Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload
Terapiniai aspektai zaidybinėje veikloje

Lituaniana


KLAIPĖDOS KOLEGIJA

PEDAGOGIKOS FAKULTETAS

SOCIALINĖS PEDAGOGIKOS SKYRIUSLina Butkienė

Neakivaizdinio skyriaus socialinės pedagogikos

Trečio kurso studentė

"Terapiniai a 10410k1010k spektai zaidybinėje veikloje"

Darbo vadovė:

Lektorė: R. Liubinienė

Klaipėda, 2008

ĮVADAS

Vaikai - tai ne mazi suaugusieji. Jų pasaulis realiai egzistuoja ir pasakoja jie apie jį zaizdami.Tam, kad pripazinti ir suprasti vaiką - būtina stebėti jo zaidimą, apie tai jau XVII amziuje rasė Ruso. Kodėl Jūsų vaikas auga kaprizingas ir nebendraujantis? Kaip elgtis, kad mazylis smėlio dėzėje nemustu kastuvėliu kitų vaikų? Ką daryti, kad vaikas susitaikitų su tėvų skyrybomis?

Zaidimo terapija - tai pasaulyje pripazintas ir plačiai taikomas 2-12 metų vaikų psichokorekcijos metodas, kuris Tarptautinės zaidimo terapijos asociacijos apibrėziamas kaip tarpasmeninis procesas, kuriame įgudęs zaidimo terapeutas sistemingai naudoja teoriskai pagrįstus terapinius zaidimo modelius bei technikas, kad padėtų pacientams isvengti psichologinių ir socialinių sunkumų arba juos isspręsti bei pasiekti optimalaus augimo bei raidos.

  Zaidimams galima naudoti įvairias nestruktūrines zaidybines priemones (vandenį, smėlį, molį, plastiliną), kurių pagalba vaikas gali isreiksti savo norus.

      Vykdant korekcinę zaidimo terapiją, reikėtų naudoti struktūrines priemones (zmonių figūrėlės, masinos, ginklai, telefonai ir t.t.), kurios provokuotų vaiką reiksti norus ir įgyti socialinių įgūdzių. Svarbu stebėti, kokius, kokios spalvos ir formos zaislus naudoja vaikas, kuriuos ignoruoja ar kategoriskai atsisako zaisti.

      Zaidimo terapijos vertybė slypi tame, kad zaisdamas vaikas neaiskia mums forma įveikia traumuojančius isgyvenimus. Tuo atveju, kada suvokimo ir isgyvenimų integracija pavyko, psichinė įtampa sumazėjo, formuojasi gebėjimas priimti naujus įspūdzius, o vaikų mintys, pokalbių temos tampa nesusijusios su patirta skriauda. Tai rodo, kad kyla pasitikėjimas savimi, savo "As" tvirtumas. 

Zaidimui tradiciskai priskiriamos trys - ugdomoji, rekreacinė, psichologinė ir terapinė (korekcinė) funkcijos, is kurių pastaroji siame straipsnyje plačiau analizuojama.

Zaidimo terapijos tikslai: a) palengvinti adaptavimąsi mokykloje; b) palaikyti ugdytinių vidinę parengtį ir mokymosi motyvavimą; c) sudaryti sąlygas asmenybės savireguliavimui. Si terapija pasizymi tokia patirtimi, kurios pagrindą sudaro netikėtai kitokie santykiai su suaugusiuoju, vaikui esant saugioje, vidinį motyvavimą skatinančioje zaidimo aplinkoje.

Grupinėje zaidimo terapijoje kitų vaikų buvimas mazina įtampą, skatina aktyvumą ir įsitraukimą į bendrą veiklą. Jie pradeda bendrauti su terapeutu ir pasitiki juo kur kas labiau negu individualios terapijos metu. Grupinė terapija suteikia galimybę vaikų daugiasaliams rysiams, kurie negalimi individualioje terapijoje. Esminis sutrikusią elgseną koreguojantis veiksnys grupinėje zaidimo terapijoje - identifikacijos procesas.

1995-1997 m. atlikto pedagoginio eksperimento, zaidimo ugdomosios korekcinės grupės, objektu buvo pasirinkti pradinių klasių vaikų charakterio, elgsenos ir motyvavimo sutrikimai. Remiantis eksperimentu, isskirti du pagrindiniai vaikų savęs vertinimo parametrai: poziūris į save bei pasitenkinimas savąja veikla. Apibendrintai galima teigti: kai vaikai neigiamai save vertina, jie jaučia ir nepasitenkinimą savo veikla, ir atvirksčiai, jei kyla vaiko savivertė, kils ir jo vidinis motyvavimas veikti esamos aplinkos sąlygomis.

Tuomet, kai vaikas tampa apatiskas savajai aplinkai arba nenori kalbėti apie jam svarbius dalykus, kai savo elgsena ima konfliktuoti su aplinkiniais, zaidimas gali tapti tiek diagnostikos, tiek ir gydymo metodu, leidziančiu isgirsti vidinę vaiko tylą bei galinčiu jam grązinti emocinę pusiausvyrą.

ZAIDIMŲ TERAPIJA VAIKAMS

Mes taip mazai zinome apie sudėtingas vaikystės gudrybes. Vaikas gyvena savo asmeniniame pasaulyje ir nedaugelis suaugusiųjų jį nedaugelis supranta. Siais laikais labai greitas gyvenimo būdas ir stresai, tad vaikui sunku nustatinėti artimus, patikimus santykius su suaugusiaisiais. Sie santykiai būtini, kad suteikti vaikui galimybę atsiverti jo vidiniam pasauliui. Vaikiai bendravimui suteikia vaizduotes ir emocijas, is kurių jie "pina rastuotą savo asmenybę". Ir tai, kokia kryptimi pradės vystytis tos emocijos ir galimybės, priklauso nuo jo reakcijos ir nuo to, kaip vaikas jaučiasi.

Kam reikalinga zaidimų terapija?

Zaidimų terapija - tai sukurti santykiai tarp suaugusių ir vaiko, kuriuose vaikas save atskleidzia kaip zinomą asmenybę, matyti, kad jį vertina ir myli, priima savo nepakeičiamumą, kaip seimos nario. Tai kelias, kuriame vaikas atsiskleidzia, kad isreikstų savo emocijasir siame procese jis issilaisvina is įtampos ir uzslėptų jausmų.

Zaidimų terapija - tai panaudojimas emocinių, pazinimo ir fizinių vaiko sugebėjimų, ypatingo ir pazeidziančio elgesio korekcijai.

Zaidimų terapija efektyvi tik tada, kai kiti poveikio metodai vaikui jau isbandyti. Zaidimų terapija prieinama ne tik specialistams, bet ir tėvams.

ZAIDIMAI

"Eilės"

Mokiniai suskirstomi į grupes pvz.:3. joms duodamas popieriaus lapas. Mokiniai bendrai turi sukurti eilėrastį, tačiau ne bet kaip. Kiekvienas ant lapo paraso savo eilutę ir ją uzlenkia, tuomet perduoda kitam. Ir taip turi lapas pereiti visą grupę, o mokiniai nematydami kas buvo pries tai parasyta vis pridėti savo eiles.

Kai visi paraso paziūrimas galinis rezultatas, t. y. kokias eiles gavo keikviena grupelė.

,,Poros''

Visi vaikai stovi rateliu,o ratelio vidurį sėdi mergaitė ar berniukas.Ir visi kartu dainuoja:

,,Zydi obelėlė raudonai.

Noksta obuolėliai raudonai"

Po sių dainos zodzių, mergaitė,kuri sėdi vidurį ratelio, issirenka berniuką ir su juo soka. O visi kiti vaikai dainuoja:

,,Obelėlei kas patiks, savo vietoj pasodins"

Po sios dainos į mergaitės vietą atsisėda berniukas. Ir vėl toliau dainuojama.Po dainelės jau berniukas issirenka mergaitę ir su ja kartu soka.Taip kartojama ir kiekvieną kartą keičiamasi.

,,Keliaujantis kamuoliukas"

Zaidėjai stovi ratu. Rankos uz nugaros pakeltos delnais į virsų. Vienas zaidėjas stovi rato viduryje. Vedantysis pradeda zaidimą. Jis pasiunčia kamuoliuką salia stovinčiajam. Tas siunčia kitam is eilės ir t.t .,kol vedantysis pasako: "Stop". Tada jis klausia stovinčiojo viduryje rato, kur yra kamuoliukas.Jei stovintysis viduryje neatspėja, tada duoda fantą ir stoja į ratą, o vietoj jo į rato vidurį eina tas, kuris turėjo kamuoliuką.

Zaidziant kitą kartą galima siųsti ne kamuoliuką, o varpelį.

Zaidimas baigiasi fantų ispirkimu. Fantus ( smulkius daiktus) vaikai isperka atlikdami įvairias uzduotis: padainuoja, pasokinėja,pagieda kaip gaidziai, pavaizduoja ozką ir t.t.)

,,Kas pasikeitė"

Zaidėjai stovi eilėje. Vienas is jų eina pries eilę. Po vedančiojo signalo jis uzsimerkia, o keli eilėje stovintys zaidėjai pasikeičia vietomis.

Priekyje esantis zaidėjas atsimerkia ir stengiasi atspėti, kas pasikeitė vietomis. Jei atspėja, zaidėjai pasikeičia vietomis ir zaidimais tęsiamas toliau.

,,Ledo lytis"

Siame zaidime visi vaizduoja pingvinus, susibūrusius ant nedidelės ledo lyties (seno laikrasčio). Zaidimo vadovas pasako kur pingvinai keliauja. Jie ant ledo lyties dreifuoja į pietus. Darosi vis silčiau ir ledo lytis tirpsta. Zaidimo vadovas vis atplėsia po skiautelę nuo laikrasčio. Taip ant lyties vis mazėja vietos pingvinams.Zaidėjai turi neįkristi į vandenį, taigi privalo vieni kitiems padėti. Kas nukrinta nuo lyties, plaukia į krantą, pas zaidimo vadovą. Zaidimas baigiasi, kai lyties nieko nebelieka.

LITERATŪRA

Medicina 2002; 38 (4): 370-378

I. Butautienė. A. Paulavičiutė ,,Mes zaidziame" Vilnius 2003

J. Petraitienė ,,Zaidimai per pedagogines pertraukėles" Siauliai 2001


Document Info


Accesari: 3256
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.
eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare
Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )