nustatyti prekių/paslaugų kainą. Dažnai žemiausia kaina smulkiajame versle nėra pats tinkamiausias sprendimas. Taip jūs netenkate pelno, nors dažnai pirkėjų apsisprendimui didžiausią įtaką daro ne kaina, be to, stambūs konkurentai visada gali pasiūlyti pigesnę prekę. Geriausia būtų nustatyti vidutinę kainą ir siūlyti puikią kokybę bei aptarnavimą.

Ar jūsų kainos strategija sutinka su konkurentų tyrimo rezultatais?

Palyginkite savo ir konkurentų kainas. Ar jos didesnės, mažesnės, tokios pačios? Kodėl?

Kiek svarbi kaina konkurencijoje? Ar tikrai ji turi daugiausia reikšmės pirkėjams renkantis?

Kokia bus jūsų klientų aptarnavimo ir pasitikėjimo jais politika?

Numatoma vieta

Galimas daiktas, kad jūs dar nebūsite išsirinkę tikslios vietos. Tai pats tinkamiausias metas pagalvoti, kur norite įsikurti ir ko jums reikia. Dauguma pradedančių verslininkų puikiai kurį laiką išsiverčia namuose.

Fizinius poreikius išvardinsite vėliau, Veiklos skyriuje. Rinkodaros skyriuje tik paminėkite numatomos vietos kriterijus, kurie turės įtakos klientams.

Ar klientams svarbi jūsų darbo vieta? Ir kiek?

Jei klientai atvyksta į jūsų darbo vietą:

Ar ji patogi?

Ar yra kur pasistatyti automobilį?

Koks patalpų plotas?

Ar ją lengva rasti?

Ar ji atitinka jūsų susikurtą įvaizdį?

Ar ji tokia, kokios tikisi klientai?

Kur įsikūrę konkurentai? Ar geriau, kad jie būtų netoliese - kaip prekiaujant automobiliais ar greitu maistu, ar toli nuo jūsų - kaip turint maisto prekių parduotuvę.

Atstovų (distributorių) tinklas

kaip parduosite prekes ir paslaugas?

Mažmenine prekyba.

Tiesiogiai (užsakymai paštu, per internetą, iš katalogų).

Urmu.

Patys pardavinėsite.

Naudositės agentų, nepriklausomų atstovų paslaugomis.

Sudarysite kontraktus.

Pardavimo prognozė

Išsamiai pristatę savo prekes, paslaugas, klientus, rinką ir rinkodaros planą, susikaupkite ties skaičiais. Kiekvienam mėnesiui užpildykite Pardavimų prognozės lentelę. Prognozė turėtų būti pagrįsta ligšiolinės prekybos duomenimis, rinkodaros strategija, rinkos tyrimų rezultatais, jei tai įmanoma.

Galite prognozuoti dvejopai: 1) "palankiausio varianto", kurio jūs ir tikitės, atveju, ir 2)"blogiausio varianto", su kuriuo vis tiek esate tikri, kad susitvarkysite, atveju.

Nepamirškite išsaugoti visų tyrimų užrašų, prognozės prielaidų skaičiavimų ir vėlesnių lentelių pavyzdžių. Tai labai svarbu, jei ruošitės pristatyti verslo planą finansiniams rėmėjams.

2 lentelė

Pirmųjų metų pardavimų prognozės

Mėnesiai

Iš viso per

metus

I gaminys

Bus parduota vienetų

Vieneto pardavimo kaina

Visa pardavimų kaina

II gaminys

Bus parduota vienetų

Vieneto pardavimo kaina

Visa pardavimų kaina

III gaminys

Bus parduota vienetų

Vieneto pardavimo kaina

Visa pardavimų kaina

Iš viso bus parduotaVisų gaminių pardavimų suma

VI. Gamybos planas

Aprašykite kasdieninį verslo gamybos procesą, jo vyksmo vietą, įrengimus, darbuotojus, gamybinius procesus ir esamą aplinką.

Prekės

Kaip ir kur yra gaminamos jūsų prekės/paslaugos?

Paaiškinkite:

gamybos technologijas ir sąnaudas,

kokybės kontrolę,

servisus klientams,

gamybos priemonių priežiūrą,

produktų tobulinimą.

Gamybos vieta

Kokios kokybinės savybės būtinos gamybos vietoje? Aprašykite būsimos gamybos vietos tipą.

Fiziniai reikalavimai:

plotas, kiek jo reikės

pastatų tipas

rajonas

Energija ir kitos komunalinės paslaugos.

Pasiekiamumas:

Ar svarbu, kad jūsų dislokavimo vieta būtų patogi transportuoti ir tiekėjų atžvilgiu?

Ar jums reikia patogaus priėjimo?

Kokie jūsų reikalavimai automobilių stovėjimo vietai, atstumui nuo greitkelių, oro uostų, geležinkelių, laivininkystės centrų?

Pateikite norimos infrastruktūros brėžinį ar planą, jei tai svarbu būsimam verslui.

Pastatai. Daugelis naujųjų įmonių nėra linkusios švaistyti lėšų statyboms. Tačiau jei jūs planuojate statyti pastatus, išlaidos ir techninės sąlygos sudarys didžiąją jūsų plano dalį.

Sąnaudos: numatykite savo užsiėmimo sąnaudas, įskaitant nuomos mokesčius, gamybos priežiūros ir palaikymo išlaidas, išlaidas komunalinėms paslaugoms, draudimą ir pradinio rekonstravimo kaštus taip, kad kuo labiau atitiktų jūsų poreikius. Šie skaičiai taps jūsų verslo plano dalimi.

Kokias planuojate darbo valandas?

Teisinė aplinka

Apibūdinkite:

licenzijas ir garantinius reikalavimus;

įvairius būtinus leidimus;

sveikatos, darbo vietos ar aplinkos aspektus reglamentuojančius aktus;

specialią reglamentaciją, gal būt susijusią su jūsų pramonės šaka ar profesija;

ypatingus pastatų statybos reikalavimus;

draudimo apimtis;

prekinius ženklus, autorines teises ar patentus (esamus ar norimus įsigyti).

Darbuotojai

Darbuotojų skaičius.

Darbo pobūdis (kvalifikuotas, nekvalifikuotas, profesionalus).

Kur ir kaip žadate susirasti tinkamus darbuotojus?

Esamo personalo kvalifikacija.

Apmokėjimo struktūra.

Mokymo metodai ir reikalavimai.

Kas ir kokias atlieka užduotis?

Ar turite planus ir paruoštas vidines procedūras?

Ar turite parengę darbo aprašymus, skirtus darbuotojams? Jei ne, parenkite. Tai tikrai turėtų padėti darbuotojų susiklausymui įmonės viduje.

Ar samdysite darbuotojus laikinam darbui, kad būtų atliktos tam tikros užduotys?

Atsargos

Kokia forma bus kaupiamos atsargos: žaliavomis, sudėtinėmis dalimis ar jau pagamintomis prekėmis?

Vidutinė atsargų vertė (t.y., kokios jūsų investicijos į atsargas).

Apyvartumo rodiklis, koks jis yra palyginus su pramonės vidurkiu.

Ar bus sezoniniai atsargų kaupimai?

Laikas, reikalingas naujų atsargų užsakymams įvykdyti.

Tiekėjai

Apibūdinkite pagrindinius tiekėjus:

jų pavadinimus ir adresus;

pristatomus prekių tipus ir kiekius;

įsigijimo kreditan ir pristatymo politiką;

istoriją ir patikimumą.

Ar būtina turėti daugiau negu vieną tiekėją ypač svarbioms prekėms (kaip atsarginį variantą)?

Ar tikėtina trūkumų galimybė arba trumpalaikės atsargų pristatymo problemos?

Tiekimo išlaidos: pastovios ar kintamos. Jei kintančios, kaip jūs spresite besikeičiančių kaštų problemą.

Kreditavimo politika

Ar planuojate pardavinėti kreditan?

Ar jums būtina pardavinėti  kreditan? Ar tai įprasta jūsų pramonės šakoje ir ar to reikia jūsų klientams?

Jei taip, kaip sprendžiate, kam ir kiek duoti kreditų.

Kaip jūs patikrinsite naujo kliento mokumą?

Kokius terminus jūs siūlysite savo klientams, t.y. kokiam laikotarpiui bus atidedami mokėjimai.

Ar siūlysite nuolaidas, jei jums apmoka iš karto. (Patarimas: taip elkitės tik tuo atveju, jei jūsų pramonės šakoje tai yra įprasta).

Ar jūs žinote, kiek jums kainuos pratęsti kreditą? Ar jūs įskaičiavote tuos kaštus į kainas?

Būsimų įplaukų sąskaitų tvarkymas

Jeigu bus atliekami mokėjimų atidėjimai, jūs privalėsite bent kartą per mėnesį perskaičiuoti atidėjimų laikotarpį, kad žinotumėte, kiek jūsų pinigų yra įšaldyta, kad laiku įšvengtumėte galimų mokėjimo problemų. Būsimų įplaukų įvertinimas atitinkamam laikotarpiui turėtų atrodyti šitaip:

Iš viso

Einamosios

30 dienų

60 dienų

90 dienų

Daugiau kaip 90 dienų

Būsimos įplaukos

Reikės spręsti, ką daryti su ne laiku atsiskaitančiais klientais.

Kada jūs skambinsite jiems telefonu?

Kada siųsite laišką?

Kada kreipsitės į teisininkus, kad juridiškai išspręstumėte problemas?

Būsimų mokėjimų valdymas

Jūs taip pat turėtumėte įvertinti ir savo būsimus mokėjimus, kuriuos esate įsipareigojęs savo tiekėjams. Tai padės jums planuoti, kam ir kada mokėti. Mokant per anksti, eikvojamos  jūsų grynosios lėšos, tačiau pavėluotas mokėjimas gali kainuoti jums vertingas nuolaidas ir žalą jūsų kreditams. (Patarimas: jei jūs žinote, kad vėluosite mokėti, pasistenkite susisiekti su savo kreditorium prieš mokėjimo terminą. Tai nuramins kreditorius.)

Ar yra kokios nors tiekėjų siūlomos nuolaidos už išankstinį mokėjimą.

Būsimų mokėjimų įvertinimas tam tikram laikotarpiui atrodo taip:

Iš viso

Einamieji

30 dienų

60 dienų

90 dienų

Daugiau kaip 90 dienų

Būsimi mokėjimai

VII. Valdymas ir organizacinė struktūra

Kas vadovaus kasdieniniam verslui? Kokią patirtį turi šiame versle nurodyti asmenys? Kokie ypatingi ar išskirtiniai jų sugebėjimai? Ar yra koks planas verslą plėtoti toliau, jei šis asmuo (asmenys) išeis iš darbo?

Jei jūs turėsite daugiau negu dešimt darbuotojų, sukurkite organizacinę schemą, kurioje būtų nurodyta valdymo hierarchija ir  asmuo arba asmenys, atsakingi už esmines funkcijas.

Aprašykite pagrindinių darbuotojų veiklą. Jei jūs ieškote paskolų ar investicijų, prie jų taip pat pridėkite savininkų ir vadovaujančių darbuotojų anketinius duomenis.

Valdymo ir priežiūros struktūra

Įvardinkite įmonės direktorius bei revizijos narius,

finansininkus,

teisininkus,

konsultantus.

VIII. Asmeninių finansų suvestinė

Įtraukite kiekvieno savininko ir pagrindinių akcininkų asmenines finansines suvestines, rodančias turtą ir įsipareigojimus, esančius už steigiamo verslo ribų. Savininkai dažnai turės naudoti savas lėšas verslui finansuoti. Taigi šios suvestinės parodys, kas yra prieinama. Bankininkai ir investuotojai paprastai irgi nori gauti šią informaciją.

