Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




Proiect de lectie (E.R.R.)

profesor scoala


Proiect de lectie (E.R.R.)


Obiectul :

limba si literatura romana



Subiectul :

partile de vorbire (substantive, adjectiv, numeral)

Tipul lectiei :

recapitulare

Clasa 

a III-a

Motivatia

aceasta lectie este importanta deoarece ajuta elevul sa diferentieze usor un cuvant de altul, in functie de ce arata el, mai precis in functie de felul, numarul, si genul acestuia. Prin exercitiile propuse se dezvolta si gandirea critica si imaginatia, calitatile gandirii si se antreneaza atentia elevului.

Obiective operationale :

sa recunoasca partile de vorbire invatate ;

sa analizeze partile invatate (fel, numar, gen) ;

sa scrie corect numeralele ;

sa lucreze rapid, corect si cu interes.

Conditii prealabile :

fiecare elev trebuie sa aiba insusite definitiile la toate partile de vorbire.

Evaluarea :

test de evaluare la sfarsitul lectiei, realizandu-se astfel feed-back-ul.

Resursele si managementul timpului :

resurse procedurale - metode traditionale si alternative (exercitiu, explicatia, analiza, metoda ,,Ciorchinelui'' si metoda ,,Mozaic'') ;

resurse umane - 16 elevi ;

resurse de timp - 45 minute.


Lectia propriu-zisa


EVOCAREA

se verifica tema de casa si lectia anterioara (poezia ,,Stupul lor'' de T.Arghezi) ;

se vor pune intrebari asupra lectiei sub forma de joc : ,,Fetele intreaba, baietii raspund '', apoi invers ;


REALIZAREA SENSULUI

trecerea la lectia noua se realizeaza printr-un alt joc intitulat ,,Ce nu se potriveste ?''.

Se enumera cuvintele :

a.      soare, minge Ionica, frumos ;

b.     trei, catel, doisprezece, patru ;

c.     mama, cuminte, frumos, dragalas ;

Copiii trebuie sa observa partea de vorbire ce este nepotrivita.

Se anunta subiectul lectiei : Recapitularea partilor de vorbire invatate.

Se aplica metoda ,,Ciorchinelui''.

In timp ce se realizeaza ,,Ciorchinele'' vor fi date exemple concrete, realizandu-se astfel recapitularea cunostintelor.

In continuare se va realiza si metoda ,,Mozaic''. Se vor alege grupuri de experti si grupuri casa. Fisa pentru experti se afla anexata la proiect. Dupa ce se va termina totul, elevii revin in grupurile casa si explica colegilor rezolvarea acestora, realizandu-se apoi un schimb de fise.


REFLECTIA

pentru a se vedea cum utilizeaza elevii sensul lectiei se va da un scurt test de evaluare, iar in functie de rezultatele acestuia se va alcatui sensul lectiei urmatoare.


Dupa lectie

se va da tema de casa si se vor face aprecierile necesare incurajarii muncii elevilor.

in incheiere se va canta un cantec inchinat mamelor, intrucat se apropie ziua acestora (,,Floricica de pe ses'').























Grupa de experti nr. 1


Extrageti substantivele din propozitii si asezati-le in tabel in functie de felul lor:

Mos Martin mananca mure.

In desisul din padure.


substantive comune

substantive proprii









Grupeaza substantivele date in functie de gen:

ograda, portita, Scufita-Rosie, Tarnava, tablou, copil.

feminin

masculin

neutru












Scrie sub fiecare substantiv pluralul sau:

pisica


veverita


om








Gaseste cate trei adjective potrivite pentru fiecare dintre substantivele urmatoare:

glas



padure














Subliniaza numeralele din text :

Am un stejar cu douasprezece ramuri.

Pe fiecare ramura se afla cate patru cuiburi.

In fiecare cuib se afla sapte oua.






Grupa de experti nr. 2


Extrageti substantivele din propozitii si asezati-le in tabel in functie de felul lor:

Motosel si Botosel

Erau doi pisoi la fel

substantive comune

substantive proprii









Grupeaza substantivele date in functie de gen:

lan, brad, carabus, Laica, televizor, carte.

feminin

masculin

neutru












Scrie sub fiecare substantiv pluralul sau:

masina


carte


pix








Gaseste cate trei adjective potrivite pentru fiecare dintre substantivele urmatoare:

fetita



zapada














Subliniaza numeralele din text :

Am un stejar cu douasprezece ramuri.

Pe fiecare ramura se afla cate patru cuiburi.

In fiecare cuib se afla sapte oua.




Grupa de experti nr. 3


Extrageti substantivele din propozitii si asezati-le in tabel in functie de felul lor:

Lizuca se simti putin infricosata.

Ce ne facem noi, Patrocle ? intreaba ea pe catel. Drumul nu se mai cunoaste.

Asteptam dimineata.


substantive comune

substantive proprii









Grupeaza substantivele date in functie de gen:

dulap, penar, magazin, floare, Angela, Romania.

feminin

masculin

neutru











Scrie sub fiecare substantiv pluralul sau:

fetita


ghiozdan


cer








Gaseste cate trei adjective potrivite pentru fiecare dintre substantivele urmatoare:

carte



soare














Subliniaza numeralele din text :

Am un stejar cu douasprezece ramuri.

Pe fiecare ramura se afla cate patru cuiburi.

In fiecare cuib se afla sapte oua.






TEST DE EVALUARE (10 puncte)


Analizeaza substantivul si adjectivul din propozitia :


Scrie cu litere numerele:













Document Info


Accesari: 4370
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )