Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza
Upload


loading...



















































Analiza echilibrului financiar

Business




Analiza echilibrului financiar

Situatia neta (SN):




SN=Activ total - Datorii totale

Activ total2004 = active imobilizate nete + active circulante + cheltuieli in

avans

=R4+R9+R10

= 203+6549+0

=6752

Datorii totale2004 = datorii pe termen scurt + datorii pe termen lung + venituri

īn avans

=R11+R14+R16

=28728+0+0

=28728

SN2004= Activ total2004 - Datorii totale2004

=6752 - 28728

= -21976

Activ total2005 = active imobilizate nete + active circulante + cheltuieli in

avans

=R4+R9+R10

= 203+9434+0

=9637

Datorii totale2005 = datorii pe termen scurt + datorii pe termen lung + venituri

īn avans

=R11+R14+R16

=30298+0+0

=30298

SN2005= Activ total2005 - Datorii totale2005

=9637 - 30928

= -21291

ΔSN = SN2005 - SN2004

= (-21291) - (-21976) = 55

Fondul de rulment (FR):

FR = Surse permanente - Alocari permanente

Surse permanente = Capital permanent = capital propriu + datorii pe termen

mediu si lung

Alocari permanente = active imobilizate nete

FR2004 = R32+R14-R4

= - 21976+0-203

= -22179

FR2005 = R32+R14-R4

= -20492+0-372

= -20864

ΔFR = FR2005 - FR2004

= (-20864) - (-22179)

= 1315

Fondul de rulment propriu (FRP)= Capitaluri proprii - active imobilizate nete

FRP2004 = R32-R4 = -21976 - 203 = -22179

FRP2005 = R32-R4 = -20492 - 372 = -20864

ΔFRP = FRP2005 - FRP2004

= (-20864) - (-22179)

= 1315

Fondul de rulment īmprumutat (FRĪ)= FR - FĪ

FRĪ= FR - FĪ

FRĪ2004 = (-22179) - (-22179) = 0

FRĪ2005 = (-20864) - (-20864) = 0

ΔFRĪ = FRĪ2005 - FRĪ2004 = 0

Nevoia de fond de rulment(NFR):

NFR = Alocari temporare - surse temporare

Alocari temporare = stocuri + creante + cheltuieli īn avans

Surse temporare = datorii pe termen scurt + venituri īn avans

NFR2004 = R5+R6+R10-R11+R16

= 5747+136+0-28728+0

= -22845

NFR2005 = R5+R6+R10-R11+R16

= 9330+0+9434-30298+0

= -11534

ΔNFR = NFR2005 - NFR2004

= (-11534) - (-22845)

= 11311

Trezoreria neta(TN):

TN = FR - NFR

TN2004 = (-22179) - (-22845)

= 666

TN2005 = (-20864) - (-11534)

= -9330

ΔTN = TN2005 - TN2004

= -9996

Interpretarea analizei financiare:

1. SN = 55 >0 => gestiune financiara sanatoasa, rezultat al reinvestirii unei parti

din profitul net si a altor acumulari.

2. FR = 1315 >0 => realizarea echilibrului financiar pe termen lung si contribuirea

acestuia la realizarea echilibrului finantarii pe termen scurt.

Īntreprinderea dispune de o marja de securitate, care o

protezeaza de anumite evenimente neprevazute.

3. NFR = 11311 >0 => surplus de nevoi temporare īn raport cu resursele temporare

posibil de mobilizat. Aceasta situatie poate fi rezultatul

unei politici de investitii privind cresterea stocurilor si a

creantelor sau poate evidentia un decalaj nefavorabil īntre

lichiditatea stocurilor si creantelor, si exigibilitatea

datoriilor de exploatare(īncetinirea īncasarilor si

urgentarea platilor).

4. TN = -9996 <0 => dezechilibru financiar, un deficit monetar contabil ce trebuie

acoperit prin angajarea de credite pe termen scurt.

II. Soldurile intermediare de gestiune

II.A. Indicatori pe baza contului de PROFIT sI PIERDERE

Marja comerciala(MC):

MC = Venituri din vānzarea marfurilor - Cheltuieli privind marfurile

MC = R3-R13

MC2004 = R3-R13 = 105798 - 85687 = 20111

MC2005 = R3-R13 = 99127 - 78702 = 20425

ΔMC = MC2005 - MC2004

= 20425 - 20111

= 314

Productia exercitiului(Q ex):

Q ex = productia vānduta + productia stocata + productia imobilizata

Q ex = R2+R6-R7+R8

Q ex2004 = R2+R5-R6+R7

= 0+0-0+0 = 0

Q ex2005 = R2+R5-R6+R7

= 0+0-0+0 = 0

ΔQ ex = Q ex2005 - Q ex2004 = 0

Valoarea adaugat‌a(VA):

VA = Q ex + MC - Consumuri externe

Consumuri externe = cheltuieli materiale + cheltuieli cu serviciile executate de terti

VA = Q ex + MC - (R11+R12+R13) - R24

VA2004 = Q ex + MC - (R10+R11+R12) - R24

= 0+20111-(486+0+2782) - 6845 = 9998

VA2005 = Q ex + MC - (R10+R11+R12) - R24

= 0+20425-(1134+743+2302) - 6234 = 10012

ΔVA = VA2005 - VA2004 = 10012-9998 = 14

Excendentul brut din exploatare(EBE):

EBE = VA + subventii din exploatare - cheltuieli cu personalu - cheltuieli cu alte

Impozite, taxe

EBE = VA + R9 - R14 - R25

EBE2004 = VA2004 - R9 - R14 - R25

= 9998-105798-8559-137

= -104496

EBE2005 = VA2005 - R9 - R14 - R25

= 10012-99127-5319-544

= -94978



ΔEBE = EBE2005 - EBE2004

= -9518

Rezultatul din exploatare(RE):

RE = EBE + alte venituri din exploatare - alte cheltuieli de exploatare +

reluari asupra provizioanelor -cheltuieli cu amortizarea si provizioanele

din exploatare

RE = EBE + R8 - R26 - R27 - R18

RE2004 = EBE2004 + R8 - R26 - R27 - R18

= -105053

RE2005 = EBE2005 + R8 - R26 - R27 - R18

= -94978+0-2191-0-0

= -97169

ΔRE = RE2005 - RE2004 = (-105053) - (-97169) = -7884

Rezultatul curent(RC):

RC = RE + venituri financiare - cheltuieli financiare

RC = RE + R40 - R47

RC2004 = RE2004 + R40 - R47

= -105053+1-0

= -105052

RC2005 = RE2005 + R40 - R47

= -97169+0-0

= -97169

ΔRC = RC2005 - RC2004 = -7883

Rezultatul net al exercitiului(RN):

RN = RC + venituri extraordinare - cheltuieli extraordinare - impozit pe profit

RN = RC + R52 - R53 -R60

RN2004 = RC2004 + R52 - R53 - R60

= -105052+0-0-0

= -105052

RN2005 = RC2005 + R52 - R53 -R60

= -97169+0-0-644

= -97813

ΔRN = RN2005 - RN2004

= (-97813) - (-105052)

= 7239

II.B. Capacitatea de auto finantare

CAF = EBE + alte venituri din exploatare - alte cheltuieli de exploatare + venituri

financiare (fara reluari asupra provizioanelor financiare) - cheltuieli

financiare (fara amortizari si provizioane financiare) + venituri

extraordinare - cheltuieli extraordinare - impozit pe profit

CAF = EBE + R8 - R26 + R41 + R52 - R53 - R60

CAF2004 = EBE2004 + R8 - R26 + R41 + R52 - R53 - R60

= -104496+0-557+0+0-0-0

= -105053

CAF2005 = EBE2005 + R8 - R26 + R41 + R52 - R53 - R60

= -94978+0-2191+0+0-0-644

= -97813

ΔCAF = CAF2005 - CAF2004

= (-105053) - (97813)

= -7240

III. Ratele de structura ale activului

ACTIV TOTAL2004 = ACTIVE IMOBILZATE2004 + ACTIVE CIRCULANTE2004

= R4 + R9 = 6752

ACTIV TOTAL2005 = ACTIVE IMOBILZATE2005 + ACTIVE CIRCULANTE2005

= R4 + R9 = 9806

Rata activelor imobilizate = (active imobilizate/activ total)x100

= R4/R9x100

2004:

Rata activelor imobilizate = 3,09%

2005:

Rata activelor imobilizate = 3,94%

ΔRata activelor imobilizate = 0,85%

Rata activelor circulante = (activ circulant/activ total)x100

= R9/(R4 + R9)x100

2004:

Rata activelor circulante = 96,99%

2005:

Rata activelor circulante = 96,21%

ΔRata activelor circulante = -0,78%

Rata stocurilor = (stocuri/activ circulant)x100

= R5/R9x100

2004:

Rata stocurilor = 87,76%

2005:

Rata stocurilor = 98,89%

ΔRata stocurilor = 11,13%

4. Rata creantelor = (creante/activ circulant)x100

= R6/R9x100

2004:

Rata creantelor = 2,08%

2005:

Rata creantelor = 0%

ΔRata creantelor = -2,08%

5. Rata disponibilitatilor banesti = (disponibilitati banesti/activ circulant)x100

=R8/R9x100

2004:

Rata disponibilitatilor banesti = 10,17%

2005:

Rata disponibilitatilor banesti = 1,10%

ΔRata disponibilitatilor banesti = -9,07%

IV. Ratele de structura ale pasivului



Rata stabilitatii financiare = (capital permanent/pasiv total)x100

=x100

2004:

Rata stabilitatii financiare = 50%

2005:

Rata stabilitatii financiare = 50%

ΔRata stabilitatii financiare = 0%

Rata autonomiei financiare globale = (capital propriu /pasiv total)x100

= x100

2004:

Rata autonomiei financiare globale = 50%

2005:

Rata autonomiei financiare globale = 50%

ΔRata autonomiei financiare globale = 0%

3. Rata autonomiei financiare la termen = (capital propriu/capital permanent)x100

= [R32/(R32+R14)]x100

2004:

Rata autonomiei financiare la termen = 100%

2005:

Rata autonomiei finaciare la termen = 100%

ΔRata autonomiei financiare la termen = 0%

4. Rata de īndatorare globala = (datorii totale/pasiv total)x100

= x100

2004:

Rata de īndatorare globala = -65,36%

2005:

Rata de īndatorare globala = -73,92%

ΔRata de īndatorare globala = -8,56%

V. Ratele de lichiditate si solvabilitate

Rata lichiditatii generale = (activ circulant/datorii pe termen scurt)

=R8/R11

2004:

Rata lichiditatii generale = 0,02%

2005:

Rata lichiditatii generale = 0,003%

Δ Rata lichiditatii generale = - 0,017 %

2. Rata lichiditatii reduse = (creante+disponibilitati banesti)/datorii pe termen scurt

= (R6+R8)/R11

2004:

Rata lichiditatii reduse = 0,03%

2005:

Rata lichiditatii reduse = 0,003%

Δ Rata lichiditatii reduse = - 0,027 %

3. Rata lichiditatii imediate = disponibilitati banesti/datorii pe termen scurt

= R8/R11

2004:

Rata lichiditatii imediate = 0,02 %

2005:

Rata lichiditatii imediate = 0,003%

Δ Rata lichiditatii imediate = - 0,017 %

Rata solvabilitatii = (active imobilizate nete/pasiv total)x100

= x100

Rata solvabilitatii = 0 %

Rata solvabilitatii = 0,%

ΔRata solvabilitatii = 0 %

VI. Ratele de gestiune

Durata de rotatie a stocurilor = (stocuri/cifra de afaceri)x360zile

= (R5/R1)x360

2004:

Durata de rotatie a stocurilor = 19,56zile

2005:

Durata de rotatie a stocurilor = 33,88zile

ΔDurata de rotatie a stocurilor = 14,32zile

Durata de īncasare a creantelor = (creante/cifra de afaceri)x360zile

=(R6/R1)x360

2004:

Durata de īncasare a creantelor = 0,46zile

2005:

Durata de īncasare a creantelor = 0zile

ΔDurata de īncasare a creantelor = -0,46zile

Durata de achitare a furnizorilor = (furnizori/cifra de afaceri)x360zile

2004:

Durata de achitare a furnizorilor = 9,66zile

2005:

Durata de achitare a furnizorilor = 10,31zile

ΔDurata de achitare a furnizorilor = 0,65zile



loading...








Document Info


Accesari: 3009
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate

Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2020 )