IX. Pradinės išlaidos ir kapitalizacija

Jūs turėsite daug išlaidų dar net nepradėjus funkcionuoti savajam verslui. Todėl svarbu kruopščiai apskaičiuoti šias išlaidas, ir tada planuoti, iš kur gauti reikiamą kapitalą. Tai yra tiriamasis darbas. Ir kuo kruopščiau jūs jį atliksite, tuo bus mažesnė tikimybė palikti neįvertintas dideles išlaidas.

Net ir labai kruopščiai ištyrus situaciją, naujo verslo įkūrimas gali kainuoti daugiau negu jūs tikėjotės. Yra du būdai valdyti netikėtas išlaidas. Pirmasis būdas - pridėti nedidelę maržą (užstatą) prie kiekvieno biudžeto straipsnio. Tačiau tai gali suardyti jūsų kruopščiai rašyto plano tikslumą. Antrasis būdas yra pridėti atskirą išlaidų straipsnį, kurį galima būtų pavadinti "nenumatytomis išlaidomis" taip atsižvelgiant į galimus netikėtumus pradedant verslą. Šį būdą jums ir rekomenduojame, ir jūs pastebėsite eilutę "nenumatytos išlaidos" mūsų lentelėje.

Pasitarkite su tais, kurie jau yra pradėję panašų verslą, kad sugalvotumėte, kokio dydžio "atsitiktinumus" galima toleruoti. Jei negalite gauti patikimos informacijos, mes jums rekomenduojame apytikrius paskaičiavimus, kad atsitiktinumai turėtų sudaryti bent jau 20 procentų visų pradinių išlaidų.

Paaiškinkite savo tyrimus, kaip jūs gavote išlaidų prognozes. Pateikite iš kur, kokio dydžio ir kokiems terminams norite gauti paskolas. Detalizuokite, koks bus kiekvieno investuotojo įnašas, ir kokia dalis nuosavybės jam priklausys.

X. Finansinis planas

Finansinį planą sudaro 12-kos mėnesių pelno ir nuostolių (ataskaitos) projekcija, ketverių metų pelno ir nuostolių projekcija (neprivaloma), piniginių srautų prognozė, įmonės balanso prognozė ir rentabilumo analizė (lūžio taškas). Šių prognozių visuma sudaro pagrįstą jūsų įmonės finansinės ateities įvertinimą. Dar svarbiau yra tai, kad sudarydami finansinį planą jūs pajusite, kokia bus reali įmonės finansinė veikla.

Dvylikos mėnesių pelno ir nuostolių prognozė

Daugelis verslininkų galvoja apie šią prognozę, kaip apie centrinę viso verslo plano ašį. Čia sumuojami kartu visi skaičiai ir sugeneruojama idėja, kaip gauti pelną ir dirbti sėkmingai.

Prognozuokite pardavimus, parduodamų prekių kainą, išlaidas ir pelną kiekvieną mėnesį vieneriems metams. Pardavimų prognozė bus numatyta Dvylikos mėnesių pardavimų prognozės lentelėje (2 lentelė), kurią jūs darėte marketingo plano dalyje.

Pelno prognozės turėtų būti glaustai susijusios su numatomais įmonės pajamų ir išlaidų straipsniais.

Tyrimo pastabos: Kruopščiai užrašinėkite atliekamus tyrimus bei daromas prielaidas, kad vėliau jas galėtumėte paaiškinti, jei reikės, ir taip pat jūs galėsite grįžti atgal prie ištakų, kai reikės peržiūrėti jūsų planą.

Keturių metų pelno (nuostolių) prognozė (neprivaloma)

12-kos mėnesių prognozė yra jūsų verslo plano pagrindas. Tačiau mes teikiame šią lentelę (3 lentelė) tiems, kurie nori turėti savo prognozes daugiau negu vieneriems metams. Tai būtina pirmiausiai tiems, kurie siekia pritraukti rizikos kapitalą. Bankininkai didesnį dėmesį skiria 12-kos mėnesių planui.

Be abejonės, kruopščiai žymėkitės visas prielaidas, ypač tuos dalykus, kurie, jūsų manymu, žymiai pasikeis po pirmųjų metų.

3 lentelė

Pirmųjų metų planuojamojo pelno (nuostolio) apskaičiavimas

Mėnesiai

Iš viso per metus

Pardavimai ir paslaugos

Parduotų prekių ir atliktų darbų savikaina

Bendrasis pelnas (nuostolis)

Įmonės išlaidos

Atlyginimai ir algos

Socialinio draudimo įmokos

Neprivalomos išmokos

Nuoma

Komunalinės paslaugos

Automobilių naudojimas ir parduodamų prekių pristatymas

Pagalbinės medžiagos ir jų atsigabenimas

Juridinės ir buhalterinės paslaugos

Draudimas (ne darbuotojų, pvz., turto)

Nurašytos beviltiškos skolosPalūkanos

Kitos išlaidos

Nusidėvėjimas

Iš viso įmonės išlaidų (pridėtinių išlaidų)

PELNAS (NUOSTOLIS) PRIEŠ SUMOKANT NUOSTOLIUS

Piniginių srautų prognozė

Jei pelno prognozė yra jūsų verslo plano širdis, tada pinigų srautų prognozė (4 lentelė) yra kraujas. Verslininkai žlunga, kai tam tikru momentu nebeišgali apmokėti savo įsipareigojimų. Kiekviena jūsų verslo plano dalis yra svarbi, bet ne tiek kaip piniginių srautų prognozė.

Šios plano dalies esmė yra numatyti kiek jums reikės lėšų iki verslo pradžios, pradinėms, naudojimo išlaidoms ir atsargoms. Jūs turėtumėte šį planą atnaujinti, ir taip pat sėkmingai toliau juo naudotis. Jis įgalins jus numatyti trūkumus laiku, kad galima būtų jų išvengti; galbūt sumažinti išlaidas, taip pat pasitarnaus prašant paskolos. Tai padės laiku numatyti problemas, kad jos netaptų nemaloniu siurprizu.

Nėra didelių paslapčių, kaip šią verslo plano dalį parengti: grynųjų pinigų cirkuliacijos planas yra tik žvilgsnis į jūsų einamąją sąskaitą.

Iš pradžių naudokitės 12 mėnesių pelno ir nuostolių suvestine. Kiekvienam punktui nustatykite, kada jūs tikitės gauti grynųjų pinigų (už pardavimus) arba kada jūs turėsite atlikti mokestinį pavedimą (išlaidų straipsniai).

Apatinė dalis "esminiai eksploatacijos duomenys" nėra grynųjų pinigų cirkuliacijos dalis, bet leidžia sekti punktus, kurie turi didžiulę įtaką pinigų cirkuliacijai, tokie kaip pardavimai ir prekių atsargų užsakymai.

"Iki pradžios" stulpelis yra skirtas grynųjų pinigų sąmatai prieš pradedant verslą. Jūs jau turėtumėte būti išnagrinėję šiuos elementus verslo pradžios išlaidų plane.

Jūsų grynųjų pinigų cirkuliacija parodys jums, ar jūsų darbo kapitalas yra pakankamas. Savaime aišku, kad jei jūsų sumanytas grynųjų pinigų balansas pastoviai neigiamas, jums reikia didesnio pradinio kapitalo. Šis planas taip pat numato kada ir kiek jums reikės pasiskolinti. Naujos skolos eina linijoje "Skola/kitos išlaidos".

Paaiškinkite savo pagrindines prielaidas; ypač tas, kurios daro pinigų cirkuliaciją skirtingą nuo Pelno ir nuostolių plano. Pavyzdžiui: Jei jūs prekiaujate pirmąjį mėnesį, kada faktiškai surinksite grynuosius pinigus? Kai pirksite prekių atsargas ar medžiagas, mokėsite avansu, per pristatymą ar žymiai vėliau?

Kaip tai paveiks grynųjų pinigų cirkuliaciją?

Ar yra išlaidų, kurias galima apmokėti iš anksto? Kada?

Ar yra nereguliarios išlaidos (ketvirtiniai mokesčiai, naudojimo išlaidos ir remontai) ar yra sezoniniai prekių atsargų kaupimai, kurie turėtų sudaryti biudžetą?

Skolų išmokos, įrengimų pirkimai ir savininkų paimti pinigai paprastai nerodomi pelno ir nuostolių ataskaitose, bet neabejotinai dėl to netenkama dalies pinigų. Nepamirškite jų įtraukti į ataskaitas.

Ir, aišku, niekada nusidėvėjimas nebus pažymėtas grynųjų pinigų cirkuliacijoje, nes tam čekiai nerašomi.

4 lentelė

Pirmųjų metų planuojamieji pinigų srautai

Mėnesiai

Pradinis pinigų balansas

Pinigų įplaukos

Įplaukos už parduotas prekes ar paslaugas (su pridėtinės vertės mokesčiu)

Neapmokėtos sąskaitos

Paskolos (iš bankų ir kt. šaltinių)

Kitos

Visų įplaukų suma

Išmokos

Išmokos už pirktas prekes (su pridėtinės vertės mokesčiu)

Atlyginimai ir algos

Socialinio draudimo įmokos

Nuoma

Komunalinės paslaugos

Palūkanos

KitosIlgalaikio turto pirkimas

Pagrindinės paskolos grąžinimas

Savininko pasiliktieji pinigai

Pridėtinės vertės vertės mokesčio suma (teigima - sumokama, neigiama - grąžinama)

Iš viso išmokų

Grynasis pinigų srautas

Baigiamasis pinigų balansas

Pirminis balansas

Balansas yra viena pagrindinių finansinių ataskaitų, reikalingų bet kokiam verslui ir finansų vadybai. Balansas parodo, kokias pajamas turi kompanija (turtą) ir kokios yra jos skolos (finansinė priklausomybė). Iš turto atėmus finansinius įsipareigojimus savininkui lieka paprastos akcijos.

Vadovaukitės pradinių išlaidų ir kapitalizacijos išklotine, ruošdami balansą nuo pat pirmos dienos.

Prašom remtis pradinio balanso išklotine (5 lentelė).

Šioje jūsų verslo plano dalyje paaiškinkite, kaip apskaičiavote sąskaitų balansus jūsų pradiniame balanse.

NEPRIVALOMA: kai kurie žmonės nori pridėti sudarytą balansą, rodantį įvertintą finansinę kompanijos padėtį pirmųjų metų pabaigoje. Tai ypač naudinga parduodant jūsų pasiūlymus investuotojams.

5 lentelė

Balansas

Turtas

Ilgalaikis turtas

Žemė

Pastatai

Statiniai ir mašinos

Transporto priemonės

Kiti įrenginiai ir įrankiai

Išperkamosios nuomos ir panašios teisės

Nebaigta statyba ir išankstiniai apmokėjimai

ILGALAIKIS FINANSINIS TURTAS

Dalyvavimas kitose įmonėse

Investicijos

Gautinos sumos

Kitas ilgalaikis finansinis turtas

Nuosavos akcijos

Kitos investicijos

Kitos gautinos sumos

PO VIENERIŲ METŲ GAUTINOS SUMOS

Pirkėjų įsiskolinimai

Kitos gautinos sumos

Visas ilgalaikis turtas

Trumpalaikis turtas

ATSARGOS IR NEBAIGTOS VYKDYTI SUTARTYS

Atsargos

Žaliavos ir komplektavimo gaminiai

Nebaigta gamyba

Pagaminta produkcija

Pirktos prekės, skirtos perparduoti

Ilgalaikis turtas, skirtas perparduoti

Išankstiniai apmokėjimai

Nebaigtos vykdyti sutartys

PER VIENERIUS METUS GAUTINOS SUMOS

Pirkėjų įsiskolinimas

Kitos gautinos sumos

Pareikalautas, bet neįmokėtas kapitalas

Kitos skolos

INVESTICIJOS IR TERMINUOTI INDĖLIAI

Nuosavos akcijos

Kitos investicijos ir terminuoti indėliai

GRYNI PINIGAI SĄSKAITOJE IR KASOJE

Visas trumpalaikis turtas

TURTAS, IŠ VISO

Įsipareigojimai

Trumpalaikiai įsipareigojimai

Mokėtinos sumos

Mokėtinas pelno (pajamų) mokestis

Kiti

Visi trumpalaikiai įsipareigojimai

Ilgalaikiai įsipareigojimai

Įsiskolinimai bankui pagal vekselius

Kreditoriniai įsiskolinimai pagal užstatą

Kiti

Visi ilgalaikiai įsipareigojimai

ĮSIPAREIGOJIMAI, IŠ VISO

Kritinio taško analizė

Kritinis taškas numato pardavimų apimtį (esant tam tikrai kainai), kuris reikalingas padengti visus kaštus, kitaip sakant, būtent pardavimo lygis yra ta linija, skirianti nuostolingą ir pelningą veiklą.

Išreiškiant formule, kritinis taškas yra :

Pastovūs kaštai

Kritinio taško pardavimas = -----------;

1-Atsitiktiniai kaštai

(kur pastovūs kaštai išreiškiami doleriais, o atsitiktiniai - procentais nuo viso pardavimo)

XI. Priedai

Pagal eiliškumo principą čia pateikiamas sąrašas visų išklotinių, reikalingų šiame verslo plane :

Išklotinės pavadinimas

metinė pardavimų prognozė;

asmeninė finansinė ataskaita;

pradinės išlaidos;

metinis pelnas ir išlaidos;

pelno planavimas keturiems metams;

metinis grynųjų pinigų judėjimas;

pirminis balansas.

Pridėkite detales ir tyrimą, panaudotą jūsų verslo plane, pavyzdžiui:

brošiūras ir reklaminę medžiagą,

pramonės šakos tyrimą,

brėžinius ir planus,

žemėlapius ir vietovės nuotraukas,

straipsnius žurnaluose ar kitur,

detalius turimos ar numatomos pirkti įrangos sąrašus,

nuomos ir kontraktų kopijas,

paramos laiškus iš būsimųjų klientų,

bet kokią kitą medžiagą, reikalingą paremti prielaidas, daromas šiame plane,

rinkos tyrimus,

turimo turto sąrašą kaip užstatą paskolai.

XII. Plano tobulinimas

Bendro tipo verslo planas, aprašytas aukščiau gali būti keičiamas pagal jūsų specifinį verslo tipą ir auditoriją, kuriai šis planas ir bus skirtas.

Kapitalo pritraukimui

Bankininkams

Bankininkai nori užsitikrinti, kad paskola bus tvarkingai grąžinta. Jei jūs ketinate naudodamiesi šiuo planu prisistatyti kreditoriams, įtraukite šiuos punktus:

Paskolos dydis

Lėšų panaudojimo paskirtis

Ką jos padės pasiekti (kaip jos sustiprins verslą)?

Paskolos grąžinimo terminas (metų skaičius paskolai grąžinti). Jūs tikriausiai ilgai nesiderėsite dėl palūkanų normos, bet galėtumėte išsiderėti ilgesnį paskolos gražinimo laikotarpį, kuris pagerintų pinigų srautus.

Pasiūlytas įkeitimui turtas, ir esami apribojimai užstatomam turtui.

Investuotojams

Investuotojai turi skirtingas perspektyvas. Jie tikisi staigaus augimo ir savo atpildo dalies. Todėl reikėtų įtraukti šiuos punktus:

Lėšos, reikalingos trumpam laikotarpiui

Lėšos, reikalingos 2-5 metams

Kaip įmonė naudosis tomis lėšomis ir kaip tai paveiks augimą

Numatoma investicijų grąža

Pasitraukimo strategija investuotojams (akcijų išpirkimas, viešas įmonės pardavimas, restruktūrizacija)

Kokia nuosavybės dalis bus perleista Investuotojams

Kokiais etapais ir sąlygomis bus tai atlikta

Teikiamos finansinės ataskaitos

Investuotojų įtraukimas į tarybą ar valdymą.

Document Info


Accesari: 4760
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.
eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate
Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2023 )